Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 29 Mar 2024, 13:09

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Autobus
PostWysłany: 19 Paź 2008, 13:59 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 24 Wrz 2007, 09:23
Posty: 160
Miejscowość: Lublin
Pierwsza wersja scenariusza. Czekam na morze krytyki. Mam nadzieję, że ktoś rzuci jeszcze parę pomysłów czego nie zawarłem w fabule bo temat scenariusza to temat rzeka. Mam nadzieję, że przebrniecie i wyrazicie swoją opinię. 19 stron :)


Załączniki:
autobus.doc [117.5 KiB]
Ściągnięto 620 razy
Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Paź 2008, 15:07 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki

Rejestracja: 21 Lis 2006, 14:01
Posty: 713
Miejscowość: Katowice
To jest komediodramat? Dla mnie jest to horror. Przeżywać jeszcze raz te emocje związane z jeżdżeniem komunikacją miejską. Jednak każdy człowiek-obserwator świata ma podobne odczucia co do otaczającej go masy ludzkiej w autobusie. Ile razy chciałem udusić chłopaka za strzelanie balnów z gumy.

Co do początku. Najpierw wydał mi się nudnawy, ale w kontkeście dalszej fabuły pasuje. Ja jednak zacząłbym trochę inaczej. Na przystanku siedzą dwie stare baby. "-powiem pani Helenko jedną rzecz. Nienawidzę jak w autbusie patrzą się na mnie co niektórzy. Jakby chcieli mnie zabić". "- Dobrze pani mówi. Patrzy jeden z drugim tym swoim spojrzeniem mordercy." "- i nie wiadomo co taki sobie myśli".

Scenariusz to "Żywot człowieka wk*rwionego". Jednak gdybyś napisał to przed Koterskim obwołabym bym Cię Bogiem. Do tego dochodzą jeszcze liczne amtorskie parodie - rbi się przesyt.
Niestety powielasz te same chwyty. Trzeba zrobić krok dalej. Niby dałeś wizualizację wyobrażeń bohatera, ale to także było. Trzeba kilka chwil poświęcić nad wymyśleniem nowatorskiego rozwiązania.
Wiadomo, że chodzi tutaj o dialogi. Jakie są? Są wszystkie: wysokich lotów żarty, ale także są i słabe (- Bla bla bla, - ), ale jest ich nie za dużo. Są także filozoficzne.
Najbardziej doszedł do mnie tekst "Boję się powrotów", niby trywialny, ale fajny.
Ocena jak w łyżwiarstwie figurowym, styl fajny, technika(mało oryginalny temat, jednak próbowałeś zrobić coś świeżego ) trochę zawiodła.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Paź 2008, 17:13 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 24 Wrz 2007, 09:23
Posty: 160
Miejscowość: Lublin
Byłem prawie pewny, że padnie coś na temat Koterskiego. Starałem się od tego uciec wyobrażeniami, wstawkami z zatrzymaniem czasu i zwrotem bezpośrednio do widza (gra w autobusowego kosza) i innymi zabiegami no trudno :P Scenariusz bazuje głównie na doświadczeniach moich i kilku innych osób więc nie zagłębiałem się czy takie schematy były powielane. Są to jakieś moje przemyślenia przedstawione z perspektywy Bartka (nie ze wszystkimi się zgadzam żebym nie wyszedł na jakiegoś aspołecznego)

Jakbyś mógł to napisz gdzie była poruszana podobna tematyka i utarły się te schematy bo najpierw muszę je dogłębnie poznać aby ominąć szerokim łukiem. Zrobienie kroku dalej w opisywaniu społeczeństwa jest bardzo trudno bo Koterski Dniem Świra i Wszyscy jesteśmy Chrystusami postawił poprzeczkę wysoko. Nie wiem jak z innymi jego filmami bo nie oglądałem. Zależy mi na tym projekcie i każda wskazówka będzie pomocna a szczególnie pomysły na przeskoczenie tej poprzeczki.

Może ktoś ma jakieś zastrzeżenia do samej fabuły? Czy dosyć prosty przekaz tego scenariusza jest czytelny ? Czy da się polubić tego bohatera i ewentualnie się z nim utożsamiać?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 20 Paź 2008, 20:19 
Offline
Kaskader w Bollywood

Rejestracja: 10 Lip 2008, 21:19
Posty: 105
Autobus jest często zbiorowiskiem przypadkowych ludzi. Kto korzysta z komunikacji miejskiej regularnie jak bohater scenariusza Bartek, nabywa pewnego zmysłu obserwacji a właściwie ten zmysł mu się wyostrza. I tak z masy ludzkej może wyodrębnić pewne zachowania osób jako typowe.
Autobus jest też przestrzenią publiczną otwartą dla przemyśleń, dla pracy wyobraźni. To miejsce na ironię, dystans, sarkazm.

Widać nawiązanie do Koterskiego, ale nie warto się z tym kryć czy tego unikać, tylko po prostu podążać tą drogą filmowej konwencji. Udało Ci się stworzyć portret społeczeństwa. W scenariuszu jest wiele cennych obserwacji. Końcówka dobrze rozegrana, ostatni wychodzi Bartek bo mimo że jest indywidualistą to także częścią społeczeństwa.
Oczywiście można się utożsamiać z głównym bohaterem.
Dobry scenariusz.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 21 Paź 2008, 08:03 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 24 Wrz 2007, 09:23
Posty: 160
Miejscowość: Lublin
Do scenariusza zostaną jeszcze dodane 2 motywy i kilka zostanie w nim skróconych. Nie jest to jeszcze ostateczna wersja. Nie szukałem tu nawiązania do filmów Koterskiego, znalazło się tam samo głównie przez postać Bartka i sposób obserwacji świata, który jest podobny do widzenia przez Adama w filmach Koterskiego. Nie chciałbym aby ten scenariusz był uznany za kopię stylu znanego reżysera lecz odznaczał się jakimś indywidualizmem bo chyba każdemu z nas piszących scenariusze chodzi o to aby ich praca wyróżniała się z pośród pozostałych. Myślałem czy w ogóle nie zrobić tej historii jako młodości Adama Miałczyńskiego ale odszedłem od tego pomysłu ponieważ może kiedyś w dalekiej przyszłości chciałbym zrealizować ten film (takie marzenia :P ) i strona techniczna wyglądałaby zupełnie inaczej niż np. W dniu Świra. Tutaj chciałbym aby wszystko było dynamiczne krótkie dialogi pomiędzy ludźmi w jednym ujęciu a przejścia pomiędzy nimi w przyspieszonym tempie. To wszystko połączone z dynamicznym montażem itd itp... Może jeszcze ktoś coś napisze o motywach które pominąłem a sam z nimi się spotkał? Jak bardzo zauważalne jest to powiązanie z filmami Koterskiego? Ewentualnie jakieś pomysły na odejście od dzieł tego reżysera?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 21 Paź 2008, 09:32 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2005, 18:35
Posty: 1464
Miejscowość: Gdańsk
Możesz spróbować innej formy narracji. Na przykład, że Bartek opowiada to wszystko jakiemuś koledze, najlepiej na przystanku, albo dworcu, a na końcu np. kolega robi coś, co świadczy dobitnie, że nie różni się od pasażerów tamtego autobusu. Albo podchodzi np. Straż Miejska (bo np. wyżej wymieniona rozmowa odbywa się przy piwie) i jeden ze strażników miejskich odzywa się prawie dokładnie taką samą gadką jak canarinho z autobusu, gdy wpisuje chłopakom mandaty.

Wtedy skojarzenia z Koterskim nie będą się już tak automatycznie nasuwały. Dojdzie jeszcze dodatkowy walor - widać będzie, że filisteria zaobserwowana w autobusie jest tak naprawdę powszechna wszędzie, i nie ma przed tym ucieczki.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 21 Paź 2008, 15:26 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 24 Wrz 2007, 09:23
Posty: 160
Miejscowość: Lublin
Pomysł ok, że opowiada komuś jednak nie koledze bo to jest swego rodzaju samotnik. Może bardziej na fotelu u psychologa? Tylko jednak zakończenie chciałbym pozostawić w takim stanie jak jest aby dawało do myślenia. Podobna sytuacja jak w scenariuszu PoProstuMaćka, że nie chce pokazać tego wprost tak jak maciek nie chciał pokazać, że jego bohater się powiesił. Ja bym nie chciał pokazać, że ta sytuacja ma miejsce u psychologa. Jak już pisałem wyżej dodam jeszcze 3 wątki, z których będzie wynikało, że ludzie też postrzegają Bartka jako równego sobie. W związku z tym nie chce kolegi, który jest taki sam jak wszyscy pasażerowie. Czy przenosić też te zachowania ludzkie poza autobus? Chciałem aby całą akcja odbywała się w nim - tak naprawdę sceny w restauracji czy przemyślenia Bartka dalej mają miejsce w Autobusie.

Z tego co napisałem wynika, że jestem wybredny i sam nie wiem czego chce. Może psycholog, która rozmawia na końcu z Bartkiem lecz okazuje się, że sesja ma miejsce w Autobusie? Tonący brzytwy się chwyta :P


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group