Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 21:16

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Kupa dymu (pary)
PostWysłany: 16 Sty 2009, 10:59 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Maj 2007, 14:54
Posty: 171
Miejscowość: Proboszczów
Witam :wink:
Potrzebuje uzyskać do filmu taki efekt jak w przypadku kontaktu suchego lodu z gorącą wodą (tak to wygląda)
Problem w tym, że nigdzie nie mogę dostać suchego lodu. Czy znacie może jakiś prosty i tani sposób by uzyskać taki efekt :?: Dobrze by było, gdyby opary te (dym, para) był nieszkodliwe, żebym później nie musiał wyprowadzać się z domu. :P
Dodam jeszcze, że w filmie potrzebne to będzie do sceny w której bohater będzie robił eksperymenty chemiczne.

A właśnie :!: :!: :!: a może znacie może jakieś inne efektowne i niegroźne reakacje chemiczne które można by było stworzyć?
Prosiłbym o poradę :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 16 Sty 2009, 15:32 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lip 2007, 12:10
Posty: 610
Miejscowość: Kielce
Gaśnicą się pobaw, może...
Pamiętaj że suchy lód to dwutlenek węgla, więc jak ktoś się tego za dużo nawdycha to padnie.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 16 Sty 2009, 21:44 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Kwi 2007, 11:01
Posty: 53
Miejscowość: Borek Wielki
Suchy lód to CO2 w postaci ciała stałego. A w gaśnicy jest w postaci cieczy (gaśnica śniegowa). Zastanawia mnie suchy lód z apteki, ale nie wiem co jest warty. Muszę spróbować. Znałem nazwę firmy, który zajmuje się produkcją i dystrybucją suchego lodu. Na którymś z filmików w komentarzach jest napisana ta firma.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 17 Sty 2009, 09:17 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Maj 2007, 14:54
Posty: 171
Miejscowość: Proboszczów
Gaśnica odpada, nie będe w domu używał gaśnicy. :lol:
Zastanawiam się czy jak bym kupił COŚ TAKIEGO efekt byłby taki jak ja chce.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 18 Sty 2009, 04:14 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Lut 2005, 12:04
Posty: 141
Miejscowość: Wrocław
Chemikiem nie jestem ale to chyba nie jest CO2 zamorożony tylko tak nazwali to "suchym lodem" bo chłodzi po ściśnięciu. A co do dymu, to może pożycz gdzieś dymiarke taką jak są np na dyskotekach.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 18 Sty 2009, 13:40 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Kwi 2007, 11:01
Posty: 53
Miejscowość: Borek Wielki
p4trykx napisał(a):
Chemikiem nie jestem ale to chyba nie jest CO2 zamorożony tylko tak nazwali to "suchym lodem" bo chłodzi po ściśnięciu. A co do dymu, to może pożycz gdzieś dymiarke taką jak są np na dyskotekach.


Trochę się mylisz:

Kod:
Suchy lód to zestalony dwutlenek węgla (wzór chemiczny CO2) stosowany w chłodnictwie samodzielnie lub jako składnik mieszanin oziębiających. Otrzymywany przez rozprężanie ciekłego dwutlenku węgla i prasowanie.

Właściwości:

    * temperatura sublimacji: -78,5 °C
    * gęstość: 1,1 - 1,4 g/cm3

Suchy lód jest tanim i powszechnie wykorzystywanym środkiem chłodzącym w laboratoriach, chłodniach przemysłowych i przy transportowaniu szybko psujących się produktów spożywczych. Suchy lód w blokach można dość długo przechowywać w izolowanych styropianem i szczelnie zamkniętych pudłach, bez konieczności dodatkowego ich chłodzenia.

Suchy lód wyjęty na otwartą przestrzeń zaczyna spontanicznie sublimować. Proces sublimacji powoduje samorzutne ochłodzenie się suchego lodu do temp. -78,5°C. Duże bloki suchego lodu o regularnych kształtach sublimują dość powoli. Np. blok o rozmiarach 1 dm3 sublimuje w temperaturze pokojowej w zamkniętym pomieszczeniu ok 2-3 godzin. Sublimację tę można przyspieszyć poprzez rozbicie bloków na drobniejsze fragmenty, poprzez polewanie ich wodą lub rozpuszczalnikami organicznymi takimi jak np. aceton.

W wodzie zachowuje się jak bezwodnik kwasowy:

CO2 + H2O = H2CO3

źródło: Wikipedia




Dałem ten cytat bo nie jestem w stanie sam to naukowo zdefiniować. Ja tylko wiem na chłopski rozum co to jest, a suchy lód też by mi się przydał. Nie wiem czy z gaśnicy tego "śniegu" jak się nie sprasuje to się go nie otrzyma.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 18 Sty 2009, 21:33 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Lut 2005, 12:04
Posty: 141
Miejscowość: Wrocław
Też czytałem wikipedie wcześniej, wydaje mi się że to jednak to są czasy rzędu kilku dni
Cytuj:
Suchy lód w blokach można dość długo przechowywać w izolowanych styropianem i szczelnie zamkniętych pudłach, bez konieczności dodatkowego ich chłodzenia.

Zobacz sobie tutaj
http://www.samplestransport.com.pl/pl/pojemniki.html
Jakieś większe pojemniki max 14 dni trzymaja więc taki kompres chyba niebardzo może zawierać suchy lód, byłby po prostu niepraktyczny bo nawet jeśli chciałbyś go w lodówce przechowywać to musiałbyś mieć -70 st

A co do gaśnicy to raczej się nie zrobi z proszku suchego lodu, taka zwykła gaśnica ma w sobie jakis proszek oraz nabój z CO2 jak nciskasz spust to CO2 rozpyla tylko ten proszek jakoś i wydaje mi się, że co najwyżej mógłby ten CO2 zamraznąć przy rozpreżaniu ale to chyba tak nie działa.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Sty 2009, 13:48 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Kwi 2007, 11:01
Posty: 53
Miejscowość: Borek Wielki
Gaśnica proszkowa to co innego. Są gaśnice tzw. śniegowe, one mają tylko co2 w sobie.
Ale mam inny pomysł, ale muszę go wypróbować. Mam znajomego co ma czyste co2 do spawania (do migomatu) i spróbuję rozprężyć co2 do plastikowej butelki (robiłem to i osadzał się taki szron na bokach i on właśnie tak parował) i zebrać szron, a potem go ścisnąć (sprasować, zobaczę na miejscu) i potem zobaczymy co wyjdzie.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Sty 2009, 14:10 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Maj 2007, 14:54
Posty: 171
Miejscowość: Proboszczów
To jest nie głupi pomysł, jak będziesz wiedział coś więcej, to podziel sie z nami swoją wiedzą :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 16 Maj 2009, 19:34 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 16 Maj 2009, 19:18
Posty: 6
Miejscowość: wawa
Ja dorzucę swoje trzy grosze, jeśli temat jeszcze aktualny to dobrze ale jeśli nie, to może komuś innemu się przyda. Dym można łatwo wykonać bez zabawy gaśnicami i suchym lodem. Najtańsza metoda to wyposażenie się w saletrę (potasową) i cukier, zmieszanie tego (pół na pół) i podpalenie. Daje dużo bardzo gęstego, białego dymu, nie wiem czy jest szkodliwy ale raczej nie, chodziłem w chmurze takiego dymu i dalej żyje (jako taką anegdotkę dorzucę, że w jednej scenie w filmie "Nic Śmiesznego" Pazura biega zadymiając plan właśnie taką mieszanką) . Można też zaopatrzyć się w "granat" lub "ekran" dymny, do kupienia w sklepach z wyposażeniem do gier np. w ASG czy paintballa, w cenie ok. 20-30 zł. za sztukę.
Sam taki granat wypróbowałem i nawet w wietrzny dzień ten dym jest wyraźny i dosyć długo się utrzymuje.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 17 Maj 2009, 08:21 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Maj 2007, 14:54
Posty: 171
Miejscowość: Proboszczów
Tak, tak jeszcze aktualny temat, tylko z tych przykładów co ty podałeś worm to wszystkie dymy pewnie stosowane były na wolnej przestrzeni, a ja chce użyć ich w pomieszczeniu (w domu). Dlatego pytam o suchy lód, bo po pierwsze to bardzo ładnie wygląda, a po drugie szybko znika i nie pozostawia po sobie brzydkich zapachów, a o to mi chodzi żeby później mi w domu nie śmierdziało hehe :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 17 Maj 2009, 10:16 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 16 Maj 2009, 19:18
Posty: 6
Miejscowość: wawa
Dym z granatów i ekranów szkodliwy raczej być nie może w końcu stosuje się je także podczas gier w budynkach. No faktycznie para z suchego lodu wygląda dosyć ciekawie, chociaż do zabawy z suchym lodem trzeba się lepiej przygotować.
Chociaż oglądając taki efekt (http://www.youtube.com/watch?v=XCtdW_BD ... re=related) , może sam się skuszę na przetestowanie ? :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Wrz 2009, 09:30 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Paź 2007, 20:28
Posty: 84
Miejscowość: Warszawa
Hmm, wszystko fajnie ale... po co? Skoro maszynę do dymu można kupić za ok. 120 zł, do tego 5 litrów płynu za 30 i dymić do woli?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Wrz 2009, 15:15 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Maj 2007, 14:54
Posty: 171
Miejscowość: Proboszczów
Eeee nie o taki dym się rozchodzi :P To miało być użyte do sceny gdzie ktoś się bawi próbówkami (robi eksperymenty chemiczne) i z tych próbówek wylatuje ten dym (czy para). W sumie temat nieaktualny, obyliśmy się bez tego, ale jeśli ktoś wie jak uzyskać taki efekt (lub zblizony), to niech się pochwali swoją wiedzą, może komuś innemu się to przyda :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 15 Wrz 2009, 20:37 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Wrz 2009, 19:04
Posty: 5
Miejscowość:
Witka.
Jeśli chodzi o ef. zbliżony jak to określiłeś
zwłaszcza w kontekście próbówki to ja bym użył gęstego dymu z cygaretki.
Dym nie przepuszczony przez płuco utrzymałby się w naczyniu kilka chwil
i to mogłoby do krótkiego ujęcia wydać.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Paź 2009, 11:39 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Paź 2007, 20:28
Posty: 84
Miejscowość: Warszawa
Potrzebny jest tzw. ciężki dym, trochę droższa wytwornica:

LINK


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group