Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 18:25

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Kamera do amatorskich filmów
PostWysłany: 23 Cze 2010, 19:24 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 23 Cze 2010, 00:56
Posty: 3
Miejscowość: Łódź
Witam serdecznie.
Czasem ze znajomymi bawimy się trochę w kręcenie amatorskich filmików.

Chciałem zapytać, czy da się zakupić kamerę do takich celów w granicach około 400-600 zł.
Docelowa filmy umieszczamy na yt etc. więc jakość/rozdzielczość końcowa nie jest porażająca, jednak przy efektach musimy pracować na nieco lepszym materiale.
W filmikach bardzo często eksperymentujemy z efektami specjalnymi. Nie są one na zbyt wysokim poziomie, ale jednak np. nagrania z zielonym tłem wymagają pewnej jakości nagrania (tak by łatwo wycinać owe tło).
Ujęcia są w budynkach i na otwartej przestrzeni (zieleń), z pożyczoną kamerą mieliśmy spory problem z łapaniem ostrości w ciemnym budynku (ruderze ;p) do której światło wpadało przez wybite okna, ale powiedzmy że to jest sprawa drugorzędna.
Zależy mi też, żeby kamera nie była analogowa, by bezproblemowo przerzucać na komputer i dokręcać na miejscu wielokrotne duble tworzonych scen.
Na niektórych nagraniach z pożyczoną kamerą mieliśmy nieprzyjemne paski (jakiś przeplot przy szybszym ruchu) i spore śnieżenie bardzo utrudniające dodawanie efektów.
Mikrofon to sprawa drugorzędna (przy tak ograniczonej kwocie ;p).
Fajnie gdyby bateria/nośnik starczał chociaż na jakieś 30-120 minut nagrywania (oczywiście w razie czego można dokupić, więc to chyba nie jakiś spory problem).
Żadnych dodatkowych 'bajerów' raczej nie potrzeba, zresztą i tak nie jesteśmy profesjonalistami by to wszystko docenić ;]
Kamera może być używana, ale nie chciałbym kupować kota w worku.

Tak więc generalnie chodzi o kamerę do filmików amatorskich ze sporą ilością "domowej roboty" efektów specjalnych, która mieści się w podanym (skromnym) zakresie cenowym.
Możecie polecić jakieś modele (chciałbym się trochę w tym zorientować, bo bynajmniej nie jestem mocny w kwestii kamer)?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 23 Cze 2010, 20:50 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lip 2006, 20:58
Posty: 1317
Za taką kwotę to można poszukać już nie młodych używanych kamer na allegro. Niestety jeżeli chodzi o doradzenie która to nie bardzo, wszystkie są podobnie słabe w porównaniu do tych nagrywających współcześnie. Nie wiem czy panasonic 400 będzie dostępny w tych cenach kiedyś to była polecana kamerka...

Można też coś w tym stylu, ale w zasadzie szał to też nie jest :P:D
http://allegro.pl/item1075881591_kamera ... wa_fv.html


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 24 Cze 2010, 07:10 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Warto trochę pooszczędzać i spróbować "złapać" gs 400 lub bodajże od biedy gs320. Co do ciemnych pomieszczeń - jedyne rozwiązanie to doświetlać - nawet przy coraz lepszych przetwornikach podbicie czułości zawsze będzie się wiązało z większymi szumami . Owszem lepsze kamery poradzą sobie lepiej, ale 20 tyś na taką kamerę lub 200-300 na dzień zdjęciowy to nie Wasza orbita - więc drugą rzeczą po zakupie kamery powinien być zakup przynajmniej 3ch lamp na statywach plus kilka rzeczy do modelowania (wrota na lampy, blenda czy kalka do rozproszenia światła plus ewentualnie filtry korekcyjne(wybielające) ).


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 24 Cze 2010, 15:12 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 23 Cze 2010, 00:56
Posty: 3
Miejscowość: Łódź
Ok, po pierwsze dzięki za szybką reakcję.
Generalnie sprawa z kręceniem tych filmików to typowe hobby (w pełni amatorsko, chodzi o to by jednak dało się pracować na materiale z kamery), tak więc na prawdę nie chciałbym wydawać na to za wiele kasy. Szukałem trochę tych dwóch modeli, ale nie mogę znaleźć aktualnej ceny. Jaka dopłata wchodzi w grę (Panasonic NV-GS320EP-S znalazłem za około 1000 zł - to jest ten model "GS 320" o którym mówił VM-Rexor?)? Są jeszcze jakieś opcje? I czy mogę gdzieś znaleźć przykładowe nagrania z gs300, gs400, tego modelu który polecił wcześniej cezary188 lub innych odpowiednich? Patrząc na parametry ciężko mi ocenić czy się nadają.

Co do oświetlenia, lampy statywowe i inne rzeczy ile mniej więcej kosztują (oczywiście nie pytam o te z górnej półki, odpowiednie do moich zastosowań)? To generalnie sprawa na potem, ale warto się zorientować wcześniej.

p.s.
Czy kamery w stylu "Panasonic SDR-H90EP" (http://www.ceneo.pl/5804986 ) są porównywalne do GS 320/spełniają moje wymagania?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 25 Cze 2010, 07:28 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
gs400 kręci wiele osób tu zgromadzonych włącznie ze mną. Nakręciłem nią chociażby "Rutynę" (i wszystkie nowsze) - patrz Youtube. Myślę, że na Youtube znajdziesz też filmy kręcone 320-ką). Lampy na początek: myślę, że zwykłe ogrodowe halogeny na statywach wystarczą - popatrz na allegro - raczej powinien to być wydatek rzędu 100 pln/sztuka - myślę, że warto kupić 3 różnej mocy (1000W, 500W, i jeden jeszcze mniejszy (150-300) ).


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 25 Cze 2010, 19:37 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 23 Cze 2010, 00:56
Posty: 3
Miejscowość: Łódź
GS400 (oczywiście używany) za 1000 albo 1500 zł to dobra cena?
Jak upewnić się że kamera nie jest 'zniszczona'?

[ Dodano: Nie 27 Cze, 2010 17:44 ]
Witam ponownie.
Chciałem zapytać o porównanie - co lepiej wybrać:
Panasonic NV-GS320EP-S czy CANON HD Legria HF R16 (lub podobna z serii, jeśli jest lepsza w tej cenie około 1000-1600 zł)?
Słyszałem że to HD przy tych cenach wiele nie daje, ale nośnik już nie kasetkowy co jest dla mnie plusem. Nie wiem jak z jakością obrazu - odbiegają od siebie?

[ Dodano: Nie 27 Cze, 2010 19:40 ]
A może JVC GZ-HM300 (http://www.ceneo.pl/5804990s).
To chyba nagranie przy jej pomocy:
http://vimeo.com/10140948


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 23 Sie 2010, 12:19 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 14 Sie 2009, 11:57
Posty: 3
Miejscowość: Wielkopolska
Ja używam małej, prostej kamerki JVC, którą kupiłem w sklepie za 699,- Nakręciłem nią kupę filmików rodzinnych, dwa teledyski i filmik "fabularny". W międzyczasie sporo się dowiedziałem, stąd moje wnioski:

1) Lepiej - jak pisze przedmówca - część kwoty przeznaczyć na światło. Każda rejestracja obrazu zyskuje na jakości w dobrym świetle. Moja kamerka daje piękny efekt w rozproszonym świetle dziennym. Kiedy brakuje światła, albo ma nieciekawy kolor - robi się kiepsko. Mogę wtedy walczyć z balansem bieli, obróbką, ale efekt jest daleki od światła dziennego. Dwa, trzy reflektorki typu PAR + parę filtrów barwnych otwiera możliwość rejestracji we wnętrzach. Trochę majsterkowania, kilka arkuszy kalki technicznej, białe prześcieradło i masz studio filmowe za grosze.

2) Wybierz raczej sprzęt na kasetki DV. Niedawno walczyłem z kamerką szwagierki na płyty DVD - koszmar!

Jeśli chcesz przenieść jakość filmów na wyższy poziom, niestety zaczynają się schody finansowe. Dużo kosztuje choćby stabilne prowadzenie kamery. Poza tym potrzeba więcej miejsca, oświetlenia, scenografii. Zaczynasz potrzebować magazynu rekwizytów. Kamera przestaje być w centrum zainteresowania. Na razie weź coś prostego na kasetki, z wyjściem FW do kompa. Przy tym budżecie trzymałbym się z dala od HD! Po kilku filmikach, jak łykniesz haczyk, już sam będziesz wiedział czego potrzebujesz.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Kamera do amatorskich filmów
PostWysłany: 11 Cze 2012, 12:57 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Kwi 2012, 11:58
Posty: 4
Jurku ja niestety miałem dość przykre doświadczenia z JVC. Gubiła mi ostrość, a jakość filmów nie była za dobra. Na szczęście udało się sprzedać, a za odzyskaną kasę kupić sprzęt innego producenta. Uważam, że inni mają lepsze kamery full HD niż wspomniana przez Ciebie firma.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Kamera do amatorskich filmów
PostWysłany: 12 Cze 2012, 16:48 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lip 2006, 20:58
Posty: 1317
@VM-Rexor Gs400 to juz nie te czasy. Sam mam taka :P Popatrz co teraz na półkach stoi. Normlanie w MM czy sturnie mozesz kamere 3D kupic anie :P A swoja droga to polecałbym jakaś lustrzanke Canona te to maja niesmowity obrót. W tej chwili jest masa modeli któe kręca w HB po przystepnej cenie.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group