Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 17:17

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: "Przejście"
PostWysłany: 12 Gru 2005, 20:18 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Gru 2005, 21:52
Posty: 7
Miejscowość: Goleniów
Witam!

Mam 16 lat i planuje sobie kupić kamerę (mam już tysiaka), wiąże z tym zakupem wielkie plany, bowiem wyczuwam w sobie zapal i zdolnosci do robienia filmów. Jednak póki nie mam kamery moge jak na razie tylko pisać scenriusze 8) I właśnie takowy chiałbym Wam przedstawić...

Scenariusz powstał w około 15 min. pod wpływem impulsów, które z kolei były efektem wysłuchania paru utworów klimatycznej muzy (głównie Pixies - Where id my mind, Sistars - inspirations). Nom, a oto owy scenariusz:

"PRZEJŚCIE"

SCENA 1
Ujecie 1
Cisza, male miasteczko zyje sobie swoim zyciem. Nagle widzimy dlugie przejscie miedzy budynkami. Powolne zblizenie na koniec korytarza, gdzie widac jakies budynki. Nagle pojawia się na środku wejścia kontur mężczyzny, patrzy z zaciekawieniem i lekkim trachem w stronę widza. Po chwili wyjmuje papierosa i go odpala. Nagle energicznie odrzuca od siebie prawie nienapoczetego papierosa i pospiesznie wchodzi do tunelu kurczliwie chowajac rece w kieszeniach marynarki.
Ujecie 2
[uzyc rozkladanej drabiny]
widzimy czlowieka z centralnego rzutu z góry. Człowiek zaczyna się rozglądać, w koncu postanawia ukucnac przy scianie
Ujecie 3
Mezczyzna po chwili wyjmuje rece z kieszeni. Są całe w krwi, przez chwilę patrzy się na nie z niedowierzaniem, po czym wybucha placzem.
Czlowiek placze, probuje krzyczec, ale przy kazdej probie sie powstrzymuje, jakby bal sie, ze go ktos uslyszy.
Ujecie 4
[uzyc rozkladanej drabiny]
ujecie centralne z gory na postac, czlowiek pada na kolana, szarpie się.
Ujecie 5
Widzimy ściane, po chwili pojawia sie korpus mezczyzny, ktory blyskawicznie przyklada sobie pistolet do glowy, jekajac pociaga za spust, ekran nagle czarnieje. Widzimy koncowe napisy.

KONIEC

Pisząc scenariusz, nie trzymałem się jakichś wydumanych zasad piśmiennictwa scenariuszowego wg. fachofców, ale starałem się po prostu dostarczyć jak najwięcej infotamcji o mojej wizji historii i sposobach jej przedstawienia na ekranie. Jeśli chodzi o sam film, to z założenia miał to być sprawdzian moich umiejętności operatorsko-montażowych. Raczej nie miałem zamiaru zawżeć w dziele jakiejkolwiek puenty. Ale jeśli takową odnaleźliście to się nie obrażę :] Aha, film będzie utrzymany w ciemnych niebieskich barwach - i w tym momencie mam pytanie... Czy lepszy efekt uzyskam zakładając na kamerę filtr, czy nakładając jakiś filtr w programie edytorskim ?

Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Gru 2005, 21:20 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
Cytuj:
Pisząc scenariusz, nie trzymałem się jakichś wydumanych zasad piśmiennictwa scenariuszowego wg. fachofców, ale starałem się po prostu dostarczyć jak najwięcej infotamcji o mojej wizji historii i sposobach jej przedstawienia na ekranie.

To wybrałeś złą formę, bo jest wiele innych sposobó przekazania swojej wizji, jak choćby treatment czy synopsis. To co tu zaprezentowałeś nie jest ani tym, ani tym, ani tym bardziej scenariuszem. Ale skoro twierdzisz, że ma być to etiuda operatorska i pewnego rodzaju ćwiczenie dla Ciebie, to ważne, żebyś sam to zrozumiał. Nie wiem tylko po co prezentujesz to na forum? Lepiej od razu pokaż ukończoną formę, bo to co nam udostępniasz nie daje się ocenić według żadnego kryterium.

Cytuj:
Czy lepszy efekt uzyskam zakładając na kamerę filtr, czy nakładając jakiś filtr w programie edytorskim ?

Wystarczy, że odpowiednio ustawisz balans bieli. Za wzorzec białego koloru wybierz powierzchnię o kolorze lekko pomarańczowym. Wówczas wszystko na obrazie przybierze chłodne, niebieskie barwy. Więcej o balansie bieli na Efixie.
Z reguły odradzam używanie filtrów koloryzujących, no chyba że jesteście pewni jakiego efektu oczekujecie. Zawsze łatwiej poprawić coś przy postprodukcji niż kręcić ujęcie od nowa.

pzdr


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Gru 2005, 12:15 
Offline
Kaskader w Bollywood

Rejestracja: 13 Wrz 2005, 21:08
Posty: 114
Miejscowość: Opole/Łódź/Warszawa
Jeśli piszesz coś pod wpływem impulsu nigdy tego nie publikuj pod wpływem impulsy.

Musisz wiedzieć że tak jak zaczniesz to tak będziesz postrzegany.

Także niemożna nazywać kawałka tekstu scenariuszem natomiast jeśli nie masz możliwości realizacji filmu/obrazu to warto ten czas wykorzystać na naukę pisania. Z własnego doświadczenia wiem że pisanie scenariuszy/powieści nawet jak się na tym nie zarabia pomoże w życiu codziennym.

Więc czekam na jakieś prawdziwe prace. Jeśli niechżesz umieszczać ich na forum to możesz swoje prace pokazywać przez maila.

Tylko pamiętaj to o czym niektórzy amatorzy zapominają.. przykładaj się do pisania i poprawiaj każdy najmniejszy błąd oraz trzymaj się zasad które rządzą scenariuszem. Szanuj czytelnika a sam będziesz szanowany;).

Powodzenia


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Gru 2005, 23:25 
Offline
Kamerzysta na Weselach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Mar 2005, 21:44
Posty: 31
Miejscowość: Szczecin
a wracajac do twojego filmu to mysle ze film kariery w hollywood nie zrobi ale moze byc swietnym cwiczeniem operatorskim i dobra wprawka w tym temacie.
Cięazko bedzie ci samemu wszystko robic (mimo, ze masz tylko jednego aktora i niezbyt rozwinieta akcje - zrobilem dwie etiudy calkowicie sam i wiem ze tak sie nie powinno pracować :)) Postaraj się przynajmniej o jedną osobę :)


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group