Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 29 Mar 2024, 16:57

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 33 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Jak powinien wygladac scenariusz ?
PostWysłany: 26 Paź 2005, 17:05 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 26 Paź 2005, 16:31
Posty: 8
Miejscowość: Lublin
Witam serdecznie :)

Jestem tu pierwszy raz ;)
Mam pewne pytanie: Jak powinien wygladac scenariusz ?? i od czego powinenem się zabrac w pisaniu go. Mam głowe pełną pomysłów ale nie wiem jak je zapisać na papier :oops: . Chodzi mi o wygląd "techniczny" scenariusza ( co powinno się w nim znaleść itp. ) . Mam nadzieje, ze przyblizycie mi ten temat. Z góry dziekuje. Prosze o rade.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 26 Paź 2005, 20:46 
Offline
Kaskader w Bollywood

Rejestracja: 22 Wrz 2005, 16:11
Posty: 109
Miejscowość: Wrocław
Chyba za szeroki temat jak na forum. Ja mogę polecić 3 kroki:
- zakup książkę o scenopisaniu ( tytuły znajdziesz w temacie o (link :arrow: ) książkach )
- przeczytaj kilka scenariuszy ( na próbę masz klasycznie sformatowaną (link :arrow: ) Casablankę )
- skorzystaj z programu do formatowania scenariusza ( w dziale Download - (link :arrow: ) Script Maker )
Powodzenia :twisted:


Ostatnio edytowany przez Norbert, 28 Paź 2005, 21:06, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 27 Paź 2005, 11:27 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 26 Paź 2005, 16:31
Posty: 8
Miejscowość: Lublin
Dzięki za te trzy kroki ale mam jeszcze dwa pytanka :

Cytuj:
- przeczytaj kilka scenariuszy ( na próbę masz klasycznie sformatowaną Casablankę )


Gdzie znajde scenariusze :?:

i drugie pytanie "gdzie tu jest dział download" ??

Pozdrawiam.

[ Dodano: Czw Paź 27, 2005 11:51 am ]
o znalazłem :D

zaraz poczytam 8)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 27 Paź 2005, 15:19 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
Scenariusze znajdziesz na Scenario.prv , tam też forum poświęcone wyłącznie scenopisaniu. Duuuużo znajdziesz też w Google'ach po wpisaniu w wyszukiwarce "scenariusze" :)

Skoro jesteś z Lublina, zajrzyj na stronę LGFu , tam w dziale produkcje masz przykład scenariusza napisanego zgodnie z wszelkimi zasadami ("Twój Disneyland") przez amatora.

pozdr


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 27 Paź 2005, 17:27 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 26 Paź 2005, 16:31
Posty: 8
Miejscowość: Lublin
Dzięki LGF własnie przeglądam te stronki ( wasza jest nawet ładna :wink: )
Pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 04 Lis 2005, 22:38 
Offline
Kaskader w Bollywood

Rejestracja: 13 Wrz 2005, 21:08
Posty: 114
Miejscowość: Opole/Łódź/Warszawa
Cóż tylko pozostaje ci książka i pisanie. Sam się nauczysz :). Polecam książke gdyż nie bez kozery ma ona pare stron i w skrócie ci jej nie streści tu nikt;). Ewentualnie jakieś kursy w necie ale tak czy siak polecam książke;). Ostatnio wyszła bardzo dobra książka i łatwa w przyswojeniu za 49zł (to niewiele gdyż książek o takiej tematyce nieznajdziesz łatwo (mówie o starych dobrach np. Goldman)).


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 06 Lis 2005, 01:07 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2005, 23:05
Posty: 214
Miejscowość: Pogwizdów
Książka to bardzo dobre rozwiązanie. Sam przeczytałem jedną - Macieja Karpińskiego ( świetna! ). Jednak nie stosuj się do ich wszystkich rad, bo twoje filmy będą po prostu bardzo schematyczne.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Lis 2005, 13:38 
Offline
Kaskader w Bollywood

Rejestracja: 13 Wrz 2005, 21:08
Posty: 114
Miejscowość: Opole/Łódź/Warszawa
Scenariusze masz też na scenariusze.stopklatka.pl (dośc duża baza danych).

Jeśli chcesz skrót kursu :) to tu masz: :arrow: LINK


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 06 Gru 2005, 07:29 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
Christian -> używaj poprawnego języka i przynajmniej ogólnych zasad gramatyki :?

Piszę o tym na ogólnym forum, bo to uwaga do wszystkich użytkowników.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 06 Gru 2005, 12:13 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker

Rejestracja: 06 Gru 2005, 11:45
Posty: 28
Miejscowość: Tarnobrzeg
Nie bądź taki uszczypliwy LGF, może jeszcze zalecisz ogólne zasady generatywnego podejścia do języka ? :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 06 Gru 2005, 14:15 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
Nie, ja broń Boże nie jestem uszczypliwy :twisted:
Sam przeczytaj ten post o którym mowa... no trochę szacunku dla czytających :?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 06 Gru 2005, 22:18 
Offline
Kaskader w Bollywood

Rejestracja: 13 Wrz 2005, 21:08
Posty: 114
Miejscowość: Opole/Łódź/Warszawa
LGF ma racje i wiem ze ja popełniam błędy też.. ale staram sie przynajmniej w office pisać :P i większość z nich poprawiać :P


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 08 Gru 2005, 15:31 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2005, 19:30
Posty: 173
Miejscowość: Warszawa
Moim skromnym zdaniem Scenariusz musi być taki abyś ty i inne osoby go zrozumieli przy realizacji filmu :) żadna forma ani nic nie jest na początku potrzebna, mozna potem pododawać jakies tam ułatwienia i tyle :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 08 Gru 2005, 18:53 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2005, 19:30
Posty: 173
Miejscowość: Warszawa
nie ma co sie poruszać, przeciez nikt nie miał nic zlego na mysli :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 08 Gru 2005, 19:15 
Offline
Kaskader w Bollywood

Rejestracja: 13 Wrz 2005, 21:08
Posty: 114
Miejscowość: Opole/Łódź/Warszawa
Christian napisał(a):
Nie wyjezdzajcie mi tu z szacunkiem bo nie mam 10 lat, Ja widze zdania i frazy po kształice nie koniecznie z zachowaniem kolejności liter tak mam it yle


No bez jaj ale problem z zachowaniem kolejnosci liter to duzy. To po prostu oznacza olewanie tego co się pisze i do szacunku ma dużo. Jako tako toleruje błędy ortograficzne ale np. to co ty na końcu napisałeś "kształice" albo "it yle" to przecież niema nic wspolnego z jakimś problemem. Po prostu to niedbałość. W szkole uczą że się czyta co się pisze;)

[ Dodano: Czw Gru 08, 2005 7:17 pm ]
Shadow_Vegeta napisał(a):
nie ma co sie poruszać, przeciez nikt nie miał nic zlego na mysli :)


Oczywiście to jest pisane spokojnie:)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 08 Gru 2005, 19:19 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
Christian napisał(a):
Nie wyjezdzajcie mi tu z szacunkiem bo nie mam 10 lat

A co mnie obchodzi ile masz lat? Nawet jak więcej niż inni użytkownicy, to chyba jakieś zasady obowiązują, a Ty nie jesteś żadnym wyjątkiem.

Christian napisał(a):
Ja widze zdania i frazy po kształice nie koniecznie z zachowaniem kolejności liter tak mam it yle

Wyobraź sobie, że może nie wszyscy są tacy genialni jak Ty. Zreszta, nie chodzi mi o kolejność liter, bo to każdemu się zdarza, ale przynajmniej o coś takiego jak kropka i przecinek. Niby nic, a przynajmniej latwej bedzie Cie zrozumiec :?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 09 Gru 2005, 02:00 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Shadow_Vegeta napisał(a):
Moim skromnym zdaniem Scenariusz musi być taki abyś ty i inne osoby go zrozumieli przy realizacji filmu :) żadna forma ani nic nie jest na początku potrzebna, mozna potem pododawać jakies tam ułatwienia i tyle :)


Właśnie po to w cywilizowanym świecie ustandaryzowano formę pisania scenariuszy aby były zrozumiałe dla wszystkich zainteresowanych. Zasada jest prosta: jeśli wszyscy trzymają się reguł to forma staje się "przezroczysta" i człowiek czytając widzi tylko treść a nie zżyma się bo ktoś użył za małej czcionki albo porobił jakieś kolorowe przypisy.

Książki to dobra rzecz aby poznać warsztat. Filmy z natury są w 99% schematyczne i różnią się niuansami któe często decydują o wartości całego przedsięwzięcia. Generalnie uważam, że na początek lepiej napisać porządnie historię o tym jak to zabili go i uciekł niż silić się na oryginalność nie mając wyrobionego warsztatu ani erudycji.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 09 Gru 2005, 02:06 
Offline
Kaskader w Bollywood

Rejestracja: 13 Wrz 2005, 21:08
Posty: 114
Miejscowość: Opole/Łódź/Warszawa
Tak kiedyś ktoś z naszego forum przesłał mi scenariusz. Jestem przyzwyczajony do pewnych form i standardów. Osoba ta prosiła mnie o ocene a gdy pouczyłem że niepotrafie tego czytać bo zle napisane to mi powiedział że ważne by dla niego było czytelne bo to on bedzie kręcił i nikt tego czytać nie będzie.

Do dziś zastanawiam się nad jego zbierznością wypowiedzi i potraktowaniem mnie.. hym no właśnie nie wiem jak.. jak.. jak NIKT ?:))))


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 09 Gru 2005, 02:21 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Dziwna sprawa bo nie zaliczam się jeszcze do emerytów ale zauważyłem dziwną tendencję. Owszem, bunt zawsze był w modzie ale zastanawia mnie ta rosnąca niechęć do wszelkich form uregulowania czegoś jakimiś wytycznymi. Zupełnie jakby standard pisania scenariuszy Courierem był równoznaczny z zamachem na niepodległość.

"Nie forma jest ważna ale treść!" krzyczą apologeci anarchii filmowej (zarówno formalno-scenariuszowej jak i formalno-artystyczne). Tylko co jeśli do tej treści nijak nie można dotrzeć bo ktoś sobie przestaiwa litery, robi 8 błędów w wyrazie "stół" itp. Robiąc film amatorski nawet trzeba się przygotowywać jakby się kręciło blockbustera z hollywood.To zaprocentuje.

Pisanie scenariusza jak się komu żywnie podoba to jest właśnie to o czym wspominali LGF i Jacek - brak szacunku. Idąc z takimi scenariuszem między ludzi poważnych sami sobie przyklejmy etykietkę z samymi pejoratywnymi cechami (niedbalstwo, nieznajomość ortografii i gramatyki) i przestajemy być wiarygodni. Tyle.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Gru 2005, 21:22 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Ja osobiście mam głęboko w poważaniu pseudopisarzy jak również wszystkich psychologów i ich teorie różnych "dys". Z prostej przyczyny: w imię demokracji. Jeśli ja, jako małolat, mogłem do upojenia ćwiczyć i przepisywać książki tak długo aż przestałem pisać "dupa" przez eR-Zet to inni mogą tym bardziej a nie wykręcać się żółtymi papierami. Mnie to nie obraża tylko wkurza i przeszkadza w odbiorze bo na kurs dekryptażu nie chodziłem.

Trzy razy musiałem czytać twój post i gdyby mi ktoś przyniósł tak napisany tekst to spytałbym tylko jak cienko jest w stanie zwinąć wydruk.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 33 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group