Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 29 Mar 2024, 15:01

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: 11.23
PostWysłany: 19 Lip 2006, 11:21 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 18 Lip 2006, 13:53
Posty: 11
Miejscowość: Dog's Hills
Zdecydowałem się zaprezentować mój scenariusz. Na wstępnie zaznaczam, że jest to moja pierwsza praca takiego „rodzaju” i pisałem go „na wyczucie”. Proszę o wyrażenie opinii tych negatywnych jak i pozytywnych oraz o umieszczanie w recenzjach wskazówek, które pozwoliłyby mi pisać lepsze scenariusze(pod względem technicznym jak i merytorycznym). Z góry dziękuje!!!


Załączniki:
11.23.doc [68.5 KiB]
Ściągnięto 764 razy
Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 20 Lip 2006, 20:34 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Lip 2006, 19:07
Posty: 169
Miejscowość: Warszawa
Przeczytałem twój scenariusz i postaram się go ocenić.

Po pierwsze moim zdaniem jest on za długi na film amatorski, wiele scen jest zbytecznych i można by je odjąć aby skrócić ten film.
Po drugie całośc scenariusza nie klei się w całość. Są dwa równożędne odrębne wątki (wątek kupca, który szuka swjego talentu i wątek xxx , które ma jakieś dziwne konszachty z diabłem) Nie wiem czy dobrze to zrozumiałem , ale xxx chciał kupić też dar od diabła i nie najlepiej się to skończyło dla niego . Nie rozumiem tylko tego dlaczego kupiec zabił xxx i do jakiej pracy xxx chciał się zatrudnić (po co obserwował kupca itd.).
Mógłbyś spróbwać opowiedzieć to tylko jednym wątkiem np. Kupiec mógłby być głównym bohaterm, który chce mieć talent i robi konszachty z diabłem, a później dowiaduje się czym to się kończy, niewidomy też może być jako bohater , który już to przeżył.

Po za tym bardzo mi się podobają postacie w tym scenariuszu są bardzo wyraziste ( no może prócz kupca ). Fajny jest też klimat. Ogólnie jak na pierweszy raz to extra. Masz dużą wyobraźnie więc to wykorzystaj.

A i jeszcze jedno, nie każda scena musi się kończyć przejściem do bieli lub czerni. Bo później wygląda to jak pokaz slajdów.


P.S Szukam pomysły na film animowany, jak byś miał jakiś pomysł to napisz.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 20 Lip 2006, 22:16 
Offline
Klapser

Rejestracja: 01 Maj 2006, 14:15
Posty: 91
Miejscowość: Wolin
Podoba mi się, że starasz się napisać cos oryginalnego. Czytając twój scenariusz nasunął mi się na myśl film "Memento", tam też wszystko szło kompletnie nie chronologicznie, ale tam było to wg określonej zasady (jedna scena od końca, scena od poczatku, scena od końca kończąca się na początku poprzedniej sceny od końca i tak w kółko... :wink: ). U ciebie zaś tej zasady nie widzę. Wszystko jest za mętne. Z początku myślałem, że tutaj też wszystko jest puszczone od tyłu, ale z tego by wyszło, że kupiec był w domu wariatów zanim zamordował Xxx. Najpierw widzimy jak Kupiec odbiera od Xxx myśli Boga, później jak jest w wariatkowie, następnie jak płaci za myśli Boga (no chyba, że to za cos innego płacił). Nie za bardzo sie łapie w tym wszystkim. Napiasz z łaski swojej jak wygląda ta historia chronologicznie.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 21 Lip 2006, 12:36 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 18 Lip 2006, 13:53
Posty: 11
Miejscowość: Dog's Hills
Dziękuje za ocene mojego scenariusza i za wszelkie wskazówki, które znalazły się w waszych wypowiedziach( zauważyłem, że w jednym z postów pomysł nazwany został dziełem :D ) Do mojej pierwszej wypowiedzi wplotłem małem kłamstwo :P (za co oczywiście przepraszam) Otóż jest to moja pierwsza historia, ale nie scenariusz. W pierwszej wersji historia przedstawiona była krótsza (nie było w niej Niewidomego, wątku Kupca-artysty) a przez to nie zrozumiała. Efekt? Po nakręceniu całości i pokazanu widowni film był mało zrozumiały, dlatego postanowiłem wydłużyć całość.
Kwestia fabuły:
Postanowiłem przedstawić nasz świat w którym na co dzień żyjemy z małym bonusem, mianowicie: Myślami Boga. Chciałbym żeby symbolizowały one pęd ludzkości do stania się Bogiem(przede wszystkich chodzi tu o różnego rodzaju modyfikacje ludzkiego ciała, decyzja o urodzeniu/śmierci człowieka itd.) Można to nazwać główną myślą, która chciałem przekazać.
Michuchu chciał żebym przedstawił całość chronologicznie, bardzo prosze :D
XXX podczas swojego życia pracuje w jednej z firm która zajmuje się dystrybucją wspomnianych wyżej Myśli Boga, jest to handel nie legalny ale dochodowy. Pewnego dnia dostaje nowe zlecenie a właściwie dwa: ma za zadanie odebrać Myśli Boga od Niewidomego, na którego zaczeły źle działać=ślepota i sprzedać "towar" Kupcowi, którego przedstawiłem jako bogacza bez talentu. Postanawia wszystko sprytnie poukładać i staje
się właściwie pośrednikiem pomiędzy dwoma panami. XXX śledzi Kupca, podobnie działa Diabeł, któryobserwuje bohatera. Po kilku dniach/tygodniach/latach od transakcji Kupiec wpada w szaleństwo spowodowane Myślami Boga, odnajduje Kupca i morduje go, po czym trafia do szpitala psychiatrycznego. XXX po śmierci trafia do piekła; sytuacja z pierwszej sceny, tam rozmawia z Diabłem.Całoś, która wygląda na
rozmowe kwalfikacyjną o prace miało zmiejszyć szok XXX. Wróce teraz do momentu kiedy Diabeł pyta:
"Dobrze wystarczy,…Czym Pan się zajmował zanim się pan do nas zgłosił?...Jeśli można wiedzieć."
XXX:
"…Małe dorywcze prace…".

W tym momencie bohater myśłi o swojej pracy jako "dostawca".
Jeśli chodzi przejsćie to zgadzam się, ale czy nie mógłby być to symbol świata w którym ciągle toczy się walka pomiędzy dobrem i złe?
Może teraz trochę o moich inspiracjach. Nie ktyję, że jęśli chodzi o filmowy klimat to moim mistrzem jest Tarantino, kocham jego ujęcia, jego postacie, historie itp. I to właśnie jemu zawdzięczam pomysł "pomieszanej chronologii". Dalej Aranofsky i jego film Pi to jemu staram sie oddać hołd, tytuł 11.23 i nr telefonu umieszczony na kartce to liczby ciągu Fibonacciego, tematu z którego autor Pi korzysta.

Mam nadzieje, że rozjaśniłem niektóre wątki o które mnie prosiliście. Jeszcze raz dziękuje za recenzje i prosze pozostałych o następne opinie!!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 21 Lip 2006, 15:11 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2005, 18:35
Posty: 1464
Miejscowość: Gdańsk
Ani 11, ani 23 nie są liczbami z ciągu Fibonacciego. Ciąg Fibonacciego to:

1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144...

Też robię takie odwołania do matmy - w "Matrix 4 Rewindykacja" w jednej scenie leciały kolejne liczby doskonałe :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 21 Lip 2006, 15:39 
Offline
Klapser

Rejestracja: 01 Maj 2006, 14:15
Posty: 91
Miejscowość: Wolin
El Ambasadore napisał(a):
Po nakręceniu całości i pokazanu widowni

Pokaż też nam D:
Jestem ciekaw jak ci to wyszło.

El Ambasadore napisał(a):
Michuchu chciał żebym przedstawił całość chronologicznie, bardzo prosze
XXX podczas swojego życia pracuje w jednej z firm która zajmuje się dystrybucją wspomnianych wyżej Myśli Boga, jest to handel nie legalny ale dochodowy. Pewnego dnia dostaje nowe zlecenie a właściwie dwa: ma za zadanie odebrać Myśli Boga od Niewidomego, na którego zaczeły źle działać=ślepota i sprzedać "towar" Kupcowi, którego przedstawiłem jako bogacza bez talentu. Postanawia wszystko sprytnie poukładać i staje
się właściwie pośrednikiem pomiędzy dwoma panami. XXX śledzi Kupca, podobnie działa Diabeł, któryobserwuje bohatera. Po kilku dniach/tygodniach/latach od transakcji Kupiec wpada w szaleństwo spowodowane Myślami Boga, odnajduje Kupca i morduje go, po czym trafia do szpitala psychiatrycznego. XXX po śmierci trafia do piekła; sytuacja z pierwszej sceny, tam rozmawia z Diabłem.Całoś, która wygląda na
rozmowe kwalfikacyjną o prace miało zmiejszyć szok XXX. Wróce teraz do momentu kiedy Diabeł pyta:
"Dobrze wystarczy,…Czym Pan się zajmował zanim się pan do nas zgłosił?...Jeśli można wiedzieć."
XXX:
"…Małe dorywcze prace…".

Tak mniej więcej to sobie wyobrażałem tylko myślałem, że kiedy policjant mówił: "tak jakby czegoś w nim szukał" to chodziło o to, że oszalały kupiec (uważał, że myśli Boga nie działaja albo są fałszywe) szukał W NIM tych myśli... Oo
grzes napisał(a):
Ani 11, ani 23 nie są liczbami z ciągu Fibonacciego. Ciąg Fibonacciego to:

1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144...


"11:23" to jak sam napisałeś pierwsze 4 cyfry tego ciągu 1, 1, 2, 3 ;)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 21 Lip 2006, 21:25 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2005, 18:35
Posty: 1464
Miejscowość: Gdańsk
Michuchu napisał(a):
"11:23" to jak sam napisałeś pierwsze 4 cyfry tego ciągu 1, 1, 2, 3 ;)


To jest dość ciężkie do zajarzenia. Ja bym zmienił na 8:13 albo 13:21. Wtedy można na to wpaść. No i przede wszystkim godzina:minuta, a nie godzina.minuta, bo ten format kojarzy się raczej z datą, albo z ułamkiem dziesiętnym.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 21 Lip 2006, 22:21 
Offline
Klapser

Rejestracja: 01 Maj 2006, 14:15
Posty: 91
Miejscowość: Wolin
grzes napisał(a):
Michuchu napisał(a):
"11:23" to jak sam napisałeś pierwsze 4 cyfry tego ciągu 1, 1, 2, 3 ;)


To jest dość ciężkie do zajarzenia. Ja bym zmienił na 8:13 albo 13:21. Wtedy można na to wpaść. No i przede wszystkim godzina:minuta, a nie godzina.minuta, bo ten format kojarzy się raczej z datą, albo z ułamkiem dziesiętnym.

Ciężkie do zajarzenia? Chyba trochę przesadzasz :wink: . Ciężka do zajarzenia to była aluzja w ostatnim odcinku drugiego sezonu "Lost" apropo liczby wyświetlonej na monitorze przy anomalii magnetycznej. Sam za Chiny ludowe bym się nie zczaił, że 7418880 to iloczyn słynnych liczb 4 8 15 16 23 42 :P Poza tym to całe "11:23" nie ma żadnego wpływu na fabułe i jest tylko takim smaczkiem, a że powinien być ":" a nie "." to fakt.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 22 Lip 2006, 11:06 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 18 Lip 2006, 13:53
Posty: 11
Miejscowość: Dog's Hills
Na starcie dziękuję Michuchu za wyjaśnienie kwestii związanej z ciągiem liczb Fibonacciego. :D Twoja interpretacja, w której stwierdzasz, że Kupiec szuka Myśli Boga wewnątrz XXX jest prawidłowa. Napisałem wcześniej:
Cytuj:
Po kilku dniach/tygodniach/latach od transakcji Kupiec wpada w szaleństwo spowodowane Myślami Boga,


Ogólnie pomysł objaśniania wszystkiego krok po kroku za bardzo mi się nie spodobał. Jest to spowodowane myślą jednej z moich nauczycielek „Artysta nie powinien stać przy swoim obrazie” :D Zdaję sobie sprawę, że cały scenariusz jest pokręcony i nie jasny, ale pozostawiłem kilka znaków zapytania żeby sprowokować widza do przemyśleń, układania jego wersji wydarzeń itp.
Ogólnie chciałbym żeby 11.23 była tylko 1/3 całego przedsięwzięcia, pracuję właśnie nad 2 scenariuszem i mam już sprecyzowany pomysł na 3 film.
Myśl pokazania nie jest chyba dobra= naprawdę słaba jakość obrazu, dźwięk rodem z kroniki filmowej, montaż „na szybko”. Ale teraz to inna sprawa, stałem się posiadaczem nowej kamerki, przy „rimejku” postaramy się (ja i moi qmple, którzy szumnie nazywamy siebie Ambasada Pictures :D ) o lepszy dźwięk i montaż, więc może z tego coś wyjdzie. Planujemy rozpocząć zdjęcia już na dniach i obiecuję, że do wszystkich zainteresowanych wyśle ich własną kopie :D

PS. Prośba do Grzesia; mógłbyś wyrazić swoją opinie na temat scenariusza? :D
PS2. Zachęcam do recenzji innych forumowiczów!!
PS3. Jest 11.23 a nie 11:23 bo przy zapisywaniu plików nie da rady użyć ":" :P
PS4. A na niektórych budzikach jest hh.mm :P


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 22 Lip 2006, 12:50 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Przeczytaj to i zacznij jeszcze raz (i nie chodzi mi tylko o stronę formalną)

http://www.efix.pl/index.php?dz=3&art=2

Wydumane i niezrozumiałe. Coś chciałeś głębokiego przekazać ale ja widzę w tym tylko jakiś bełkot.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 23 Lip 2006, 11:19 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 18 Lip 2006, 13:53
Posty: 11
Miejscowość: Dog's Hills
Okej thx santi = nareszcie pierwsza kryczna opinia :D
Na pewno przeczytam i na pewno zacznę od początku tak jak chcesz i po zredagowaniu zaprezentuje ponownie na forum ! :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 25 Lip 2006, 20:54 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2005, 23:05
Posty: 214
Miejscowość: Pogwizdów
El Ambasadowe - polecam Ci przed realizacją lekturę książki "Kod Leonarda da Vinci". Mnie pomaga zawsze czytanie książek o podobnej "problematyce" przed robieniem filmu i niekiedy narzuca bardzo ciekawe rozwiązania, których przed przeczytaniem nie dostrzegałem.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 26 Lip 2006, 09:02 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2005, 18:35
Posty: 1464
Miejscowość: Gdańsk
Scenariusz jest dość trudny w odbiorze, myślę, że film również będzie taki. Wczuj się w rolę widza - wcale nie tak łatwo jest zrozumieć, o co chodzi w tym wszystkim. Dlaczego Kupiec zamordował Xxx? Czym ma się zajmować Xxx w piekle? Dlaczego Xxx śledził Kupca?

Bardzo mylące jest to, że najpierw widzimy scenę, w której Xxx sprzedaje "myśli Boga" Kupcowi, a dopiero później Niewidomy proponuje Kupcowi zakup "myśli Boga". To sugeruje, że to są 2 różne komplety "myśli Boga", i Kupiec kupił już jeden od Xxx, a Niewidomy proponuje mu kolejny - bo np. Kupiec chce mieć tego dużo, albo te od Xxx nie działały (co dostarczałoby mu motywu do morderstwa, bo poczuł się oszukany).

Jeżeli Xxx handlował tak nieziemskim towarem, to po co była ta cała otoczka z rozmową o pracę w piekle?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 26 Lip 2006, 10:22 
Offline
Kamerzysta na Weselach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Kwi 2006, 12:23
Posty: 49
Miejscowość: Poznań
mi sie ten scenariusz wydaje dosc trudny do zekranizowania, bo chyba za duzo dopisujesz jako narrator w scenariuszu co niekoniecznie bedziesz umial nakrecic (no chyba ze narrator bedzie wszystko dopowiadal). Poza tym takie pomieszanie jak w np. "21 gramach" przy tak krotkim filmie niekoniecznie moze byc zrozumiane jak juz inni przede mna mowili. Zycze powodzenia przy nastepnym scripcie ;]


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 26 Lip 2006, 10:39 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2005, 18:35
Posty: 1464
Miejscowość: Gdańsk
A właśnie, w kwestii dopowiadania. Piszesz o Diable. Diabeł to, Diabeł tamto. Ale jak ten Diabeł miałby wyglądać? Po czym widz ma poznać, że to Diabeł? Po rogach, ogonie i widłach? Czy może Szatan z "Pasji"? Czy może coś w rodzaju Nicholsona z "Czarownic z Eastwick"? Jeżeli Diabeł będzie zbyt oczywisty, to nie będzie niespodzianki na końcu. Jeżeli będzie za mało oczywisty, to niespodzianka będzie trudna do zajarzenia, a przez to i cała fabuła.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 27 Lip 2006, 12:47 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 18 Lip 2006, 13:53
Posty: 11
Miejscowość: Dog's Hills
Fajnie nowe opinie…
Musze przyznać, że poszalałem, jeśli chodzi o zagmatwania i wszystkie zarzuty mówiące o niejasności filmu są akceptowane przeze mnie :D Przeczytałem „Alchemię scenariusza filmowego, czyli nieznośny ból dupy”- lekturę poleconą przez Santiago (jeszcze raz thx), zrobiłem notatki, przemyślałem całość i jutro albo pojutrze zaczynam walkę ze scenariuszem. Oczywiście full wersję umieszczam na forum i czekam na wasze opinie a szczególnie na ocenę Santiago!!
Co do mojego Diabła, zostawiłbym interpretacje aktorowi, ale nie obyłoby się bez garnituru i zaczesanych do tyłu włosów oraz hipnotyzującego spojrzenia :D (tak sobie wyobraziłem tę postać ). Oczywiście wszelkiego rodzaju rogi i ogony i widły odpadają w świetle myśli „widz nie jest debilem” :P
A żeby bardziej zobrazować mojego Diabła podrzucam rolę wykreowaną przez Ala Pacino w II części Ojca Chrzestnego.
Dziękuję i czekam na następne podpowiedzi!!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Lip 2006, 16:41 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2005, 23:05
Posty: 214
Miejscowość: Pogwizdów
Czy postać Diabła nie zostanie uznana za kopię postaci Diabła z wspaniałego filmu, również z Alem Pacino, "Adwokat Diabła"? Może warto by jakoś inaczej "ucieleśnić" Szatana?


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group