Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 12:09

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Balans bieli
PostWysłany: 31 Lip 2008, 22:05 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 22 Cze 2007, 12:16
Posty: 178
Miejscowość: Poznań
mam zbierać pomiar z białej kartki czy bezpośrednio ze źródła światła? albo inaczej: mam położyć kartkę w pobliżu źródła światła (np. pod lampą na biurku) i ustawić balans czy skierować obiektyw na żarówkę tejże lampy i dopiero wtedy zbalansować? przyznam, że już się w tym wszystkim gubie. jeśli np. skieruje kamerę/aparat na żarówkę, to wychodzi odcień zielonkawy. jeśli na białą kartkę, to niby jest ok, ale po zmianie nastawy na auto efekt jest znacznie lepszy. czyżby nastawy automatyczne górowały nad manualnym pomiarem? nie wierzę.

moje pytanie: jak najlepiej ustawiać balans bieli? jakie techniki wy stosujecie? na białą kartkę (albo inny dowolny zbliżony do bieli przedmiot) czy na źródło światła? w tv widziałem gościa, który kierował obiektyw w niebo i coś tam majstrował - coś z balansem chyba. sam już nie wiem. tak czy siak, manualne nastawy w przypadku white balance rzadko mnie satysfakcjonują. a robie wszystko "po bożemu": kartka oświetlona tym samym światłem, co otoczenie, pobieram "próbkę"...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 31 Lip 2008, 22:44 
Offline
Klapser

Rejestracja: 10 Sty 2007, 20:31
Posty: 89
Miejscowość: Mława / Warszawa
Wiekszość kamer konsumenckich i "semi pro" nietety posiada mozliwosc ustawiania jedynie balansu bieli.

Osobiscie kiedy filmuje aktora zazwyczaj ustawiam biala kartke na poziomie twarzy i wtedy balansuje kamere. Teoretycznie twarz osobnika powinna w tym wypadku byc dobrze zbalansowana. Trzeba jednak pamietaż że kiedy swiatło jest np czerwone (np neon reklamowy) bo jest ono nam akurat potrzebne w scenie, to w takim swietle kartka pappieru nie ma prawa byc biala. Kamera sprawi ze czerwona kartka bedzie biala i tym samym caly sens ustawiania balansu bieli ginie.

Ustawiajac balans bieli mozna bawic na rożne sposoby. Np. jesli obiekt jest dobrze ośwetlony i ustawianie balansu bieli bezposrenio na obiekcie nie daje oczekiwanych rezultatow można troche przygasic swiatlo lub ustawic biala kartke nieco dalej od obiektu gdzie jest troche ciemniej, i wtedy sie balansowac. Efekt - kolory na obiekcie beda cieplejsze.

Zeby balansować się na źródło światła to szczerze nie przyszło mi to nigdy do głowy.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 31 Lip 2008, 23:16 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 22 Cze 2007, 12:16
Posty: 178
Miejscowość: Poznań
a zatem balansować na kartkę papieru? zawsze i wszędzie (poza skrajnościami)? a jak wytłumaczyć, że ustawienia auto lepiej mi na oko wyglądają niz te po ręcznym zbalansowaniu? mowie teraz o dobrych aparatach nikona tudzież panasie FZ 50?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 31 Lip 2008, 23:35 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lip 2006, 20:58
Posty: 1317
ja robie na oświetloną żarówka fotograficzna biała kartkę i zawsze wychodzi jak trzeba. warto mieć jednak zawsze pokretełko od balansu pod ręką żeby na bieżąco skorygować i tyle. Ty lepiej powiedz na jakiej kamerze próbujesz ustawić ten balans??


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Sie 2008, 07:04 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Nie wiem jak to jest w innych kamerach, ale w mojej starej JVC jak i w Panasonicu (gs400) aby dobrze zbalansować biel lub wogóle ją zbalansować "na kartkę" - muszę użyć białej kartki z czarnym nadrukiem.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Sie 2008, 07:29 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Najlepsza jest 18% szara karta. Biała tylko w trudniejszych warunkach oświetleniowych.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Sie 2008, 08:06 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Lut 2007, 02:34
Posty: 183
Miejscowość: Plainfield, NJ, USA
Ja stosuję kartkę białego papieru z drukarki z nadrukowanym po przekątnych czarnym krzyżem o szerokości paska około 3mm. Kartkę umieszczam tam, gdzie będzie filmowany obiekt. Oświetlam ją dokładnie tak samo, jak filmowany obiekt. Kamerę ustawiam tak, żeby biała kartka wypełniała cały kadr a środek krzyża znalazł się w centrum ekranu. Nie przestawiam oczywiście kamery bliżej kartki tylko robię zbliżenie transfokatorem (zoom). Wtedy balansuję biel i jeszcze ani razu nie miałem przekłamań wykraczających poza normę. Krzyż służy do ustawienia ostrości, ponieważ zauważyłem, że kiedy balansowałem kamerę nieostro, kolor bieli wpadał mocno w żółć. Po zastosowaniu krzyża i poprawnej ostrości na kartkę biel jest biała, jak należy.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Sie 2008, 16:57 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 23 Lut 2008, 15:47
Posty: 193
Miejscowość: Pruszków
W słoneczne południe najlepiej nastawić na lekko niebieską kartkę (najwięcej jest wtedy właśnie tego koloru, podziała to trochę jak filtr niebieski), podczas wschodu i zachodu na czerwoną/pomarańczową.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group