Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 29 Mar 2024, 01:11

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu:
PostWysłany: 27 Lut 2008, 20:57 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 11 Lut 2008, 18:54
Posty: 42
Miejscowość: Wrocław
Cytuj:
Kier wyciąga z pod kurtki pistolet. W oczach chłopca widać przerażenie. Kier bierze zamach i uderza go. Z czoła na policzki powoli ścieka krew. Paweł traci przytomność. Grabarz odwraca głowę. Po zapoznaniu się z sytuacją jego wzrok wędruje z powrotem na drogę.

W przedpokoju, który wygląda jakby przeszło przez niego tornado funkcjonariusze zabezpieczają ślady. Na podłodze leży ciało IGŁY(ojca Pawła) – czterdziesto kilku letniego przystojnego mężczyzny. Zwłoki leżą w kałuży krwi, która pochodzi z poderżniętego gardła. W dłoni zmarłego tkwi pistolet.


Nie można prościej?

Kier wyjmuje pistolet. Uderza Pawła w czoło, ten traci przytomnośc. Z rany na jego czole wypływa krew. Grabarz odwraca głowę.

Przedpokój, wszędzie walają się poniszczone rzeczy. Na środku leży ciało IGŁY, ojca Pawła, czterdziestokilkuletniego mężczyzny. W dłoni trzyma pistolet. Ma poderżnięte garło, krew zabrudziła mu ubranie i podłogę.


I pamiętaj (!): nie "z pod" tylko "spod", nie "czterdziesto kilku letniego" tylko "czterdziestokilkuletniego".

Cytuj:
KRÓL – otyły siwiejący mężczyzna z wąsami, krzaczastymi brwiami i podwójnym podbródkiem.


Czy taki szczegółowy opis jest konieczny? Krócej, krócej! Wystarczy, że jest otyłym brunetem z wąsami. Nikt nie będzie specjalnie szukał aktora z krzaczastymi brwiami i podwójnym podbródkiem.

Cytuj:
MICHALAK – kwintesencja męskości. Parę lat młodszy od Króla, gładko ogolony, szczupły i wysoki facet z kruczo czarnymi włosami.


Parę lat, czyli ile? Zamiast tak szczegółowo wszystkich opisywac, ogranicz się do podania wieku, koloru włosów, ogólnej prezencji (wysportowany/otyły/itp.) i znaków szczególnych (okulary/broda/itd.).

Cytuj:
Obok króla pojawił się słaniający na nogach Igła, który stoi trzymając przed sobą wyciągnięty pistolet a z jego szyi na białą podkoszulkę spływa obficie krew.

Król przybiera identyczną pozycję jak wyobrażenie Igły.


NIGDY, PRZENIGDY NIE WOLNO ZMIENIAC CZASU. PISZESZ W CZASIE TERAŚNIEJSZYM, NIE PRZESZŁYM I PRZYSZŁYM. TERAŹNIEJSZYM.

Nie wolno więc napisac "pojawił się", tylko "pojawia się".
Scenarzysta może byc lekko zdziwiony, że Igła nagle wstał. Podkreśl na samym początku, że to wyobrażenie Króla.

Cytuj:
Niematerialny Igła


Pisz, że w wyobrażeniach Króla.

Cytuj:
Ten kto go zarżną


ZarżnąŁ. Literówki!

Cytuj:
Igłą wyraźnie jest zaskoczony leżącymi na podłodze ubraniami, walizkami i stertą bezużytecznych rzeczy, które trzymał w szafie.


Ja byłbym zaskoczony, gdyby on nie był wyraźnie zaskoczony.

Igła jest zaskoczony widokiem porozrzucanych po podłodze rzeczy

Cytuj:
Z kuchni wybiega młody mężczyzna, w ręce trzyma zakrwawiony nóż.


ZAWSZE PISZE SIĘ DRUKOWANYMI LITERAMI NAZWISKO POSTACI, KTÓRA POJAWIA SIĘ PO RAZ PIERWSZY. ZAWSZE. Nieważne, czy potem inaczej się ją określa. Zawsze. Jeśli potem określasz go innym imieniem, to musisz to podkreślic.

Do pokoju wchodzi Młody Mężczyzna, czyli ZIUTEK KOWALSKI.

Cytuj:
Trzymając się ściany, z poderżniętym gardłem ukazuje się Igła. ostatkiem sił unosi broń i oddaje dwa strzały. Morderca wybiega z domu.


Podkreśl, kiedy wyobrażenie znika.

Cytuj:
Paweł leży bezwładnie na betonowej podłodze z rękami skutymi za kolankiem zlewu a nogi ma związane. W jego ustach tkwi knebel. Na czole i policzkach widać zaschłą krew. Chłopak powoli otwiera oczy. Mętnym wzrokiem patrzy na miejsce , w którym się znajduje. Kiedy uświadamia sobie swoje położenie zaczyna się szarpać próbując wyrwać rury. Dotkliwie się przy tym okalecza. Kajdanki wbijają się w jego nadgarstki. Po jego dłoniach spływa krew.
Cytuj:

Ten akapit zajmuje 7 linijek. MAKSYMALNIE 6. Skróc ją albo rozdziel.

Cytuj:
Zakłada mu z powrotem knebel i uderza w twarz.

KIER

Nie rób scen!

Paweł powoli się uspokaja. Kier zdejmuje mu knebel.


Niech nie wkłada mu z powrotem knebla. Po co?

Cytuj:
Patrzy z wyrzutem na porywaczy, którzy są nie usatysfakcjonowani tą odpowiedzią. Chłopiec wyczuł niezadowolenie mężczyzn. Spuszcza głowę i co chwila zerka to na okno to no gangsterów.


Nie pisze się o uczuciach bohaterów. Widz i tak ich nie pozna. Nie poczuje tego niezadowolenia, może je tylko ZOBACZYC.

Paweł patrzy z wyrzutem na mężczyzn. Kier i Grabarz są niezadowoleni. Paweł spuszcza głowę, strzela oczami między oknem i mężczyznami.

Nie "nie zabił bym go" tylko "nie zabiłbym go".

Cytuj:
Kier patrzy bez wyrazu na Grabarza, który ma minę jakby miał przed sobą kiepskiego akwizytora.


Myślisz, że można pokazac, że "Grabarz ma minę, jakby miał przed sobą kiepskiego akwizytora"? Nie sądzę. I lepiej nie używaj zdań podrzędnie złożonych. Scenariusz powinien byc napisany jak najprostrzym, a przez to czytelnym językiem.

Kier patrzy na Grabarza. Ten ma niechętną minę.

Cytuj:
W ogromnym pokoju wyglądającym jak obrazek z katalogu Ikea, ze skórzanymi kanapami, wypucowanym parkietem i ogromnym płaskim telewizorem trwa kłótnia Pawła z ojcem.


Ogromny pokój ze skórzaną kanapą, wypucowanym pakietem i ogromnym telewizorem o płaskim ekranie. Trwa kłótnia Pawła i Igły.

Zwięzłośc! A teraz zapytam, czy opisy mają jakieś znaczenie? Mówią nam coś szczególnego o bohaterach? Czy opisywane rzeczy mają wpływ na dalszą akcję?

Cytuj:
Paweł wygląda jak wulkan, który zaraz ma wybuchnąć lecz głos chłopca jest niepewny.


Paweł jest wściekły - zaraz wybuchnie. Jego głos jest jednak niepewny

Przeczytałem do 13 strony, ale czasu nie starczy mi na całośc. Może kiedyś doczytam, bo podoba mi się. Naprawdę fajne, wciąga, film, jaki chciałbym obejrzec. Dialogi porządne, fabuła dobrze opowiedziana.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 28 Lut 2008, 16:01 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 11 Lut 2008, 18:54
Posty: 42
Miejscowość: Wrocław
Nawet jeśli bohater pojawił się na naszych oczach, piszesz "Pojawia się".

Jeśli pokój ma byc nijaki, napisz "Elegancki pokój, ale pozbawiony charakteru".

Spróbuj kogoś trzasnąc. Nie krzyknie, tylko jęknie.

Uważaj z kontynuacjami. Pamiętam "Wielki podryw" z Sigourney Weaver - z cztery razy byłem przekonany, że film właśnie się kończy, przez co jego ocena w moich oczach spadła. Postaram się doczytac.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Mar 2008, 16:48 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 11 Lut 2008, 18:54
Posty: 42
Miejscowość: Wrocław
Cytuj:
a tydzień temu zjawia się bez zapowiedzi u EDA


Jeśli postac jest po raz pierwszy wspomniana w dialogu, a nie w opisie, piszesz imię normalnymi literami. Dopiero kiedy zjawia się na ekranie (lub np. występuje jako głos w słuchawce podczas rozmowy telefonicznej), wtedy piszesz imię drukowanymi W OPISIE.

Cytuj:
Za stołem siedzi dziewczyna Pawła i jej matka.


Jeśli dziewczyna Pawła nazywa się Marta, pisz "Za stołem siedzi Marta (ewentualnie możesz dopisac 'dziewczyna Pawła', ale w takim wypadku niekonieczne) i MATKA MARTY". Matka pojawia się chyba pierwszy raz. Dla pewności napisz, czyja to matka.

Cytuj:
W głosie dziewczyny słychać niepokój.


Nie pisz, co słychac w jej głosie. To należy do aktorki. Jeśli wygląda na zaniepokojoną, poruszoną, możesz to napisac, a jeszcze lepiej napisz oznaki, które wskazują, że jest zaniepokojona.

[quotq]sms’a[/quote]

Apostrof stawia się przed "a" tylko wtedy, jeśli wcześniej występuje samogłoska (z wyjątkiem literki "y", np. Disneya, Stanleya).

Cytuj:
Paweł siedzi z zabandażowaną głową na przeciwko pary Króla i Michalaka.


Nie powinien byc jednak w szpitalu? Przecież go pobili. Może miec coś złamane albo tak dalej. Myślę, że dla wszelkiego przetrzymaliby go trochę w szpitalu.

Cytuj:
Chciałeś aby wyglądało to na włamanie podczas, którego...


Nie, nie, nie! Są pewne wyjątki, kiedy przecinka nie stawia się bezpośrednio przed "który", ale słowo wcześniej. W tym przypadku: "Chciałeś, aby wyglądało to na włamanie, podczas którego...". Myślę, że kiedy wymówisz zdanie, powinienec usłyszec miejsce, w którym wstawia się przecinek, chyba że (kolejny wyjątek - przecinek przed "chyba", a nie "że" wymawiasz to "Chciałeś, aby wyglądało na włamanie podczas" jednym chaustem. Ja przed każdym przecinkiem zwykle przerywam.

Cytuj:
Detektyw odpowiedział mu skinieniem głowy.


Pamiętaj o czasie teraźniejszym!

Hmm... Nie do końca skumałem zakończenie. Paweł naprawdę zabił czy może policjanci się pomylili? Paweł się zabił czy ktoś go zastrzelił? Nie wiem.

Ale ogólnie naprawdę mi się podobało. Nie potrzeba żadnego kontynuowania. Skończyłem w dobrym momencie.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Mar 2008, 17:33 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 11 Lut 2008, 18:54
Posty: 42
Miejscowość: Wrocław
Nie, nie dopisuj ciągu dalszego. Każdego z nas kusi, aby dopowiedziec wszystko do końca. Widzowie to nie idioci, choc tak się ich traktuje. Nawet ja miałem kilka teorii, więc źle ze mną nie jest. Scenariusz jest dobry w takiej wersji, w jakiej jest.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group