Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 19:20

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Problem techniczny
PostWysłany: 19 Sie 2007, 15:09 
Offline
Kręci filmy komórką
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Sie 2007, 14:56
Posty: 11
Miejscowość: Radom
Mam małe pytanko.

Chcę opisać sen bohatera. Jak mam zaznaczyć w scenariuszu, że to sen. Na razie zrobiłem to tak:

WNęTRZE. SYPIALNIA - NOC

Marcin kładzie się spać.

PRZEJśCIE DO:

PLENER. POLANA - DZIEń (RETROSPEKCJA)

opis snu

PRZEJśCIE:

WNęTRZE. SYPIALNIA - DZIEń (TERAźNIEJSZOść)

Proszę o wasze opinie!!!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Sie 2007, 16:31 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Lut 2007, 02:34
Posty: 183
Miejscowość: Plainfield, NJ, USA
Samo przejście z czasu rzeczywistego do retrospekcji powinieneś zrobić wyraźnie inne, niż zwykłe cięcie. Sugeruję przenikanie w okolicach 2 sekund, najlepiej z rozmyciem ostrości w trakcie przenikania.
Samą retrospekcję w postprodukcji zabarwiłbym na inne kolory, aby odróżnić ją wyraźnie od tła akcji. Kolory musisz dobrać w zależności od tematyki snu; jeśli erotyczny - więcej czerwieni, jeśli smutny - czerń i biel itd.
powrót do realności też zależny jest od tematyki snu. Jeżeli to miałby być koszmar, to oczywiście nagłe wybudzenie musi być zaakcentowane nagłym przejściem, bez przenikania. Jeśli osoba budzi się ze spokojnego, romantycznego sny, znów przenikanie będzie dobre, aby podkreślić spokój duszy po przebudzeniu.
Wyjątkiem od powyższych sugestii będzie sytuacja, kiedy sam sen ma być dla widza niespodzianką. Jeśli mamy nie wiedzieć że oglądamy sen bohatera, to nie stosuj żadnych sygnałów. Każ nam myśleć, że to nadal dzieje się w czasie realnym. Jedynie samo wybudzenie musi wyraźnie być podkreślone, aby dać "kopa" wyobraźni, co było jawą a co snem.
Może opisz dokładniej fragment, jaki masz zamiar filmować a porady będą bardziej konkretne. W filmie, jak w życiu; każda scena jest niepowtarzalna na swój sposób a diabeł tkwi w szczegółach.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Sie 2007, 16:51 
Offline
Kręci filmy komórką
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Sie 2007, 14:56
Posty: 11
Miejscowość: Radom
Na początek dzięki za cenne uwagi. Nie omieszkam z nich skorzystać przy realizacji :D

Chodziło mi jednak o to jak mam zaznaczyć w scenariuszu, że bohater śni. Dla ścisłości zaznaczę, że nie ma być dla widza niespodzianką. Teraz przyszło mi na myśl, że przy oznaczeniu scen niepotrzebnie daję napis retrospekcja i teraźniejszość, ponieważ to nie jest wspomnienie.

Z tego co napisałeś rzeczywiście dobre będzie powolne przejście w fazę sny i szybkie wyjście.

Póki co chodzi mi o scenariusz, tak więc krzyczę pomocy!!!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Sie 2007, 17:04 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
Możesz wykorzystać podobną zasadę jak przy retrospekcji, umieszczając tuż pod nagłówkiem sceny tekst SEN.

Zresztą, przy dobrze napisanyej scenie, w której nasz bohater kładzie się spać (czyli poprzedzającej sen) i w której się budzi (nie wiem jak to wygląda u Ciebie, ale być może scena następująca po śnie będzie zawierała elementy reakcji bohatera na to co mu się śniło?) czytelnik sam połapie się o co chodzi.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Sie 2007, 17:42 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Lut 2007, 02:34
Posty: 183
Miejscowość: Plainfield, NJ, USA
MELLON
Co do samego scenariusza, to podejdź do tego w taki sposób: Widz ogląda obraz. Nie ważne, czy to sen bohatera czy rzeczywistość, dla widza to obrazy. Scenariusz to tylko opis tego, co zobaczy później widz.
Jeśli wyraźnie chcesz oddzielić sen od jawy, to zrób podział scenami, np
scena 1
Wn. sypialnia, noc
Bohater kładzie się do łóżka
przejście do;

scena 2
Pl. łąka, dzień (sen bohatera)
Bohater wącha kwiatki

przejście do

scena 3
Wn. sypialnia, ranek

bohater budzi się, a jego twarz ma taki sam wyraz, jak podczas wąchania kwiatków we śnie

Zamknij oczy i wyobraź sobie swoją scenę, jakbyś ją widział w kinie a potem tylko to opisz w scenariuszu.
Detale umieścisz w didaskaliach, uwagach czy scenopisie, aby najwierniej oddały Twój punkt widzenia danej sceny.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Sie 2007, 18:35 
Offline
Kręci filmy komórką
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Sie 2007, 14:56
Posty: 11
Miejscowość: Radom
Jest tak jak pisze LGF, ale mimo wszystko dopiszę SEN.

Dziękuję za rady. Pozdrawiam :D


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group