Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 19 Mar 2024, 07:55

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: "Zagraj to jeszcze raz sam" - recenzja
PostWysłany: 24 Sty 2011, 23:08 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2008, 17:27
Posty: 542
Miejscowość: Pruszków
No dobra, nie jest to film, ale z filmem ma wiele wspólnego.

Uwielbiam Woody Allena. Jego kpiarskie podejście do świata ujawniające się w beztroskim wyśmiewaniu się z przywar nowojorskich elit zachwyca mnie już od dawna. Nie mogłem więc pominąć adaptacji jego broadwayowskiej sztuki „Zagraj to jeszcze raz, Sam” w nowo otwartym teatrze 6. Piętro. Tym bardziej, że zaciekawiło mnie jak showman Kuba Wojewódzki poradzi sobie na scenie w głównej roli.
Charakter sztuki jest iście allenowski – oto neurotyczny dziennikarz magazynu filmowego Allan Felix (Wojewódzki) zostaje porzucony przez żonę (Socha). W poradzeniu sobie z kryzysem pomaga mu małżeństwo przyjaciół – Linda (Cieślak) oraz Dick (Żebrowski), a także wielki guru Humphrey Bogart (Olbrychski), który niczym dobry duch poucza go jak postępować z kobietami. Dick i Linda umawiają go z kolejnymi paniami (wszystkie gra Małgorzata Socha, czasami na scenie, a czasem w postaci efektownej wizualizacji), ale Allan na przekór zakochuje się w Lindzie.
„Zagraj to jeszcze raz, Sam”, to oczywiście świetny, od lat kojarzący się z Allenem utwór, który dobitnie pokazuje zarówno spostrzegawczość amerykańskiego reżysera, jak i jego dystans do siebie. Postaram się więc w tej recenzji skupić na odtworzeniu niełatwego tekstu przez artystów.
Skupmy się na głównej postaci odtwarzanej przez Wojewódzkiego. Moim zdaniem w ramach  swojej roli spisał się powyżej oczekiwań, ale niestety nieco do niej nie pasuje. Oglądając jego program w telewizji nie da się uciec od wrażenia braku scenariusza. Tutaj musiał słowo w słowo odgrywać tekst pisany pod siebie przez zupełnie kogo innego. Mimo pozornych podobieństw, dwaj panowie (W.A. i K.W.) stoją na antypodach w wielu dziedzinach życia od ubioru i muzyki po stosunek do świata i przebojowość. Okulary to jeszcze nie wszystko. Dla najlepszego aktora takie zadanie byłoby trudne.
Mocno potwierdza to fragment rozmowy Woody Allena z Erykiem Laxem. Mówi tam takie słowa: ”Pojawiam się rano w zwykłym ubraniu. Tak właśnie zrobiłem na Broadwayu podczas spektaklu „Zagraj to jeszcze raz, Sam”. Wchodziłem prosto na scenę, odgrywałem swoje i nie było w tym ani jednej fałszywej nuty, ponieważ wchodziłem na scenę całkowicie ubezpieczony: nie napisałem ani jednego słowa, którego nie byłbym w stanie naturalnie wyartykułować. A gdybym przez jakiś przypadek popełnił błąd, zmieniłbym to. (…) Postać, którą gram mówi jak ja, ubiera się jak ja i tak jest naprawdę.”
Pozostali aktorzy również zagrali nieźle. Spodobał mi się dyrektor artystyczny teatru, Michał Żebrowski, który grał nieco w stylu Wojciecha Wysockiego ze sztuki „Dziwna para” wystawianej w Capitolu, będąc innym charakterem niż nas do tego przyzwyczaił. Jednak rodzynkiem całego przedstawienia jest kapitalny Daniel Olbrychski jako Humphrey Bogart. W tej roli wypływa cały jego aktorski kunszt i klasa.
Nie sposób również nie zwrócić uwagi na nowoczesną oprawę teatralnego widowiska, o którą zatroszczył się reżyser Eugeniusz Korin. Nie wolno o nim zapomnieć w kontekście wykrzesania z Kuby Wojewódzkiego samodyscypliny i jak najwierniejszego dopasowania się do specyfiki roli oraz stworzenia – to już pewne – wielkiego komercyjnego sukcesu.
P.S. Jeśli wybieracie sie na ten spektakl, po jego zakończeniu musicie jak najszybciej wybiec do szatni jesli nie chcecie stracić godziny swojego cennego życia.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group