Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 29 Mar 2024, 11:57

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Władca Much
PostWysłany: 02 Maj 2008, 17:20 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2008, 17:27
Posty: 542
Miejscowość: Pruszków
WŁADCA MUCH to bardzo lużna adaptacja słynnej powieści Williama Goldinga o tej samej nazwie.

Scenariusz opowiada o tym co może się stać z czwórką nastolatków zostawionych samych w domu.

Zapraszam do lektury i komentowania.


Ostatnio edytowany przez NowakDexter 09 Maj 2008, 19:12, edytowano w sumie 2 razy

Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Maj 2008, 09:39 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lip 2007, 18:35
Posty: 860
Tytuł przywiódł mi na myśl "Włatców" Kędzierskiego ;) Co do samego tekstu - naturalne dialogi, fajne rozróżnienie złowieszczych braci na ciamajdę i godfathera... Nie pasuje mi tylko jedno - ile te dzieci mają lat, żeby się zabijać itd? I gadanie o pierwszej mafijnej rodzinie jakoś tak mi tam nie pasuje ;) Jeśli już to to powinna być totalna konspiracja. Stosunkowo mało jest wątków wspólnych z powieścią. Nie przepadam za nią, więc jak dla to jest na plus :)
Ogółem - lekkie i przyjemne, chociaż trochę przekombinowane w stronę kryminału ;)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Maj 2008, 10:07 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 23 Lut 2008, 15:47
Posty: 193
Miejscowość: Pruszków
Trochę to krótkie. Ledwie co przychodzi Patryk z Bartkiem i zaraz koniec. Powinieneś trochę rozwinąć akcję w domu. Postacie Mateusza i Filipa są naturalne, w miarę dobrze skonstruowane. Natomiast synowie gangsterów, a szczególnie Bartek, zachowują się dość dziwnie jak na nastolatków. Bo czy często spotyka się dzieci z bronią na ulicach? Rozumiem w Afryce, ale w Polsce?
Podział na akty jest bardzo zatarty, nie ma wyraźnych punktów zwrotnych. Wybrałeś najłatwiejsze zakończenie: okazuje się, że to był sen. Wymyśl coś lepszego.
Cytuj:
GŁOS OJCA
Bartek, Patryk - pospieszcie się!

Tutaj równie dobrze można dać OJCIEC (V.O.).
Cytuj:
WNĘTRZE. ŁAZIENKA MACIEJAKÓW – DZIEŃ
_______________________________________________________________
Przed lustrem stoi dwóch nastolatków - BARTEK i PATRYK. Są ubrani tak samo - w eleganckie garnitury i dobrze dobrane krawaty.


PATRYK
___________________________________________
Że dostaniemy na nowego kompa.


Nie zostawiaj samotników takich jak te. Lepiej przenieś nagłówek sceny lub nazwę postaci na następną stronę.

Ogólnie nieźle. Fajne, zabawne dialogi, tylko trochę nie pasują w ustach dzieci. Jak poprawisz parę rzeczy, będzie ok.


P.S. ______________________________________ oznacza koniec strony.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Maj 2008, 10:15 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2008, 17:27
Posty: 542
Miejscowość: Pruszków
To są nastolatkowie a ich broń jest tylko na pokaz. Poza tym całosć tylko śni się głównemu bohaterowi. Jest to fikcyjne wyobrażenie, ale jednak w pewnym stopniu możliwe.

Ten scenariusz ma bardzo mało wspólnego z powieścią i jest o wiele lżejszy niż proza Goldinga. Pierwsza lektura jego książki była dla mnie przerazająca. Dzieci pozostawione bez opiekunów naprawdę dziczeją i to w krótkim czasie. Chciałem to w tym scenariuszu pokazać, ale nie na sposób Goldinga tylko na swój - lekko i z humorem.

Wiek nastoletni jest dla mnie inspiracją i mam jeszcze kilka pomysłów wykorzystania w filmie tego okresu, w którym mózg gwałtownie się zmniejsza. Myślałem o trojgu nastolatków rozwiązujących zagadkę zabójstwa bardzo miłego cukiernika, którego kochają wszystkie dzieci.

Cieszę się z tych opinii, bo mój kolega stwierdził, że "Władca..." jest bardzo słaby i niewarto się już nim zajmowac, tylko napisać coś nowego. Ja jednak jeszcze dopracuję kilka szczegółów, bo jak ktoś powiedział "ta branża to przerabianie a nie pisanie".


Ostatnio edytowany przez NowakDexter, 03 Maj 2008, 10:18, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Maj 2008, 10:17 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 23 Lut 2008, 15:47
Posty: 193
Miejscowość: Pruszków
NowakDexter napisał(a):
bo jak ktoś powiedział "ta branża to przerabianie a nie pisanie".

Dokładnie.
Poczekaj, może ktoś to jeszcze skomentuje, wtedy zabierz się za poprawianie.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Maj 2008, 10:23 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2008, 17:27
Posty: 542
Miejscowość: Pruszków
Qwerty Uiop napisał(a):
Nie zostawiaj samotników takich jak te. Lepiej przenieś nagłówek sceny lub nazwę postaci na następną stronę.


Wydawało mi się, że to zrobiłem. Może komuś się żle otworzyło, bo piszę w Wordzie 2007 , ale przy czytaniu scenariusza wszystko było tip-top.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 05 Maj 2008, 14:11 
Offline
Kaskader w Bollywood
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Sty 2008, 18:29
Posty: 105
Miejscowość: Chorzów
Witam.
Fajne, podoba mi się. Może ja coś dodam od siebie:
1. Dialog
Cytuj:
FILIP
Mamo, ale to są dzieci mafiosów!

MAMA
konspiracyjnie
Właśnie o to chodzi, żebyście byli dla nich mili. Jakby coś to dzwońcie do mnie.


zamieniłbym na coś w stylu:
Cytuj:
FILIP
Mamo, ale to są dzieci mafiosów!

MAMA
(Patrzy na Filipa ze zdziwieniem)
Nie będę póżno.


2.
Cytuj:
BARTEK
Patryk, ty głąbie – zabić? Co ty sobie wyobrażasz? Mamy zbadać teren a przy okazji dowiedzieć się jaki jest kod do sejfu, wtedy dzwonimy po ludzi. Oni dopiero mogą nacisnąć na spust.


Bardzo mnie to razi. Mało naturalna kwestia, bo przecież Patryk wie po co idzie do Filipa i Mateusza.
Ja bym może skrócił do
Cytuj:
BARTEK
Patryk, Ty głąbie - zabić? My mamy tylko znaleźć kod do sejfu


No, to takie moje odczucia :) Ale się kompletnie nie musisz nimi sugerować - może mądrzejsze głowy uznają, że jednak jest dobrze.

Pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 05 Maj 2008, 14:34 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2008, 17:27
Posty: 542
Miejscowość: Pruszków
Dzięki za sugestie, zastanowię się nad nimi, rozważę i przemyślę. Czekam na nastepne opinie, bo pomoc jest mi bardzo potrzebna. Scenariusz ma być ekranizowany, więc chcę doprowadzić go do szeroko pojętej perfekcji.

[ Dodano: Sro Maj 07, 2008 7:18 pm ]
Właśnie skończyłem drugą wersję Władcy Much i przedstawiam zupelnie zmienioną fabułę i postacie. Miłej lektury i prośba o komentarze.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 07 Maj 2008, 18:48 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 23 Lut 2008, 15:47
Posty: 193
Miejscowość: Pruszków
Faktem jest że trochę zostało to poprawione. Czyta się przyjemniej, postaci są lepsze. Co mi się rzuciło w oczy: dość dziwne że matka musi zapraszać kolegę dla swoich dzieci. Ta "organizacja" trochę tu nie pasuje. Chłopcy szybko zmieniają swoje podejście do tej wiadomości. Na początku śmieją się, a już za 5 sekund, kiedy słyszą dzwonek do drzwi, wieją do łazienki nawet nie patrząc kto przyszedł. I dwa razy w kwestiach bohaterów pojawiają się wzmianki o Euro 2012. Teraz wygląda to błyskotliwie, ale gdyby ktoś to czytał za 10 lat, nie będzie widział w tym nic szczególnego.
Ta wersja jest już wyraźnie poprawiona, bardziej mi się podobała.

Jeszcze jedno. W jaki sposób Andrzej jest powiązany z tą organizacją? Trochę ta końcówka nieprzemyślana.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 07 Maj 2008, 21:56 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lip 2007, 18:35
Posty: 860
Sam nie wiem co myśleć o tej poprawionej wersji. Teoretycznie lepsza, ale... sam nie wiem. Ja myślałem kiedyś o odwrotnej sytuacji. Sen jest "fajny" a rzeczywistość sprowadza bohatera na ziemię i zrezygnowany zamyka się w pokoju i usiłuje usnąć. Napisałem nawet kiedyś takie opowiadanie ;)
A wracając do tematu - jak dla mnie to oba teksty są tak samo ciekawe :P


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 08 Maj 2008, 11:13 
Offline
Kaskader w Bollywood
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Sty 2008, 18:29
Posty: 105
Miejscowość: Chorzów
Fajnie przerobiłeś fabułę. Jest jeszcze bardziej odrealniona od poprzedniej, ale jednocześnie wydaje się bardziej realna ;)

Kurcze, z tym Andrzejem to jest kłopot jak go wprowadzić do fabuły.
A może zrobić tak: Andrzej to ich kuzyn, a ich rodzice wspólnie gdzieś jadą, więc podrzucają Andrzeja do Filipa i Mateusza, żeby Andrzej nie był sam. Oczywiście Filip i Mateusz nie przepadają za Andrzejem.
Co o tym myślicie?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 08 Maj 2008, 14:06 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2008, 17:27
Posty: 542
Miejscowość: Pruszków
Myślę, że wprowadzenie Andrzeja do fabuły jest tu poprawnie zrobione. Nadopiekuńcza matka Polka nie troszczy się jedynie o swoje dzieci, ale także dba żeby inne nie były smutne. Nie zawsze się to jednak dzieciakom podoba. Mógłbym zrobić to według pomysłu Atoma, ale nie wiem czy to miałoby jakiś duży wpływ na fabułę. Dziękuję za sugestie i czekam na kolejne.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 08 Maj 2008, 17:30 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 24 Kwi 2008, 17:26
Posty: 3
Miejscowość: Pruszków
Po przeczytaniu obu tekstów uważam, że drugi tekst jest leprzy ale popieram też wypowiedź Qwerty Uiopa
Qwerty Uiop napisał(a):
Na początku śmieją się, a już za 5 sekund, kiedy słyszą dzwonek do drzwi, wieją do łazienki nawet nie patrząc kto przyszedł.
. Moim zdaniem najpierw powinni zobaczyć przez okno kto przyszedł.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 08 Maj 2008, 18:34 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2008, 17:27
Posty: 542
Miejscowość: Pruszków
Matero napisał(a):
leprzy


Pisze się przez "sz". Dziękuję za liczne oceny, które bardzo mi pomogą przy kolejnym poprawianiu.

[ Dodano: Pią Maj 09, 2008 8:12 pm ]
Nie wiem, czy komuś jeszcze chce się to czytać, ale wystawiam trzecią wersję z nowymi bohaterami pobocznymi.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 17 Sie 2008, 12:39 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 20 Lut 2008, 12:08
Posty: 10
Miejscowość: Braniewo
Też uczę się scenopisarstwa od Russin/Downs.

Cztery uwagi do tego scenariusza.

To jest tylko 10 minut filmu, każdy wie że film trwa ok. 90 minut.

Pracuj nad formatem, nie możesz przenosić kwestii bohatera na drugą stronę,kiedy na poprzedniej napisałeś jego imię.

Historia jest ciekawa a fabuła niedopracowana.

Nie mów o ekranizacji,bo to jest po prostu śmieszne.

Ucz się i czytaj......


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group