Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 17:29

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 46 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Temat postu:
PostWysłany: 16 Paź 2007, 14:48 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2005, 18:35
Posty: 1464
Miejscowość: Gdańsk
zoombie1 napisał(a):
Ok , to może tak - czy nie uważasz ,że oba filmy które tutaj wymieniłeś , pomimo oczywistych różnic gatunkowych , ciężaru gatunkowego i opowiadanej historii mają element wspólny , specjalny target - w tym przypadku gatunek WIDZA ? Widza , który to co widzi na ekranie nie przenosi do rzeczywistego świata , ale stara się czerpac przyjemność z tego co widzi na ekranie ?
Przecież człowiek idący do kina na przykład na "Godzillę contra Mechagodzillę" ( wiem , nie grają to już wielki :) ) nie bierze na serio mozliwości istnienia takich stworów . Na takie filmy powinni chodzić i mniemam że chodzą skoro się cieszą dosyc poważnym zainteresowaniem , którzy niekoniecznie przed seansem chcą dostać książkę objetości biblii z chronologią i rozpisem wszystkich wydarzeń . Niektóre rzeczy bierze się na "wiarę" , ale ta taką ulotną , tylko na czas projekcji , po to by wejść w konwencję filmu i cieszyć oczy . Po kinie można wyjść , wrócić do domu i martwić się potencjalnym zagrożeniem atomowym . Kino to odskocznia - czasami także od praw fizyki , rzeczywistości i realiów codziennego zycia . Idąc na film taki jak Matrix , niejako godzisz się na warunki jakie musisz spełnić by czerpać z niego przyjemność . Czyli odrzucić swoją wiedzę nabytą o żarówkach , spojrzeć na Neo jako na wyzwoliciela i pozytywnego bohatera a nie Keanu z grzywką w czarnym płaszczu , a na świat wykreowany przez rezysera jak na świat komputerowy a nie odbicie rzeczywistości - może wtedy będzie łatwiej ....

Nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale ja właśnie w ten sposób potraktowałem Matrixa. No, może z wyjątkiem tego, że Keanu W Czarnym Płaszczu to Keanu W Czarnym Płaszczu - jakoś nie trafiły do mnie te głodne kawałki o wyzwalaniu ludzkości. Jak już napisałem, jak usłyszałem o tych bateryjkach to zamknąłem się na treść i podziwiałem jedynie formę.

Z drugiej strony, nie rozumiem Twoich narzekań na 2 i 3 część: dlaczegóż nie potraktowałeś ich tak:
zoombie1 napisał(a):
Idąc na film taki jak Matrix , niejako godzisz się na warunki jakie musisz spełnić by czerpać z niego przyjemność .

?

Odwołałeś się też do Mechagodzilli. Powiedz szczerze, czy uważasz, że ten film miał dobry scenariusz? Jak tak, to i tak się nie dogadamy, a jak nie, to co ten przykład wnosi do sprawy? Przypominam, że dyskutujemy o scenariuszu Matrixa, a nie o tym, czy Matrix jest fajny.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 16 Paź 2007, 14:57 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Sty 2007, 21:12
Posty: 213
Miejscowość: Szczecin
grzes napisał(a):
Z drugiej strony, nie rozumiem Twoich narzekań na 2 i 3 część: dlaczegóż nie potraktowałeś tego tak:
zoombie1 napisał/a:
Idąc na film taki jak Matrix , niejako godzisz się na warunki jakie musisz spełnić by czerpać z niego przyjemność
grzes napisał(a):

Już odpowieadam : Jedynka prosta jak drut - bez metafizyki i innych "wyroczni"(znaczy była , ale krótko i nie namieszała :)) . Od 2 części przestałem rozumieć o co w ogóle w tym wszystkim chodzi - po prostu . Trójka też niestety nie rozjasniła mi niczego . Powiem inaczej : Martix to dla mnie jeden film i jedna historia . Otwarcie - akcja - zakończenie . Nie mam nastepnych cześci więc nie zadręczam się już więcej zrozumieniem mętnego przekazu twórców . W jednym jestem ci przyznać rację - istnienie scenariusza do dwóch następnych części kompletnie popsuło mi ich odbiór ...

grzes napisał(a):
Odwołałeś się też do Mechagodzilli. Powiedz szczerze, czy uważasz, że ten film miał dobry scenariusz?
Jooj :) Chlopie :) czego Ty ode mnie wymagasz ? Bym beszcześcił teraz wspomnienia o tamtych czasach ( na film zabrała mnie moja babcia ) kiedy to nie miałem pojecia , że to co dzieje sie na ekranie nie jest na serio ? :shock: I dont think so :)

grzes napisał(a):
Przypominam, że dyskutujemy o scenariuszu Matrixa, a nie o tym, czy Matrix jest fajny.
Świeta racja :) Matrix jest fajnym filmem bo ma fajny scenariusz . Nie rewelacyjny , nie perfekcyjny , nie realistyczny , nie oparty na "based on true events" - po prostu fajny . :lol:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 16 Paź 2007, 18:19 
Offline
Kręci filmy komórką
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Gru 2005, 23:13
Posty: 16
Miejscowość: Lublin
Czy ktoś z was oglądał film Mroczne miasto ? Jest w nim sporo podobieństw do Matrixa . 8) Tylko efekty gorsze ale też dają rade. Mroczne miasto był na rok przed Matrixem i wiadomo kto od kogo ściągał. W sumie mogę go polecić tak dla porównania.
Pamiętam jak po kilku tygodniach po premierze Matrixa na wielu forach czytałem o chyba każdym aspekcie tego filmu, który jako jeden z nielicznych został rozebrany na poszczególne elementy, sceny, sekundy a nawet klatki . :lol: Przeczytałem w końcu coś co zasługuje na przytoczenie. "O Matrixie powiedziane zostało już chyba wszystko . To co jest wymyślane i dodawane, ta cała filozofia jest często ciekawsza i bogatsza od samego filmu. "

Dla mnie Matrix jest filmem wyjątkowym, kultowym i wogóle :roll: i nie rozumiem dlaczego czasami mam wrażenie że ktoś tej frajdy próbował mnie pozbawić. Zdaje sobie sprawę że to nie jest Milczenie owiec i nikt nawet nie próbuje zgłębiać psychiki bohaterów bo to tylko karate, akcja i sf :lol: . Ale tak ładnie zmiksowane że aż chce się doszukać czegoś więcej i wielu to robi, ja też. :wink: To na tym po części polega pewien fenomen tego filmu. Doszukujemy się być może cudów które się nawet Wachowskim nie śniły a dowodem na to są ich dwie kolejne części.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 16 Paź 2007, 18:27 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Maj 2007, 13:18
Posty: 406
Miejscowość: Częstochowa
Tomasz napisał(a):
Czy ktoś z was oglądał film Mroczne miasto ? Jest w nim sporo podobieństw do Matrixa .

No nawet tych samych rzeczy, bo w "Matrixie" wykorzystano scenografię z "Mrocznego miasta".
A co do Matrixa jako fabuły. To ona zawiera oczywiście jakieś odwołania do filozofi itp. Ale raczej tylko po to żeby urozmaicić scenariusz. Reszta to ostra nawalanka i efekty specjalne. Dopowiadania ideologii to już tradycja, każdego kultowego filmu. 8)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 17 Paź 2007, 09:49 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2005, 18:35
Posty: 1464
Miejscowość: Gdańsk
Tak sobie myślę, że gdyby Mechagodzilla miała bajery na takim poziomie jak Matrix i promocję taką jak Matrix, to do niej też by dorabiano filozofię. Godzilla symbolizowałaby coś tam, Mechagodzilla coś przeciwnego, całość byłaby postrzegana przez widzów jako fundamentalna walką między dobrem a złem, i interpretacja ta poparta byłaby odwołaniami i porównaniami do Biblii, Kanta, Nietzschego, Mao, Ramajany i Czerwonego Kapturka.

Nie zdziwiłbym się nawet, gdyby nawet w tej chwili na jakimś japońskim forum toczyła się dyskusja na temat znaczeń poszczególnych symboli, przebiegająca w atmosferze zachwytu dla scenarzystów z Toho.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 17 Paź 2007, 11:04 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Maj 2007, 13:18
Posty: 406
Miejscowość: Częstochowa
Bo są takie rozmowy. Na polskim forum o Godzilli można nieraz wyczytać ciekawe przemyślenia, a co dopiero u japończyków. Każdy film ma dorabianą jakąś ideologię. Filmy Lyncha to najlepszy przykład, on sam już nie wie o co w nich chodzi, a fani ciągle coś tam dopasowują, żeby wyglądało że film jest przeładowany symboliką i nawiązaniami.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 46 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group