Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 10:19

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Pionek
PostWysłany: 23 Kwi 2008, 15:48 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki

Rejestracja: 21 Lis 2006, 14:01
Posty: 713
Miejscowość: Katowice
Specyficzny scenariusz. Tylko film w pełni oddałby klimat i emocje tej opowieści. Jednak zamieszczam półprodukt, być może niezjadliwy dla większości z was. Będzie to dla mnie sukces jeśli ktoś dostrzeże więcej niż słowo pisane.


Załączniki:
pionek.doc [118.5 KiB]
Ściągnięto 702 razy
Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 23 Kwi 2008, 18:12 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 23 Lut 2008, 15:47
Posty: 193
Miejscowość: Pruszków
Bardzo fajny scenariusz. Początkowy opis kiedy muzyk gra na skrzypcach, przywołuje mi gotowe obrazy. Pod koniec trochę mnie zmyliłeś przez zmianę miejsca akcji. Przez moment myślałem że to Tadka przejechał samochód. Dużo opisów było pisane w takim formacie:
Cytuj:
Tadek otwiera oczy.
Bierze do rąk skrzypce.
Zaczyna grać.
Jednak nie są to ładna melodie.

Jak dla mnie jest to błąd.
Poza tym dużo razy nie potrzebnie piszesz (CD):
Cytuj:
MĘŻCZYZNA
Nawet nie próbuj…


Tadek nie odpowiada. Dalej patrzy na jabłka.
Mężczyzna nagle oblewa chłopca lodowatą wodą z węża ogrodowego. Tadek odskakuje od siatki.


MĘŻCZYZNA (CD)
Tak dla przypomnienia.

Ponieważ wypowiedź nie jest przerwana końcem strony, nie musi tu być (CD). No, chyba że
w sytuacji wyjątkowej.
Raczej to wiesz, ale scenariusz powinien być okrojony tylko do rzeczy najważniejszych.
Cytuj:
WNĘTRZE. WILLA, KORYTARZ/PRZEDPOKÓJ – RANEK

Mężczyzna(p.o.v.) trzyma w rękach złamany smyczek.
Idzie przez ciasny korytarz. Zbliża się do drzwi.

Takie coś można spokojnie wyciąć.
Jeszcze raz przeczytaj i popraw tekst, bo zdarzyło Ci się kilka literówek.
Reszta jest ok, tak jak mówiłem scenariusz bardzo dobry. W pełni się z tobą zgadzam, że tylko film całkowicie oddałby klimat i emocje tej opowieści.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 25 Kwi 2008, 15:35 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lip 2007, 18:35
Posty: 860
Bardzo to "plastyczne". Rzeczywiście łatwo sobie wyobrazić serię kolejnych ujęć, dajesz dużo wskazówek operatorowi. Zgrabny technicznie tekst, naturalne dialogi - przyjemnie się czyta. Co do treści to jednak do mnie nie przemawia...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Maj 2008, 09:13 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2008, 17:27
Posty: 542
Miejscowość: Pruszków
Bardzo to dziwne i barwne zarazem. Mogę sobie wszystko wyobrazić, ale zastanawiam się co ja sobie w ogóle wyobrażam.

To taka krótka filozoficzna rozprawka. Często mi się to zdarza - przepraszam.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Maj 2008, 10:57 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki

Rejestracja: 21 Lis 2006, 14:01
Posty: 713
Miejscowość: Katowice
NowakDexter, Jawnym bohaterem jest tu muzyka i jego wpływ na małego chłopca.
Ukrytym przesłaniem jest jednak Ktoś inny i wpływ na małego chłopca.

Qwerty Uiop: pisanie zdanie pod zdaniem nie jest błędem. Robiłem to po to aby orientacyjnie wprowadzić zasadę 1strona-1minuta na ekranie. A poza tym nie miałem już siły i talentu pisarskiego pisać ciekawie o tym samym (sceny z instrumentem).
Piszemy (CD) gdy ta sama osoba mówi tylko z małym przerywnikiem.

Moore napisał(a):
dajesz dużo wskazówek operatorowi.
Nie wiem czy to jest wielki błąd, ale ja tak lubię pisać.
Moore napisał(a):
Zgrabny technicznie tekst, naturalne dialogi - przyjemnie się czyta.
Myślałem, że będzie inaczej.
Moore napisał(a):
Co do treści to jednak do mnie nie przemawia...
Ot, prosta historia. Nie byłbym jednak sobą gdybym nie umieścił kilku haczyków i ukrytych przesłań. Gratis pociągnięte dwa wątki z moich "wiejskich" scenariuszy.
A kuszenie węża do grzechu i imię psa to już moje fanaberie bez większego sensu.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Maj 2008, 17:39 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 21 Kwi 2008, 15:50
Posty: 66
Miejscowość: Wrocław
ja tylko o jednym:

klaun na obrazie to jakiś pomysł jest, ale trzeba by naprawdę zadbać o jego wykonanie, bo w dennych komedyjkach zawsze obrazy zmarłych wujów stroją dziwne miny i jak się widzowi źle skojarzy to będzie śmiech nie klimat. :)

Poza tym dla mnie chcesz być tu poetą, a początkujący poeci mają to do siebie, że lubią posługiwać się tzw. łopatologią. Bez obrazy ale scenariusz chce być kinem artystycznym, a jest przeszyty prościutką symboliką - tym samym staje się bardzo jednoznaczny, a taka sztuka na pewno być nie powinna.

Mi się nie, przepraszam :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Maj 2008, 17:41 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki

Rejestracja: 21 Lis 2006, 14:01
Posty: 713
Miejscowość: Katowice
A gdzie jest według Ciebie symbolika? Pytam z ciekawości.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 04 Maj 2008, 16:45 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 21 Kwi 2008, 15:50
Posty: 66
Miejscowość: Wrocław
Klaun :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 04 Maj 2008, 18:06 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki

Rejestracja: 21 Lis 2006, 14:01
Posty: 713
Miejscowość: Katowice
Już Ciebie polubiłem Podlas29. To nie jest symbolika.Klaun jest swego rodzaju zabawą w stylu Kuleszowa, a później Hitchcocka. Zasada jest taka: widz ma widzieć inne emocje na stycznej twarzy odbiorcy, który widzi zróżnicowane akcje bohatera (piękna muzyka- klaun wesoły, zdenerwowany muzyk- smutna buzia klauna choć jest to ta sama twarz). Wiem, że trudno będzie o taki efekt obrazu, ale spróbować można. Scenariusz ma więcej takich zagwozdek, które jednak nie wzbogacają opowieśći. Zapewniam Cię jednak, że symbolika jest i ma się dobrze.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 04 Maj 2008, 18:45 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 21 Kwi 2008, 15:50
Posty: 66
Miejscowość: Wrocław
PoProstuMaciek napisał(a):
Już Ciebie polubiłem Podlas29.

A i nawzajem. :D

PoProstuMaciek napisał(a):
iękna muzyka- klaun wesoły, zdenerwowany muzyk- smutna buzia klauna choć jest to ta sama twarz


A to zmienia postać rzeczy. Pyszczek klauna ma być taki sam? No to rzeczywiście autor obrazu musiałby być ładny talenciarz.

Ale symbolem można to nazwać. Metaforą uczuć samego muzyka, który słuchając swojej gry, czuje, że odbiorcom się to niekoniecznie spodoba.

Tak czy inaczej moje osobiste odczucie znasz. :P


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Cze 2008, 20:19 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2008, 17:27
Posty: 542
Miejscowość: Pruszków
Czy symbolem jest również to, że chłopiec nie może zerwać gałęzi? Ja w tej scenie odczytałem kontekst jak w wielu innych. Dla widza ciut inteligentniejszego niż fana Transformersów, czy Jestem Legendą taki film może okazać się atrakcją. Ja bym go chętnie ujrzał.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Cze 2008, 21:00 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki

Rejestracja: 21 Lis 2006, 14:01
Posty: 713
Miejscowość: Katowice
NowakDexter napisał(a):
Czy symbolem jest również to, że chłopiec nie może zerwać gałęzi?

Nie mam pojęcia gdzie to napisałem. Znaczy to ni mniej ni więcej niż to był tylko "wypełniacz". Skoro znalazłeś owe konteksty to napisz proszę o jakie Ci chodzi?
Ustalmy jedną rzecz. Nienawidzę symboliki typu "Tadek kradnie jabłko", a skoro jabłko jest symbolem doskonałości, władzy i miliarda innych rzeczy to znaczy że Tadek takich rzeczy pragnie.
Nie lubie stawiania znaku równości między komercyjnym filmem a niskim intelektem widza. Czasem "odmóżdżacze" są potrzebne. Co do tego scenariusza: od paru miesięcy miałem go w głowie i bardzo się cieszę, że mam już go z głowy. W podobnej stylistyce zrobiłem scenariusz "Bartosz" i to raczej jego chciałbym zobaczyć na ekranie.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Cze 2008, 15:29 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2008, 17:27
Posty: 542
Miejscowość: Pruszków
Ja mówię, że słaby intelekt ma fan takich filmów. Owszem, ja również lubię sobie czasami obejrzeć filmy tego typu. Co do gałęzi odczytałem, że chłopiec chce coś osiągnąć, spełnić swoje marzenie, ale nie pozwala mu na to wzrost (w metaforze dobra materialne). Jeżeli nie miałeś tego na myśli, to nie rozumiem po co to umieściłeś. Jeżeli było to zamierzone to uważam to za całkiem ciekawy symbolik.
Pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Cze 2008, 16:57 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki

Rejestracja: 21 Lis 2006, 14:01
Posty: 713
Miejscowość: Katowice
NowakDexter napisał(a):
Co do gałęzi odczytałem, że chłopiec chce coś osiągnąć, spełnić swoje marzenie, ale nie pozwala mu na to wzrost (w metaforze dobra materialne).

Już znalazłem. W przytoczonym przez Ciebie fragmencie chciałem pokazać, że bohater jest niski (jak pionek). Wcześniej skrupulatnie opisałem jego wygląd, więc chciałem nie zanudzić czytelnika. A co do Twojej symboliki. To jest tak jak ze słuchaniem muzyki od tyłu w celu znalezienie ukrytego przekazu artysty. Zawsze się go znajdzie. Symbolika jest tak obszerna, że nawet jak się chce to i w "świat według Kipskich" znajdą się symbole.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Cze 2008, 17:25 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2008, 17:27
Posty: 542
Miejscowość: Pruszków
Rezczywiście. Nie zmienia to faktu, że w twoim scenariuszu jest symboliki mnóstwo i z przyjemnością się go czyta. Nie wiem czy tak samo będzie z oglądaniem. Świetnie wykorzystałeś miejsca akcji. Aż czuje się atmosferę wsi i jeszcze ta końcowa scena, gdy chłopiec odchodzi ścieżką (poboczem), dom muzyka można sobie dobrze wyobrazić, ogólnie miejsca akcji świetne, może przez zachęcającą narrację... Brakuje mi jednak czegoś w głównym bohaterze, czegoś, co by go wyraziście określało.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group