Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 29 Mar 2024, 11:15

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Babcia
PostWysłany: 25 Lis 2008, 12:31 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Wrz 2008, 11:30
Posty: 216
Miejscowość: Kraków/Katowice
To znowu ja.
Tym razem coś krótszego (4 strony). Jest to krótka historyjka, którą napisałem w czerwcu i troche o niej zapomniałem... Ostatnio nieco ją odkurzyłem i myślę, że można poddać ją ocenie.
Pozdrawiam.


Załączniki:
BABCIA.pdf [52.05 KiB]
Ściągnięto 574 razy
Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 25 Lis 2008, 16:41 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 04 Lip 2008, 16:42
Posty: 31
Miejscowość: Żerniki Wrocławskie
No to może ja pierwszy:
kilka uwag, róznego kalibru, merytorycznych i innych:

1) popraw ortografy.

2) każda zmiana miejsca to nowa scena.
nie możesz pisać: kraków - plener.
to tak jakby napisać na początku scenariusza o przygodach 007 - planeta ziemia, albo w gwiezdnych wojnach - odległa galaktyka. Każda zmiana miejsca to nowa scena i trzeba to napisać.

3) sama historyjka banalna. Myślałem, że pójdzie w kierunku - chłopczyk kupił playboya. A tak to wszystkie te obserwacje takie nijakie. Np. minęli ich dresiarze. No i co z tego? Jak by ich minęła pani z pieskiem zamiast tego nic by się nie zmieniło. Chłopczyk się boi i tuli się do magazynu? bez sensu. Jak by się tulił do babci - mielibyśmy jasny przekaz - świat jest pełen zagrtożeń, ale czuwa babcia. I na końcu babcia się przekręca a chłopczyk jest sam.

4) jak się pokazuje, że czas mija powoli? może dać timecode na ekranie? Czy wolno spadająca kartka kalendarza? Opisz co widać.

I na koniec. Podobało mi się, ale trzeba dopracować. Krótkie formy mają to do siebie, że muszą być skondensowane. Wszystko w nich znaczy. Więc nie może być śmieci. Nie ma na nie miejsca.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 25 Lis 2008, 17:00 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 24 Wrz 2007, 09:23
Posty: 160
Miejscowość: Lublin
Historyjka, zwykła przeciętna. Bohaterowie standardowi i bezosobowi. Chodziło Ci o to aby powiedzieć, że ludzie są zapatrzeni w siebie i nie zwracają uwagi gdy coś się dzieje ? Przekaz tak ale historia nie. Po przeczytaniu tej historii zapomina się o niej w przeciągu 15 min. Nie ma w sobie czegoś mocnego, czegoś co przyciąga widza/czytelnika.

Urywasz scenariusz w miejscu kiedy powinna nastąpić jakaś akcja. Myślałem, że ważnym elementem będzie to czasopismo. Wstawiasz elementy, które nic nie wnoszą do scenariusza.

Jeszcze tylko takie małe błędy."Babcia rozmawia z kioskarką ,a w tym czasie wnuczek ogląda czasopisma i gazety widoczne przez szybę

BABCIA
Dzień dobry ma pani coś na ból głowy? "

Piszesz, że babcia rozmawia z kioskarką a zaraz wstawiasz początek dialogu. Do tego staraj się pisać jak najkrócej. Powiedzmy coś takiego:

Wnuczek zaczyna oglądać czasopisma (wiadomo, że przez szybę). Babcia schyla się do okienka.
BABCIA
Dzień dobry ma pani coś na ból głowy

"Do tego czas upływa powoli..." - jak to pokażesz w filmie?
"Wnuczek zaczyna się niepokoić" - to samo pytanie.

Po co ta scena z dresami? Ma symbolizować przywiązanie wnuczka do babci? Babcia kupuje proszki i chowa je do torebki, ja na jej miejscu wziął bym chociaż jeden.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 25 Lis 2008, 20:26 
Offline
Kaskader w Bollywood

Rejestracja: 10 Lip 2008, 21:19
Posty: 105
Powoli snuje się ta historia i szybko kończy. W tej „nudzie życia”, codzienności, babcia umiera jakby zapadła w sen. Rzeczywiście w takiej krótkiej formie precyzja słowa jest bardzo ważna, łatwo o przegadanie czy fałsz. Trochę brakuje jakiegoś akcentu, czegoś znaczącego.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 26 Lis 2008, 08:50 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Wrz 2008, 11:30
Posty: 216
Miejscowość: Kraków/Katowice
No cóż, wstrząśnięty ogromem krytyki, postaram się jakoś bronić...

Głównym moim założeniem podczas pisania tej historii, było ukazania przemijania starych wartości (w postaci Babci) ,które pomagają nam w życiu i często wskazują drogę (kupno czasopisma dla wnuczka. Nie napisałem jakie to pismo, nie
ważne, być może ukształtuje młodego człowieka. Na pewno nie będzie to playboy...). Scena mijania z dresami: dobre strare wartości mijają się z pustką dzisiejszej
młodzieży i brakiem jakichkolwiek wartości. Chłopiec boi się o swoje pismo... Masz racje Michau, lepiej by było napisać, że przytula się do Babci.
Scena z małżeństwem miała symbolizować zobojętnienie i brak chęci ratowania tych wartości (może gdyby coś zrobili to Babcia by przeżyła).

To, mniej więcej, chciałem przekazać... jak mi wyszło- sami widzieliście, ale miałem szczytny cel.

Co do potknięć ortograficznych: Przepraszam nie mam nic na swoją obronę. Zważywszy na to, że słownik leży na biurku, wystarczy sięgnąć.

Błędy techniczno-warsztatowe biorę sobie do serca i postaram się o nich pamiętać.

Pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 26 Lis 2008, 09:02 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 04 Lip 2008, 16:42
Posty: 31
Miejscowość: Żerniki Wrocławskie
w takim razie czekamy na BABCIĘ v.2.0


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 08 Gru 2008, 16:27 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2005, 18:35
Posty: 1464
Miejscowość: Gdańsk
To masz napisał(a):
Głównym moim założeniem podczas pisania tej historii, było ukazania przemijania starych wartości (w postaci Babci) ,które pomagają nam w życiu i często wskazują drogę (kupno czasopisma dla wnuczka.

Szczerze mówiąc, nie wpadłbym na to. Czasopismo, kupione zresztą przy okazji kupowania tabletek od bólu głowy, to zdecydowanie za mało żeby zasymbolizować stare wartości, wskazujące drogę. Tym bardziej, że to jednak wnuczek je wskazał. Playboy to może nie był, ale mogło być Bravo, coś o pokemonach. Swoją drogą, skoro to czasopismo jest tam takie ważne, to uważam, że powinieneś w scenariuszu napisać, jakie to czasopismo (może być fikcyjne) i co miało na okładce. Bo przecież to będzie pokazane w filmie.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group