Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 29 Mar 2024, 02:50

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Wszystko czego dziś chcę - tekst
PostWysłany: 20 Wrz 2009, 15:41 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lip 2007, 18:35
Posty: 860
No i napisałem. Ponieważ jest to scenariusz, który idzie na sprzedaż prosiłbym o jak najwięcej szczegółowych opinii :D A tak w ogóle to jestem bardzo zadowolony z tego co mi wyszło.
P.S Rekomendowałbym czytanie scen musicalowych ze słuchaniem utworów :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 21 Wrz 2009, 16:59 
Offline
Kamerzysta na Weselach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Kwi 2007, 13:02
Posty: 32
Miejscowość: Biłgoraj
Przeczytałem twój tekst i nie mam o nim dobrego zdania. Myślę że nieco zbyt entuzjastycznie podchodzisz do swojego pomysłu - fakt, obecnie musicale typu "Mamma mia" są na topie ale potrzeba czegoś więcej niż wrzucenie do filmu kilku chwytliwych szlagierów z lat osiemdziesiątych. Przede wszystkim dobry scenariusz. A twój niestety (w mojej opinii oczywiście) nie jest dobry.
Co musisz zmienić?

a) Dialogi - chyba najgorszy element Twojego scenariusza. Płaskie, infantylne, nieprzemyślane. Twoi bohaterowie starają się dowcipkować, rzucać ripostami lecz humoru w tym niewiele. Druga rzecz która mnie raziła to banały wygłaszane z ust bohaterów - Kiedy jedna z bohaterek mówi do drugiej "Typowy facet, nic go nie obchodzi" mam ochotę wyłączyć Worda. Takie lapsusy znajdują się niemal na każdej stronie twojego tekstu. Musisz je koniecznie przerededagować, nie staraj się na siłę być efektowny ale nie traktuj też ich pobieżnie jako niepotrzebny element scenariusza (takie odniosłem wrażenie czytając "Wszystko..."). Z własnego doświadczenia wiem że pisanie dialogów to najtrudniejsza a zarazem najważniejsza rzecz w tym rzemiośle. Znani teoretycy mogą mówić inaczej ale ja jestem pewien że to właśnie po dialogach można najłatwiej poznać profesjonalistę lub amatora.

b) Bohaterowie - Daj im życie, nadaj charakter, niech nie funkcjonują w tekście jako stereotypowe "najładniejsza dziewczyna w szkole", "buntownik" "klasowy błazen". Poruszasz się w konwencji musicalu jednak nie zwalnia Cię to z rozbudowania postaci. Żadna z postaci z tekstu nie przekonała mnie do siebie.

c) Brak konfliktu. Bohaterowie przechodzą przez film "śpiewająco" (dosłownie). Jak to mawiał inżynier Mamoń "Nic się nie dzieje". Główny bohater chce zdobyć dziewczynę marzeń, sabotuje szkolny radiowęzeł naraża się dyrekcji, w międzyczasie puszcza ukochanej jej ulubione piosenki, zdobywa ją i...scenariusz się kończy. Żadnych przeszkód po drodze. Dyrektorka romansująca z woźnym Mietkiem nie jest żadnym antagonistą lecz parodią antagonisty. To niedopuszczalne w każdym scenariuszu.

d) Merytoryka - Czytając tekst miałem wrażenie że pisała go bardzo młoda osoba, która wiedzę o PRL czerpała z Teleexpressu. Dialogi brzmią zbyt współcześnie, młodzi ludzie którzy żyli w latach 70-tych tak nie mówili (chyba że taki był twój zamiar). Żarciki o UB i Pierwszym Sekretarzu mógł wymyślić tylko ktoś kto tamte realia zna z relacji swoich rodziców. Mimo że nie jestem żadnym ekspertem od PRL-u, moja wiedza na ten temat jest przeciętna, ale czytając scenariusz czułem że świat w którym osadziłeś akcję jest sztuczny i nieprawdziwy.

To tylko i wyłącznie moja subiektywna ocena i nie musisz się sugerować moimi uwagami. Mi scenariusz się nie podobał.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 22 Wrz 2009, 07:30 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lip 2007, 18:35
Posty: 860
Dzięki za opinię. Wydawało mi się, że w miarę udało mi się uciec od szufladkowania postaci (dziewczyna jest z jednej strony kobietą wamp, niczym się nie przejmuje, a z drugiej jednak w jakiś tam sposób wrażliwa i zagubiona) ale może tylko mi się wydawało :D Zobaczymy co (i czy) inni powiedzą. Jeszcze raz dzięki za wytrwałość i naprawdę szczegółową opinię :)


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group