Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 14:40

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Kilka słów o Giszowcu - dokument
PostWysłany: 27 Gru 2010, 12:52 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 27 Gru 2010, 12:47
Posty: 12
http://www.youtube.com/watch?v=XXnflqFZqxM

Krótki dokument o pewnej dzielnicy Katowic - Giszowcu, nazywanej niegdyś osiedle-ogród...

Scenariusz, reżyseria, zdjęcia, dźwięk, montaż: Mariusz Gołosz

http://www.filmweb.pl/film/Kilka+s%C5...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 31 Gru 2010, 11:16 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Lut 2009, 16:51
Posty: 151
Miejscowość: Wrocław
Wprowadzasz nas w swój dokument bez pomysłu, bez pomysłu nas przez niego prowadzisz, a zakończenie nie różni się niczym od początku i końca.
Poczułem znudzenie już w pierwszej minucie filmu i ciągnęło się to przez całą jego resztę. Nie ukrywam, że z tego powodu przeskoczyłem kilka fragmentów filmu, aby zainwestować swój czas lepiej… Nie mówię tego po złości, ale chcę, abyś nigdy nie doprowadził ponownie do sytuacji, kiedy ktoś powie Tobie coś podobnego.
Tak słabych zdjęć nie widziałem dawno; ujęcia, kręcone raz z ręki, raz ze statywu, na których nie wyróżniasz zupełnie nic, odrzucają widza. Niezwykle rzadko zauważyłem kadry, wprowadzone przez Ciebie w celu wywołania u widza wrażeń estetycznych. Niestety i wtedy nie udało ci się osiągnąć zamierzonego efektu – albo kadr był niedopracowany, przez co zatracał nawet najmniejsze wrażenie piękna, albo pojawiał się jako element zupełnie oderwany od treści filmu. Nie możesz do tego dopuszczać przy swoich kolejnych filmach. Konsekwencja w działaniu i trzymanie się wcześniej ustalonego sposobu poprowadzenia filmu jest jedną z najważniejszych rzeczy przy jego realizacji. Do tego na początku filmu pokazujesz kilka kadrów zrealizowanych w jakimś domu( domyślam się, że to dom starszej kobiety, która jest narratorką w filmie), co jest zupełnie niepotrzebnym zabiegiem – albo koncentrujesz się na niej w swojej opowieści, albo na przestrzeni przez nią opisywanej, ewentualnie dokonujesz syntezy dwóch elementów w słowie , obrazie i dźwięku nie zapominając o spójności filmu.
Staraj się też o lepsze powiązanie obrazu z dźwiękiem, aby nie budować w widzu efektu konsternacji, kiedy ogląda obrazu zupełnie nie korelujące ze słowem. Poza tym niekiedy pozwalasz bohaterce mówić o rzeczach, nie będących merytorycznie powiązanymi z główną treścią( nie użyję słowa ideą) filmu.

Niestety nie pokazałeś mi nic, co mogłoby mnie zainteresować, i podejrzewam, że nie zainteresuje również ludzi, którzy z Giszowcem nie mają nic wspólnego ( może jedynie z punktu widzenia historii jest on ciekawym miejscem – gdyby było inaczej, nie byłoby dyskusji na youtube pod filmem. Szkoda jednak, że dyskusji nie o samym filmie, ale o jego i tak nudnej treści).

Mogę pochwalić Ciebie jedynie za to, że twój film można zaliczyć jako film dokumentalny. Rzadko są one tworzone przez filmowców, choć tkwi w nich wielki potencjał, a jeśli już ktoś się na realizację dokumentu zdecyduje, to obraz przybiera częściej formę reportażu, gdzie najważniejsza staje się życiowa, jednostkowa historia człowieka, która ma szokować i przykuwać uwagę, a nie prawda, którą przyłożyć można do człowieka w ogóle.

Jeśli to jest twój pierwszy film, to jesteś jakoś usprawiedliwiony. Liczę jednak na to, że przy następnej produkcji ustrzeżesz się błędów popełnionych przy filmie „Kilka słów o Giszowcu”.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group