Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 11:51

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Zwierzę.
PostWysłany: 02 Paź 2011, 10:37 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 02 Paź 2011, 10:27
Posty: 4
Witam.
Skończyłem pisać scenariusz i będę przymierzał się do jego realizacji. Ale najpierw chciałbym Wam go oddać do oceny (krytycznej). Proszę o Wasze opinie. Scenariusz to krótkometrażowy dramat.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zwierzę.
PostWysłany: 02 Paź 2011, 13:02 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lip 2006, 20:58
Posty: 1317
Nudno tu ostatnio wiec otworzyłem.Pierwsze zdanie i juz bład :P Nie zebym sie czepiał bo sam tak robiłem kiedyś. Otóż nie powinienes pisać co jest pokazane co widac itd. Ty opisujesz miejsce a nie rezyserujesz w scenariuszu od rezyserii jest rezyser.Powinienes to bardzije sucho napisać ewentulanie dość bogato/opisowo jak książke ale nigdy sie nie pisze co widać bo to kompletnie bez sensu.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zwierzę.
PostWysłany: 02 Paź 2011, 20:12 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 02 Paź 2011, 10:27
Posty: 4
Korekta wprowadzona. A jak w takim razie miałbym wyjaśnić np. operatorowi co chcę osiągnąć, gdybym wysłał mu sam scenariusz?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zwierzę.
PostWysłany: 02 Paź 2011, 21:15 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Cze 2008, 12:37
Posty: 89
Miejscowość: Wrocław
Założenie jest takie, że scenarzysta to nie reżyser. Jeśli skrypt piszesz pod film, który sam chcesz później realizować to nie ma problemu i pisz tam co chcesz - to Twoje notatki i Tobie mają służyć. Gorzej jeśli chcesz to komuś pokazać. Aktorów np. nie interesuje praca kamery. Chcą konkretu - fabuły, którą opisuje scenariusz.

W wariancie wzorcowym, w scenariuszu nie ma miejsca na żadne techniczne wtręty i wskazówki dotyczące inscenizacji, nie mające bezpośredniego wpływu na przebieg fabuły. To nie robota scenarzysty tylko reżysera i kolejnych, podlegających mu osób.

Opracowanie scenariusza, które wspólnie przygotowują reżyser i operator to scenopis. To w nim masz film rozpisany ujęcie po ujęciu, z ustawieniami kamery, uwagami odnośnie techniki zdjęciowej itp. Coś jak storybord, tyle że z tekstem zamiast obrazków.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zwierzę.
PostWysłany: 02 Paź 2011, 22:09 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Cze 2008, 12:37
Posty: 89
Miejscowość: Wrocław
Co do samego scenariusza to jest mocno przegadany. Nie zrozum mnie źle - lubię długie dialogi w filmie, lecz tylko wtedy gdy mają jakieś uzasadnienie. W tym przypadku to spory zarzut, bo za dialogami nie kryje się żadna treść. Twój film można streścić w dwóch zdaniach: Pacjent prosi lekarza by strzegł jego róży. Pacjent zabija lekarza, bo ten nie dotrzymał słowa. Koniec. Nie wiemy dlaczego róża jest istotna, więc nieszczególnie jej los nas obchodzi. Analogicznie z bohaterami - coś gadają, nic nie robią. Sam dialog nie jest sposobem budowania postaci w filmie. Uchodzi to w teatrze, gdzie nie ma tak szerokich możliwości budowania historii przez obraz, lecz nie w kinie. Bohater musi czegoś chcieć i próbować ten cel osiągnąć. Bez tego nie ma możliwości, by zaangażować emocje widza i zbudować jakąkolwiek dramaturgię. Tutaj tego zabrakło - są tylko dwie sceny rodzajowe.

Drugi zarzut: pacjent-madafaka, trick ze zdejmowaniem kaftana i samo morderstwo są mocno naciągane i "filmowe" w ten sam sposób co Szwarceneger kładący setnego terrorystę z kałacha. Swój film określiłeś mianem dramatu, a ta konwencja nijak tu pasuje. Chyba, że to faktycznie epilog do Commando to wtedy ok - projekt kupuję w calości i nie mam więcej uwag. ;)

Jeśli zabrzmiało za ostro, to się nie przejmuj, bo całość pisałem w dobrej wierze. Etap prac literackich jest od poprawek. Przy zdjęciach jest już na nie za późno.

Powodzenia.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Zwierzę.
PostWysłany: 03 Paź 2011, 19:32 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 02 Paź 2011, 10:27
Posty: 4
Jasne. Postaram się poprawić postać pacjenta i skrócić dialogi. Dzięki za komentarz. Jakbyś coś jeszcze zauważył to pisz śmiało.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group