Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 19:53

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: "Rewers" - recenzja
PostWysłany: 24 Sty 2011, 23:01 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2008, 17:27
Posty: 542
Miejscowość: Pruszków
Wybaczcie styl - pisałem to dwa lata temu.

W dzisiejszym kinie bardzo trudno jest znaleźć wielowymiarowość. Na potęgę produkuje się jednowymiarowe, papierowe fabuły, w których słabość scenariusza zastępuje się kosztującymi miliony efektami specjalnymi. "Rewers", młodego Borysa Lankosza jest na tym smutnym tle prawdziwym ewenementem.
Zanim jeszcze rozsiadłem się w wygodnym fotelu multipleksu, zdążyłem wysłuchać litanii pochwalnej dla filmu w mediach. Byłem więc dość sceptycznie nastawiony, bo często filmy, przed którymi krytycy i publiczność kłaniają się w pas zupełnie mi się nie podobają. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z dziełem wybitnym, bez wątpienia najlepszym polskim filmem ostatnich lat.
Akcja "Rewersu" dzieje się w Polsce, na początku lat 50., w bloku wchodnim będącym wciąż pod skrzydłami Stalina. Szybko poznajemy trzy pokolenia kobiet - główną bohaterkę Sabinę (kapitalna Agata Buzek), oraz jej matkę i babcię (tu mamy do czynienia ze wspaniałym tandemem Janda-Polony). Te dwie ostatnie panie dokonują różnorakich starań, aby wydać "Sabinkę" za mąż. Jej jednak podoba się enigmatyczny Bronisław (Marcin Dorociński). Całość jest okraszona dawką wisielczego humoru, jak również refleksyjnych momentów.
Co czyni jednak "Rewers" wyjątkowym? Właśnie wspomniana przeze mnie na początku wielowymiarowość. Każda postać, scena, miejsce ma dwa, a nawet więcej oblicz, tytułowych rewersów. Zabawne sceny przeplatają się tu ze zmuszającymi do głębszych zastanowień, a komizm i tragikomizm nieustannie wymieniają się miejscami. Autorzy nie ukazują świata z jednej strony, co staje się dziś syndromem u scenarzystów. Postacie filmu są przez to ciekawsze, bardziej wyraziste, nie będąc jednocześnie kiczowo urozmiacanymi na siłę.
"Rewers" daje nam trzy elementy, które czynią kino oraz teatr takimi wspaniałymi i dla których zdecydowanie należy się na ten film wybrać. Jakie to elementy?
"To śmiech, kolego, to płacz kolego. No, to są te trzy elementy"


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group