Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 14:45

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: PRZYDASIE 3 by Splasz FX
PostWysłany: 20 Maj 2009, 17:13 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lip 2006, 20:58
Posty: 1317
[center]
-- PRZYDASIE --

3


kwieceń 2009





Witam wszystkich. Dziś dalszy ciąg gadaniny związanej z rozgryzaniem potężnego narzędzia jakim jest VirtualDub. Zajmiemy się dość nietypowym zadaniem, a mianowicie zagadnieniem przeplotu.

Zadanie: Przeplot i jego likwidacja

Zgrywamy materiał z kamery, lub dostajemy od zleceniodawcy materiał z tzw. przeplotem ( inaczej zwanym polami, interlacingiem) - a mówiąc kolokwialnie z poziomymi paskami które skaczą nam na obrazie, szatkują nam go. Co z tym zrobić ?... i co to w ogóle jest ?....





Teoria:

Zanim zaczniemy się martwić co się dzieje z naszą kamerą że nam “szatkuje” materiał, lub dzwonić do zleceniodawcy że nam przysłał uszkodzony materiał, musimy zdać sobie sprawę że przeplot to coś normalnego. Ale zacznę może od początku... tak więc szykujcie się na kawałek historii :)

“Przeplot stosują wszystkie tradycyjne standardy nadawania obrazu telewizyjnego (PAL, SECAM, NTSC), oraz jest używany w niektórych trybach graficznych w niektórych monitorach. Stosowanie przeplotu zostało zapoczątkowane w latach 20. XX wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze odbiorniki telewizyjne. Ówczesna technika wymusiła wprowadzanie przeplotu, gdyż wyświetlanie obrazu z częstotliwością stosowaną w kinach (24 obrazów na sekundę) wywoływało duże migotanie obrazu. Postanowiono w celu zmniejszenia efektu migotania fragmentów obrazu oraz w celu uproszczenia elementów synchronizacji nadawać obraz z częstotliwością napięcia w sieci energetycznej (w Europie 50 Hz). W tamtych czasach potrafiono już analizować dokładnie obraz, lecz nadawanie dużej liczby linii powodowało zwiększenie częstotliwości odchylania poziomego oraz pasma sygnału obrazu. Aby temu zaradzić postanowiono, że zamiast wyświetlać całą ramkę, w tym samym czasie można wyświetlić dwa półobrazy.

W rzeczywistości półobrazy nie są tworzone w tym samym czasie, są one zbierane jeden po drugim. Powoduje to wiele komplikacji, zwłaszcza przy konwersji analogowo-cyfrowej, gdyż po złożeniu widać efekt przesunięcia względem siebie linii parzystych i nieparzystych. Jest to szczególnie widoczne w szybkozmiennych scenach. W systemach PAL półobrazy pojawiają się z częstotliwością 50 klatek na sekundę, w systemach NTSC wartość ta wynosi 60 klatek na sekundę.” (źródło: Wikipedia - http://pl.wikipedia.org/wiki/Przeplot )

Można by jeszcze sporo na ten temat napisać ale myślę że wystarczy już tego teoretyzowania.

Problem jest w tym że przy współczesnych monitorach komputerowych i przy streamingu www ( youtube, vimeo etc. ), pola przeszkadzają ponieważ mówiąc krótko .... widać je. Dlatego przechodzimy do rozwiązania.

Tak więc do pracy:

1. Otwieramy program Virtual Dub:

Image



2. Wybieramy plik na którym chcemy pracować File/Open video file...

Image




3. Po wybraniu pliku otwiera się film w 2 oknach. Po lewej stronie widzimy plik źródłowy, a po prawej plik wynikowy (czyli już po nałożeniu wszystkich efektów i zmian).

I tu pojawia się problem o którym mówimy od początku - czyli to potoczne “szatkowanie” filmu (1.)

Image
Image



4. Robimy to samo co we wcześniejszych przydasiach, a co powinniśmy zrobić zawsze jako pierwszą rzecz po włączeniu i załadowaniu pliku wideo do VD

a - pozostawiamy ścieżkę wideo nietkniętą ( Audio/Direct Stream Copy ) lub ją wyłączamy jeśli potrzebujemy tylko wideo ( Audio/No audio)

b- ustawiamy kodek video klikając Video/Compression...


Image


...wyskakuje nam okienko wyboru kodeka:


Image

- zaznaczamy wybrany kodek (2.) (w naszym przypadku Lagarith Losless Codek) i po zaznaczeniu klikamy Configure (3.) Otwiera nam się okno konfiguracji kodeka. W przypadku Lagarith pozostawiamy wszystko bez zmian czyli RGB(Default). Zatwierdzamy ustawienia klikając OK, zatwierdzamy wybór kodeka - OK.

Image




5. Teraz przyszedł czas na materiale który jest górno lub dolno polowy ( interlaced), zastosować coś co spowoduje że wideo będzie bezpolowe (Progresive, Deinterlaced ). A robimy to tak:

Klikamy (4.) Video/Filters...


Image



6. Ukazuje się nam okno Filters i aby dodać którykolwiek z nich klikamy (5.) Add...


Image


7. Wyskakuje okno wyboru filtra. My szukamy filtra który nosi nazwę identyczną jak funkcja którą spełnia czyli (6.)Deinterlace - klikamy na niego dwukrotnie.



Image


8. Wyskakuje nam okienko właściwości filtra, w którym zaznaczamy (7.) Blend Fields Together (best) i klikamy (8.) OK


Image


9. ... co powoduje iż wracamy do naszego okna ( Filters ) z filtrami - tym razem wzbogaconego o nasz filtr Deinterlace. Teraz wystarczy zatwierdzić klikając (9.) OK


Image


10. Oto efekt:

Image



Jak widać na załączonym obrazku... nie mamy już “poszatkowanego obrazu”, ale czysty bezpolowy obraz.

Wielu specjalistów może mi zarzucić iż nie jest to jedyny sposób na usuwanie pól, niektórzy również stwierdzą iż są inne lepsze sposoby - wybrałem jednak właśnie ten sposób ponieważ jest on szybki, łatwy i dobry.

Dobrze... ale wracamy do tematu...

(9.)

5. Teraz wystarczy wszystko zapisać

Klikamy File/Save as AVI ( lub klikamy F7) - wybieramy miejsce zapisu pliku, tworzymy nazwę i klikamy Zapisz.



Image




Możemy również użyć metody do konwersji wielu plików jednocześnie o której pisałem w Przydaisu nr.2 ( http://vjsplasz.blogspot.com/2009/05/pr ... -w-vd.html ) aby zastosować deinterlacing na wielu plikach.

I wszystko gotowe...

A w międzyczasie gdy będzie powstawał kolejny Przydaś aby być na czasie ze wszystkimi informacjami które mogłyby was zainteresować zapraszam na mój blog: http://vjsplasz.blogspot.com na którym znaleźć możecie dużo więcej niż tylko Przydasie :) . Zapraszam również do odwiedzenia mojego nowo powstałego foto notatnika: http://splaszrgb.blogspot.com

Zapraszam również wszystkich do dopisania się do mojego Twittera ( http://twitter.com/splasz ) na którym znajdziesz wszelkie newsy które nie trafiają na bloga oraz dużo dużo więcej.

Pozdrawiam wszystkich i do zobaczenia w świecie RGB





Autor Splasz FX, konwersja na posty Cezary188








[/center]


Załączniki:
Komentarz do pliku: (oryginał w załączniku)
przydas3 - SplaszFX.pdf [904.08 KiB]
Ściągnięto 851 razy
Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group