Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 12:18

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Jedna strona = jedna minuta?
PostWysłany: 06 Sty 2007, 17:48 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Gru 2006, 20:24
Posty: 518
Miejscowość: Gdańsk - Osie - Łódz - Wawa
Admin:Wydzielone z http://forum.kamera-akcja.pl/viewtopic.php?p=8769

Lajkonik napisał(a):
Tak w ogóle to nie wiem jak utrafić żeby jedna strona odpowiadała minucie filmu.
To naprawdę jest az takie ważne?


To jest najważniejsze


Ostatnio edytowany przez quagmire, 13 Sty 2007, 10:41, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Sty 2007, 14:25 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 24 Lis 2006, 19:50
Posty: 2
Miejscowość: Warszawa
O ile dobrze pamiętam podobny pomysł był w filmie The Machinist tylko że tam też był wątek z bezsennościa. ;)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Sty 2007, 20:37 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 31 Gru 2006, 14:52
Posty: 13
Miejscowość: Wałbrzych
A ja tymczasem po 8 stronach mam pierwszy kryzys twórczy...
Muszę poczekać na kolejny przypływ natchnienia.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Sty 2007, 22:10 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 11 Sty 2007, 20:30
Posty: 43
Miejscowość: Gdynia
Polecam słuchanie nastrojowej muzyki. Najlepiej tej ,którą byś widział w swoim filmie. To najczęściej pomaga.

Mi też spodobał się pomysł i ciekaw jestem jak sobie z nim poradzisz.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Sty 2007, 22:35 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Lip 2006, 19:07
Posty: 169
Miejscowość: Warszawa
Chyba lekko przesadzasz quagmire z tym , że jedna strona scenariusza musi odpowidać minucie filmu. Rozumiem , że to był żart. Moim zdaniem najważniejszy jest pomysł.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Sty 2007, 22:48 
Offline
Kaskader w Bollywood
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Cze 2006, 17:36
Posty: 114
Miejscowość: Elbląg
mrozmi napisał(a):
Chyba lekko przesadzasz quagmire z tym , że jedna strona scenariusza musi odpowidać minucie filmu. Rozumiem , że to był żart. Moim zdaniem najważniejszy jest pomysł.
Napisali to w "Jak napisać scenariusz filmowy" - Russina i Downsa, lecz uważam to za bzdurę. Przecież to bezsens obliczać ile będą trwały kwestie bohaterów a potem je skracać lub wydłużać by zyskać lub utracić na czasie...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Sty 2007, 00:02 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki

Rejestracja: 21 Lis 2006, 14:01
Posty: 713
Miejscowość: Katowice
Macias46 napisał(a):
Przecież to bezsens obliczać ile będą trwały kwestie bohaterów a potem je skracać lub wydłużać by zyskać lub utracić na czasie...


Ale tak się robi we wszytkich poważnych produkcjach.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Sty 2007, 00:26 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Lip 2006, 19:07
Posty: 169
Miejscowość: Warszawa
No dobra tylko rzadna amatorska produkcja nie jest komercyjna , więc nie musi być , aż tak poważna, by na pierwszym miejscu stawiać ilość stron zgodną z ilością minut.

Chodź jeżeli oczywiście pisze się scenariusz do telewizji lub by wejść w łaski jakiegoś producenta to lepiej pisać zgodnie z przyjętymi normami w tym interesie .


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Sty 2007, 00:35 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki

Rejestracja: 21 Lis 2006, 14:01
Posty: 713
Miejscowość: Katowice
To nie tak mrozmi, . Scenarzysta daje scenariusz producentowi nie okrojony, a jak przejdzie dopiero wtedy formatują go według przelicznika 1 str- 1 minuta. I wbrew wszytkiemu, taki podział ma wiele przydatnych funkcji np. określenie z grubsza dni zdjęciowych, budżet itp
W offie przelicznik jest nie za bardzo potrzebny.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Sty 2007, 01:10 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Lip 2006, 19:07
Posty: 169
Miejscowość: Warszawa
Maciek czy ja napisałem coś innego. Też napisałem , że w amatorskim kinie to nie jest z reguły potrzebne. Lecz gdy dajemy to producentowi lub do telewizji to trzeba się trzymać zasad interesu, które mówią m.in o 1minuta = 1 strona. Oczywiście każdy wie , że nie jest to sutalone bez sensu , tylko tak jak napisałeś w późniejszej produkcji filmu.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Sty 2007, 10:03 
Offline
Coś gdzieś słyszał

Rejestracja: 04 Cze 2006, 11:57
Posty: 229
Miejscowość: Warszawa
PoProstuMaciek - nie siej dezinformacji, bo piszesz jakieś kosmiczne bzdury. Przede wszystkim dokładnie myli Ci się scenariusz ze scenopisem - to tam rozlicza się sceny na minuty (a kiedyś liczyło się metry taśmy filmowej).

Macias46 - ten bardzo przybliżony przelicznik 1 strona = 1 minuta jest przydatny w gruncie rzeczy po to, żebyś już na etapie z grubsza orientował się, ile trwa dana scena. Choćby po to, żeby nie pisać tasiemcowych scen "mówionych". I w tych przypadkach warto dopasowywać się do czasu ekranowego.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Sty 2007, 10:10 
Offline
Kaskader w Bollywood
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Cze 2006, 17:36
Posty: 114
Miejscowość: Elbląg
Mokotowski napisał(a):
Macias46 - ten bardzo przybliżony przelicznik 1 strona = 1 minuta jest przydatny w gruncie rzeczy po to, żebyś już na etapie z grubsza orientował się, ile trwa dana scena. Choćby po to, żeby nie pisać tasiemcowych scen "mówionych". I w tych przypadkach warto dopasowywać się do czasu ekranowego.


Rozumiem ale mimo to nie będę się trzymał tej zasady... ew. może kiedyś jeśli będę tworzył scenariusze które miały by pójść do oceny do telewizji itp...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Sty 2007, 10:21 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki

Rejestracja: 21 Lis 2006, 14:01
Posty: 713
Miejscowość: Katowice
Mokotowski, możesz udowodnić mi, że pomyliłem scenariusz ze scenopisem, bo nie napisałem nic o ruchach kamer, ustawieniu scenografii- a takie informacje znajdują się zazwyczaj w scenopisie. A co najśmieszniejsze teraz też się liczy metry taśmy filmowej- taka dodatkowa kosmiczna bzdura.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Sty 2007, 10:36 
Offline
Coś gdzieś słyszał

Rejestracja: 04 Cze 2006, 11:57
Posty: 229
Miejscowość: Warszawa
Napisałeś: "Scenarzysta daje scenariusz producentowi nie okrojony, a jak przejdzie dopiero wtedy formatują go według przelicznika 1 str- 1 minuta." Być może myślimy nieco inaczej o scenariuszu, ale mnie to zdanie wyraźnie zasugerowało obróbkę producencko-reżyserską.
Co do kalkulowania zużycia taśmy - masz poniekąd rację, ale od tej praktyki w większości przypadków już się odchodzi.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 22 Sty 2007, 13:06 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 03 Lut 2006, 15:09
Posty: 49
Myślę drodzy towarzysze, że ta zasada 1min. na jedną stronę to dobry pomysł, ale trzeba mieć na uwadze to co zawiera ta strona. Bo inaczej płynie czas kiedy mamy dialogi, a na pewno inaczej jeśli mamy didaskalia, które opisują dość dokładnie miejsce i przebieg akcji, oraz bohatera. Z doświadczenia wiem, że dobrze jest mieć poczucie czasu na kartkach papieru, czy monitora, bo to pomaga trzymać płynność akcji, jej rytm, budowanie napięć emocjonalnych, a przede wszystkim unikać nudnych i obrzydliwych dłużyzn (opery mydlane made in Brasil)
Oczywiście wiadomo, że najwięcej dialogów będzie w dramacie obyczajowym, a najwięcej didaskalii w komedii np slapstikowej, gdzie dość precyzyjnie trzeba opisać zachowania bohatera. Pisząc dany gatunek trzeba mieć na uwadze CZAS, aby nie skwasić swojego geniealnego pomysły na wagę OSKARA!


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group