Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 18:45

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Pisanie Scenariuszy – Którka Pomoc
PostWysłany: 02 Cze 2006, 12:04 
Offline
Kaskader w Bollywood

Rejestracja: 13 Wrz 2005, 21:08
Posty: 114
Miejscowość: Opole/Łódź/Warszawa
Muzyka jako pomoc przy pisaniu? OCZYWIŚCIE! Lepszego sposobu na rozwinięcie pomysłu nie znajdziecie nigdzie.
Każdy z nas lubi słuchać muzykę ale nie zdaje sobie sprawy jaką ma ona potęgę. Nie będę tu pisał o łączeniu się ludzi dzięki muzyce bo do takiego tematu lepiej udać się na forum o muzyce:).
Otóż poruszę sprawę jako pomoc przy scenariuszach. Wszyscy wielcy piszą scenariusze budujące je na podstawie muzyki. To muzyka nadaje im kształt. Odpowiednie rytmy nadają tempo naszej akcji i rozszerzają pomysły.
Reżyser „Kill Billa” Tarantino powiedział kiedyś że przed przystąpieniem do pisania scenariusza lub w trakcie jego ze swojej audio-teki;) wybiera utwory które wręcz budują za niego całą fabułę.
Osobiście zacząłem to samo robić i efekty są imponujące. Choć czasami są aż tak dobre że nie nadążam z pisaniem.. za dużo myśli się tłoczy i nowych scen, utwór jest za szybki, akcja za szybka i palce za wolne:)
Najlepszym sposobem jest wziąć odtwarzacz z wybranymi utworami odpowiadającymi gatunkowi i iść w bezpieczne miejsce jak park i spacerować słuchając muzyki. Niestety najlepiej nierobie tego na mieście gdyż może to się źle skończyć dla zdrowia;). Kiedyś wyszedłem z domu zamyśliłem się nad scenariuszem i przeszedłem całe miasto nawet skrzyżowań nie pamiętam jak przechodziłem ale żyje.
Odpowiednie rytmy dopasowujmy pod to jaką scenę chcecie rozwinąć. Spokojniejsze, może troszkę smutne do scen dramatycznych. A do akcji czy walk na broń białą lub wręcz polecam muzykę w rytmach bębenkowych lub techno (ale nie dyskotekowe czy mandarynie;))) a raczej coś ze zbiorów podobnych do Juno Reactor & Don Davis ( swoją drogą oni robili muzę do Matrix reaktywacja i Matrixa Rewolucje która jest rewelacyjna do pisania. Przy niej pisałem sceny do SF, Fantasy).
Najlepiej przeglądać OST filmów które wychodzą ale nie stosujcie utworów tak zwanych OST - Składanek. Czyli ścieżek dźwiękowych z różnymi wykonawcami. Najlepiej muzyka instrumentalna. Oto parę ścieżek które polecam.

Matrix Reaktywacja
Matrix Rewolucje
Batman Początek
Gnijąca Panna Młoda
Gladiator
Twierdza
Final Fantasy VII Advent Children
Land Of The Dead
Star Wars All Episode
Władca Pierścieni
The Island
The Neverending Story
Waleczne Serce
I wiele, wiele innych.

Oczywiście na każdej płycie znajdziecie utwory do każdego gatunku wystarczy troszkę się wysilić;).

Jeśli byście szukali jakiejś muzyki do konkretnego gatunku piszcie tu a mam nadzieje że pomoc uzyskacie.

P.S. Przepraszam za jakość tego co napisałem ale to było bardzo dawno temu i teraz to znalazłem więc wklejam na żywo bez poprawek. Jeszcze raz wybaczcie. Kiedyś może zrobie nową wersje;).


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Cze 2006, 14:27 
Offline
Kamerzysta na Weselach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Maj 2006, 18:59
Posty: 39
Miejscowość: Wawa
zdecydowanie piszę tylko do muzyki i pod muzykę. Właściwie 90% moich pomysłów wywodzi się od jakichś nut :)
Oczywiście głównie filmowa, ale o dziwo nie tylko. Nie zgodzę się z tym, że składanki czy zwykła muzyka się nie nadają. Wręcz przeciwnie (patrz właśnie Tarantino) - efekt może być nawet lepszy od muzyki filmowej, która przecież powstała pod konkretne już dzieło.
Polecał niczego nie będę, bo to może wyjść lista bez końca, a poza tym nie chodzi o to, żeby nagle wszyscy zajęli się odsłuchiwaniem tych konkretnych pozycji, tylko, żeby znaleźli własne miejsce w muzyce. W każdym razie pisanie pod muzykę jest lepsze od zwykłego. No i zawsze, jak się coś ewentualnie zapomni, to potem słysząc ten sam utwór, pomysł może wrócić. Zdecydowanie polecam ten sposób.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Cze 2006, 14:38 
Offline
Kaskader w Bollywood

Rejestracja: 13 Wrz 2005, 21:08
Posty: 114
Miejscowość: Opole/Łódź/Warszawa
Mefisto napisał(a):
Nie zgodzę się z tym, że składanki czy zwykła muzyka się nie nadają. Wręcz przeciwnie (patrz właśnie Tarantino) - efekt może być nawet lepszy od muzyki filmowej


No to tu się niezgadzamy gdyż jak mi ktoś ryczy do ucha to ciężko coś wymyśleć. Chyba że do danego tematu to pasuje:).


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Cze 2006, 15:52 
Offline
Kamerzysta na Weselach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Maj 2006, 18:59
Posty: 39
Miejscowość: Wawa
e tam od razu ryczy - jest mnóstwo świetnych nastrojowych piosenek z klasą. Dla przykładu udało mi się wymyślić świetną (tzn w moim przekonaniu póki co) scenę pod Creme Prince'a :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Cze 2006, 16:32 
Offline
Kaskader w Bollywood

Rejestracja: 13 Wrz 2005, 21:08
Posty: 114
Miejscowość: Opole/Łódź/Warszawa
Nieno jeśli już piosenki to powracając znów do Tarantino to utwory stylem retro ;) takie to bym wykorzystał.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Cze 2006, 21:31 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2005, 23:05
Posty: 214
Miejscowość: Pogwizdów
Zgadzam się z przedmówcami. Muzyka bardzo pomaga przy pisaniu scenariusza, choć nie jest to pozbawione wad. Czasami, gdy płyta jest bardzo dobra, zamiast myśleć nad akcją wsłuchuję się w rytmy :D Za najlepszą ściężkę uważam, "Kill Bill vol.1", a dobrym album pod pisanie jest Jean Michel Jarre - ZOOLOOK.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Cze 2006, 21:32 
Offline
Kaskader w Bollywood

Rejestracja: 13 Wrz 2005, 21:08
Posty: 114
Miejscowość: Opole/Łódź/Warszawa
Dlatego najlepiej najpierw posłuchać płyty dla czystej muzyki bez myślenia jeśli się da :)))


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Cze 2006, 21:34 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2005, 23:05
Posty: 214
Miejscowość: Pogwizdów
DObrym przykładem na pisanie pod muzykę jest mój "Początek Złodziei Czasu". Chiałem napisać jakiś chory scenariusz, posłuchałem Zoolooka i efekt jest raczej dobry :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Cze 2006, 21:38 
Offline
Kaskader w Bollywood

Rejestracja: 13 Wrz 2005, 21:08
Posty: 114
Miejscowość: Opole/Łódź/Warszawa
Będę musiał zdobyć tą płyte mam nadzieje że się nie rozczaruje :))))


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Cze 2006, 21:42 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2005, 23:05
Posty: 214
Miejscowość: Pogwizdów
Płyta jest cholernie dobra i bardzo pomaga właśnie do takich dziwnych filmów, ale również do innych. Jarre potraktował w niej ludzki głos jako kolejny sampl i daje to niesamowity efekt. Płyta ta jest również pomocna w budowaniu nastroju, bo sama ma genialny :) Służę pomocą, co do tej płyty. Mam wszystkie utwory z niej na komputerze ( oryginał też oczywiście mam :) ), więc jeśli ktoś by chciał to pisać.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Cze 2006, 21:25 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Wiem, że dyskutowanie o gustach jest niestosowne w dzisiejszych czasach ale nie wiem co wy ludzie widzicie czy raczej słyszycie w muzyce tego przereklamowanego tapeciarza? Swojemu ojcu on buty może czyścić. Taki Coelho/Caroll wśród muzyków :/


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Cze 2006, 22:20 
Offline
Kaskader w Bollywood

Rejestracja: 13 Wrz 2005, 21:08
Posty: 114
Miejscowość: Opole/Łódź/Warszawa
santi a co to ma z tematem ? Prosiłbym jednak o wypowiadanie sie i polecanie na temat muzyki lub danej plyty reszte zalatwiac na forum muzyka.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 04 Cze 2006, 10:59 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
Ja polecam muzykę z "Prince of Egypt". Co prawda słuchając jej można się machnąć i przez przypadek napisać monumentalne sceny o epickim rozmachu :wink: , sprawdza się natomiast do pisania filmów mistycznych, tajemniczych, itp. Poza tym polecam tą płytę wszystkim melomanom, bo moim zdaniem to jedna z piękniejszych ścieżek dźwiękowych w historii.

Zgadzam się z Jackiem co do muzyki z Władcy Pierścieni. Jest bardzo inspirująca.

Z nowszych płyt bardzo interesująco wygląda ścieżka do "Batman Begins". W sam raz do filmów dynamicznych, filmów akcji (słuchając jej pisałem "Drugi wschód słońca"), ale są tam i momenty refleksyjne (które również znajdą odzwierciedlenie w filmie).

pozdrawiam melomanów


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 05 Cze 2006, 14:08 
Offline
Kaskader w Bollywood

Rejestracja: 13 Wrz 2005, 21:08
Posty: 114
Miejscowość: Opole/Łódź/Warszawa
Godna uwagi jest też płyta Juno Reactor - Bible Of Dreams która nadaje się do gatunku akcji, mrocznego SF oraz wybrane utwory Rob Zombie który podchodzi pod filmy horror i nawet chyba lepiej pasuje do filmów o Zombi niz ścieżka dzwiękowa z filmu Land of the Dead.

A i bym zapomniał jeszcze jedna ściezka która stoi obok Władcy pierścieni to OST Kroniki z Narnii.

A jeśli coś radosnego to nasz kompozytor Kaczmarek który dostał oskara za muzykę z Marzyciela. Taka marzycielska muzyka:)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 24 Cze 2006, 08:23 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 09 Cze 2006, 13:21
Posty: 17
Miejscowość: Jelenia Góra/Wrocław
na jedenj moj scenariusz przypada jedna plytka ktorej slucham przez caly czas tworzenia i to sie sprawdza. jak ja wlaczam to od razu wchodze w klimat tekstu :) w wiekszosci jednak jest to cos punkowego (film akcji, komedia) albo emo (dramat, obyczajowy). nie przeszkadza mi specjalnie ze ktos spiewa bo w piosenkach mozna uslyszec wiele fajnych tekstow, ktore potem mozna uzyc do pisania albo mozna z nich czerpac inspiracje. nie wiem czy jest tutaj ktos z tych klimatow ale moge polecic:

the clash - essential clash
jimmy eat world - bleed american
jacks manequin - jacks maniequin


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 24 Cze 2006, 09:19 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2005, 18:35
Posty: 1464
Miejscowość: Gdańsk
Jak ja pisałem scenariusz do obu części Nosferatu z Kosmosu, to słuchałem sześciu płyt XIII Stoleti. W czasie montowania też tego słuchałem - wczuwałem się w klimat.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Lis 2006, 17:27 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 21 Wrz 2006, 08:09
Posty: 46
Miejscowość: Piła
Generalnie slucham Rocka i wszystkich jego odmian (albo przynajmniej tylu ile uslysze). Podczas samego pisania nie szukam czegos specjalnego, byc moze to moj blad, ale slucham to co sie nawinie, oczywiscie stylem musi jakos odpowiadac stylowi i formie scenariusza... itp itd, ale muza do scenariusza jest super...


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group