Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 14:42

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Więcej scenariuszy łatwych w realizacji
PostWysłany: 03 Sty 2010, 11:57 
Offline
Kręci filmy komórką
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2009, 22:47
Posty: 10
Miejscowość: Kraków
Witajcie

Przeglądałem zawartość działu 'scenariusze do oceny' i naszła mnie refleksja, którą chciałbym się z Wami podzielić.

Większość scenariuszy tam prezentowanych to wizje filmów długometrażowych, seriali, albo wymagających angażowania dużej ilości środków (wielu aktorów, dialogi wymagające perfekcyjnej gry aktorskiej, lokacje, rekwizyty...). Ewidentnie brakuje scenariuszy filmów łatwych do realizacji - krótkometrażowych. Takich, za realizację których mogli by się wziąć ludzie zgromadzeni na tym forum. Przykład takiego filmu poniżej:

http://vimeo.com/2884813

Scenariuszy tego typu filmów ewidentnie tu brakuje.

Większość osób na tym forum to amatorzy, zaczynający swoją przygodę z filmem. Podobnie jest ze mną - z racji swej pracy byłem kilkukrotnie na planach filmowych - głównie filmów reklamowych. Ale dopiero wakacje na które zabrałem aparat z funkcją filmowania zaszczepiły u mnie zajawkę na film. Pół roku później zajawka przerodziła się w pasję, dziesiątki tysi poszły na sprzęt a moje ambicje twórcze rosną.

Obecnie planuję zrobić film krótkometrażowy - ale nie chcę rzucać się z motyką na słońce.

Zastanawia mnie też cel pisania tych wszystkich rozwiniętych scenariuszy? Czy ich twórcom zależy na napisaniu scenariusza i odłożeniu go do szuflady, czy na jego faktycznej realizacji??


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Sty 2010, 12:20 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lip 2007, 18:35
Posty: 860
Poszukaj, jest u nas dużo scenariuszy krótkich metraży, zwłaszcza na najdalszych kartach działu. Na początku wszyscy pisali takie teksty. Z czasem zaczęli się rozwijać i stąd metraże coraz dłuższe. Pisanie skomplikowanych, dużych rzeczy rozwija warsztat i wyobraźnię, a to u scenarzystów najważniejsze. Pisząc pełny metraż mierzysz się z problemami, to jest bardzo twórcze. Poza tym niektórzy z nas wiążą z filmem przyszłość zawodową i liczą na to, że kiedyś ich pełne metraże zostaną zrealizowane.

Nie da się pisać scenariusza pod dyktando "coś prostego, z dwoma lokacjami, prostymi do zagrania dialogami itd". To zabija taki tekst. Wyjdzie gniot bez fabuły, sensu, podtekstu, przesłania. Najpierw jest pomysł, potem do niego dostosowujesz formę. Nie da się na odwrót, bo to będzie wymuszone, mdłe i płaskie.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Sty 2010, 13:01 
Offline
Kręci filmy komórką
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2009, 22:47
Posty: 10
Miejscowość: Kraków
Dzięki More za odpowiedź - wgłębię się w starsze teksty.

Nie mogę się jednak zgodzić ze stwierdzeniem, iż "nie da pisać scenariusza pod dyktando "coś prostego, z dwoma lokacjami, prostymi do zagrania dialogami itd". To właśnie ograniczenia wyzwalają kreatywność. Będziesz miał z nimi zawsze do czynienia.

Wg mnie sztuką jest - mimo pewnych ograniczeń - stworzyć coś unikalnego, odkrywczego, wciągającego. Pracując blisko 10 lat w reklamie nauczyłem się żyć z ograniczeniami. W filmie podejrzewam, że jest podobnie.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Re: Więcej scenariuszy łatwych w realizacji
PostWysłany: 19 Sty 2010, 00:08 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Mar 2008, 08:47
Posty: 127
Miejscowość: Limanowa / Kraków
bev napisał(a):
(...)
Przeglądałem zawartość działu 'scenariusze do oceny' i naszła mnie refleksja, którą chciałbym się z Wami podzielić.
(...)
Ewidentnie brakuje scenariuszy filmów łatwych do realizacji - krótkometrażowych.


Ewidentnie masz rację :)

Zawsze było mi trudno pisać dobre historie łatwe w realizacji. Dlaczego? Myślę, że to przez brak umiejętności. Umiejętności sprostania ograniczeniom. Jak słusznie zauważasz, trzeba tę umiejętność sobie wypracować aby odnaleźć się w polskim świecie filmowo-telewizyjnym.

Kiedyś biliśmy się z NowakDexterem w bitwie na scenariusz z ograniczeniami. Idąc tym tropem warto byłoby robić bitwy w których jednym z kryteriów oceny byłaby "niskobudżetowość" pomysłu :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Sty 2010, 22:26 
Offline
Kamerzysta na Weselach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Maj 2008, 23:46
Posty: 33
Miejscowość: Bydgoszcz
Zastanawiam się, jakie jest faktycznie zapotrzebowanie na takie scenariusze. Słabo jestem wkręcony w środowisko offowe ale mam - być może mylne - wrażenie, że domorośli reżyserzy sami sobie wolą pisać scenariusze. Czy jak się pojawi dobry, krótki i niewymagający dużych nakładów scenariusz to wszyscy rzucicie się na możliwość jego realizacji?


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group