Co sądzicie?
Bez niespodzianek w przedbiegach do Oscarów. Aż dwanaście nominacji zdobył faworyzowany brytyjski film Toma Hoopera "Jak zostać królem". Dziesięć nominacji przypadło filmowi "Prawdziwe męstwo", a osiem obrazowi "Social Network". Listę kandydatów do Oscarów ogłoszono w Hollywood.
Ceremonię, która odbyła się w Los Angeles miesiąc przed rozdaniem Oscarów, poprowadzili jak zwykle w iście ekspresowym tempie laureatka statuetki z poprzedniego roku Mo'Nique i prezes Amerykańskiej Akademii Filmowej Tom Sherak.
<div class="tylko_int"><a href="http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/12,93131,9001938,Oscary_2011___Labedzie__bokserzy_i_kowboje__Kto_zdobedzie.html">Oscary 2011 - Łabędzie, bokserzy i kowboje. Kto zdobędzie statuetkę?</a><div><object style="visibilty:visible" type="application/x-shockwave-flash" data="http://bi.gazeta.pl/im/Player.swf" id="embed_player_1" width="607" height="420"><param name="wmode" value="opaque" /><param name="allowScriptAccess" value="always" /><param name="FlashVars" value="serie=1&m=http://serwisy.gazeta.pl/WideoSeria/0,0.html?xx=9001938%26xxd=93131&f=http://bi.gazeta.pl/im/&e=1&pid=embed_player_1" /><param name="movie" value="http://bi.gazeta.pl/im/Player.swf" /><param name="allowFullScreen" value="true"/></object></div></div>
Król dostał dwanaście nominacji
Film Toma Hoopera "Jak zostać królem" zdobył nominacje m.in. jako najlepszy film roku, reżyserię, scenografię, kostiumy, zdjęcia, najlepszą rolę męską dla Colina Firtha, a także dla Heleny Bonham Carter i Geoffrey'a Rusha za role drugoplanowe .
"Jak zostać królem" opowiada o brytyjskim monarsze Jerzym VI, który w latach 30. niespodziewanie objął tron i musiał pokonać wadę wymowy. Pomaga mu w tym logopeda Lionel Logue, co ostatecznie usuwa przypadłość utrudniającą królewskie przemówienia. Pozbycie się jąkania u brytyjskiego monarchy jest szczególnie ważne ze względu na zbliżający się wybuch II wojny światowej. Naród Zjednoczonego Królestwa potrzebuje bowiem moralnego wsparcia do walki z hitlerowskimi Niemcami.
W oscarowe szranki staną także filmy: "Czarny Łabędź", "Fighter", "Incepcja", "127 godzin", "Social Network", "Toy Story 3", "Prawdziwe męstwo", "Wszystko w porządku" oraz "Do szpiku kości".
Aż dziesięć nominacji przypadło filmowi "Prawdziwe męstwo", który został całkowicie pominięty podczas Złotych Globów, a osiem dostały "Social Network" Davida Finchera oraz "Incepcja" Christophera Nolana.
Bohaterka "Prawdziwego męstwa", 14-letnia wieśniaczka Mattie chce zrobić wszystko, by morderca jej ojca został ukarany. Zatrudniony przez dziewczynę "najtwardszy szeryf w USA", Reuben J. "Rooster" Cogburn (gra go Jeff Bridges) ma w tym dopomóc. "The Social Network" to z kolei opowieść o powstawaniu słynnego portalu Facebook.
Szczerba: Nominacje nie są zaskoczeniem
Aronofsky mozolnie przebija się na szczyt
Trzy nominacje dla "Czarnego łabędzia" mogą nieco rozczarowywać. Film bardzo podoba się wymagającej publiczności, jednak reżyser Darren Aronofsky nie jest pupilem Hollywoodu.
"Czarny łabędź" przedstawia przygotowania Niny Sayers - jednej z najlepszych baletnic z prestiżowego New York City Ballet - do głównej roli w spektaklu "Jezioro łabędzie". Widz obserwuje stopniową przemianę tożsamości baleriny, granej przez Natalie Portman, która musi zmierzyć się z pogodzeniem dwóch sprzecznych ról: niewinnego i delikatnego Białego Łabędzia oraz zmysłowego i mrocznego Czarnego Łabędzia.
Wśród nominowanych aktorów znaleźli się Colin Firth, Javier Bardam, James Franco, Jesse Eisenberg i Jeff Bridges, a wśród nominowanych aktorek Natalie Portman, Annette Bening, Jennifer Lawrence, Nicole Kidman i Michele Williams.
O miano najlepszego reżysera powalczą: David Fincher, Tom Hooper, Darren Aronofsky, Joel Coen i Ethan Coen, David O. Russell.
Bez polskich akcentów
Nominacje do Oscarów za scenariusz oryginalny otrzymali: Mike Leigh za scenariusz do filmu "Kolejny rok", David Seidler za scenariusz do "Jak zostać królem", Scott Silver, Paul Tamasy i Eric Johnson za scenariusz do "Fightera", Christopher Nolan za "Incepcję" oraz Lisa Cholodenko i Stuart Blumberg za scenariusz do filmu "Wszystko w porządku".
"Pogorzelisko" nominowane w kategorii filmu nieanglojęzycznego, zdobyło w ubiegłym roku główną nagrodę Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W tej kategorii nominowane zostały także meksykański film "Biutiful", grecki "Kieł", duński "Haevnen", algierski "Hors-la-loi". W tym roku nominacji nie otrzymał żaden artysta z Polski.
83. ceremonia rozdania złotych rycerzy Akademii odbędzie się 27 lutego w Kodak Theater w Los Angeles.
Oto lista nominowanych:
Najlepszy film:
''The Social Network'' - Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca i Ceán Chaffin
''The King's Speech'' - Iain Canning, Emile Sherman i Gareth Unwin
''The Fighter'' - David Hoberman, Todd Lieberman i Mark Wahlberg
''Black Swan'' - Mike Medavoy, Brian Oliver i Scott Franklin
''True Grit'' - Scott Rudin, Ethan Coen i Joel Coen
''Inception'' - Emma Thomas i Christopher Nolan
''Toy Story 3'' - Darla K. Anderson
''The Kids Are All Right'' - Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte i Celine Rattray
''127 Hours'' - Christian Colson, Danny Boyle i John Smithson
''Winter's Bone'' - Anne Rosellini i Alix Madigan-Yorkin
Najlepszy aktor:
Colin Firth ''The King's Speech''
James Franco ''127 Hours''
Jesse Eisenberg ''The Social Network''
Jeff Bridges ''True Grit''
Javier Bardem ''Biutiful''
Najlepsza aktorka:
Natalie Portman ''Black Swan''
Annette Bening ''The Kids Are All Right''
Jennifer Lawrence ''Winter's Bone''
Nicole Kidman ''Rabbit Hole''
Michele Williams ''Blue Valentine''
Najlepszy aktor drugoplanowy:
Christian Bale ''The Fighter''
Geoffrey Rush ''The King's Speech''
Mark Ruffalo ''The Kids Are All Right''
John Hawkes ''Winter's Bone''
Jeremy Renner ''The Town''
Najlepsza aktorka drugoplanowa:
Melissa Leo ''The Fighter''
Helena Bonham Carter ''The King's Speech''
Hailee Steinfeld ''True Grit''
Jacki Weaver ''Animal Kingdom''
Amy Adams ''The Fighter''
Najlepszy reżyser:
David Fincher ''The Social Network''
Tom Hooper ''The King's Speech''
Darren Aronofsky ''Black Swan''
Joel Coen i Ethan Coen ''True Grit''
David O. Russell ''The Fighter''
Najlepszy scenariusz oryginalny:
Mike Leigh ''Another Year''
Scoot Silver, Paul Tamasy, Keith Dorrington i Eric Johnson ''The Fighter''
Christopher Nolan ''Inception''
Lisa Cholodenko i Stuart Blumberg ''The Kids Are All Right''
David Seidler ''The King's Speech''
Najlepszy scenariusz adaptowany:
Danny Boyle i Simon Beaufoy ''127 Hours''
Michel Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton i Lee Unkrich ''Toy Story 3''
Joel Coen i Ethan Coen ''True Grit''
Debra Granik i Anne Roselini ''Winter's Bone''
Aaron Sorkin ''The Social Network''
Najlepszy film animowany:
''How to Train Your Dragon'' - Dean DeBlois i Chris Sanders
''Illusionist'' - Sylvain Chomet
''Toy Story 3'' - Lee Unkrich
Najlepszy film zagraniczny:
''Biutiful'' (Meksyk) - Alejandro Gonzalez Inarritu
''Kiel'' (Grecja) - Giorgos Lanthimos
''Haevnen'' (Dania) - Susanne Bier
''Incendies'' (Kanada) - Denis Villeneuve
''Hors-la-loi'' (Algieria) - Rachid Bouchareb
Najlepsze zdjęcia:
Matthew Libatique ''Black Swan''
Wally Pfister ''Inception''
Danny Cohen ''The King's Speech''
Jeff Cronenweth ''The Social Network''
Roger Deakins ''True Grit''
Najlepszy montaż:
Jon Harris ''127 Hours''
Andrew Weisblum ''Black Swan''
Pamela Martin ''The Fighter''
Tariq Anwar ''The King's Speech''
Kirk Baxter i Angus Wall ''The Social Network''
Najlepsza scenografia:
Robert Stromberg i Karen O'Hara ''Alice in Wonderland''
Stuart Craig i Stephenie McMillan ''Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1''
Guy Hendrix Dyas, Larry Dias i Douglas A. Mowat ''Inception''
Eve Stewart i Judy Farr ''The King's Speech''
Jess Gonchor i Nancy Haigh ''True Grit''
Najlepsze kostiumy:
Colleen Atwood ''Alice in Wonderland''
Antonella Cannarozzi ''Io sono l'amore''
Jenny Beavan ''The King's Speech''
Sandy Powell ''The Tempest''
Mary Zophres ''True Grit''
Najlepsza charakteryzacja:
Adrien Morot ''Barney's Version''
Edouard F. Henriques, Greg Funk i Yolanda Toussieng ''The Way Back''
Rick Baker i Dave Elsey ''The Wolfman''
Najlepsza muzyka:
A.R. Rahman ''127 Hours''
John Powell ''How to Train Your Dragon''
Hans Zimmer ''Inception''
Alexandre Desplat ''The King's Speech''
Tren Renzor i Atticus Ross ''The Social Network''
Najlepsza piosenka:
A.R. Rahman, Rollo Armstrong i Dido (''If I Rise'') - ''127 Hours''
Tom Douglas, Hilary Lindsey i Troy Verges (''Coming Home'') - ''Country Strong''
Alan Menken i Glenn Slater (''I See the Light'') - ''Tangled''
Randy Newman (''We Belong Together'') - ''Toy Story 3''
Najlepszy dźwięk:
Lora Hirschberg, Gary Rizzo i Ed Novick ''Inception''
Paul Hamblin, Martin Jensen i John Midgley ''The King's Speech''
Jeffrey J. Haboush, William Sarokin, Scott Millan i Greg P. Russell ''Salt''
Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick i Mark Weingarten ''The Social Network''
Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff i Peter F. Kurland ''True Grit''
Najlepszy montaż efektów dźwiękowych:
Richard King ''Inception''
Tom Myers i Michael Silvers ''Toy Story 3''
Gwendolyn Yates Whittle i Addison Teague ''Tron: Legacy''
Skip Lievsay i Craig Berkey ''True Grit''
Mark P. Stoeckinger ''Unstoppable''
Najlepsze efekty specjalne:
Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas i Sean Phillips''Alice in Wonderland''
Tim Burke, John Richardson, Christian Manz i Nicolas Aithadi ''Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1''
Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski i Joe Farrell ''Hereafter''
Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley i Peter Bebb ''Inception''
Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright i Daniel Sudick ''Iron Man 2''
Najlepszy film dokumentalny:
''Exit Trough the Gift Shop'' - Banksy i Jaimie D'Cruz
''GasLand'' - Josh Fox i Trish Adlesic
''Inside Job'' - Charles Ferguson i Audrey Marrs
''Restrepo'' - Tim Hetherington i Sebastian Junger
''Waste Land'' - Lucy Walker and Angus Aynsley
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:
''Killing in the Name'' - nominowane osoby nie są jeszcze określone
''Poster Girl'' - nominowane osoby nie są jeszcze określone
''Strangers No More'' - Karen Goodman i Kirk Simon
''Sun Come Up'' - Jennifer Redfearn i Tim Metzger
''The Warriors of Qiugang'' - Ruby Yang i Thomas Lennon
Najlepszy krótkometrażowy film animowany:
''Day & Night'' - Teddy Newton
''The Gruffalo'' - Jakob Schuh i Max Lang
''Let's Pollute'' - Geefwee Boedoe
''The Lost Thing'' - Shaun Tan i Andrew Ruhemann
''Madagascar, carnet de voyage'' - Bastien Dubois
Najlepszy krótkometrażowy film fabularny:
''The Confession'' - Tanel Toom
''The Crush'' - Michael Creagh
''God of Love'' - Luke Matheny
''Na Wewe'' - Ivan Goldschmidt
''Wish 143'' - Ian Barnes i Samantha Waite
A tutaj mozna obejrzec zdjeica i zwiastuny nominowanych filmow:
http://film.gazeta.pl/filmnews/1,94586, ... _,,ga.html
źroddło:http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80276,9001545,Oscar_2011__Faworyci_zgarneli_najwiecej_nominacji.html
Edit by cezary188// sorry ale wole taka forme jak wszystko jest na forum i nie nabijamy niepotrzebnie komuś odwiedzin tylko mozna po zapoznaniu sie skomentować pod trescia.