Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 23 Maj 2024, 08:20

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: off w kinie - jak to wyglada na duzym ekranie
PostWysłany: 07 Cze 2006, 17:11 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 21 Kwi 2006, 20:30
Posty: 4
Dysponuje taka kamera:

http://www.sony.pl/view/ShowProduct.act ... CAM+MiniDV

Zastanawiam sie jak za pomoca takiego sprzetu uzyskac w miare profesjonalny wyglad, jesli sie w ogóle da. Czy dobrym pomyslem jest krecic na maxymalnie oddalonym zoomie?? Generalnie chodzi mi o to jak optymalnie ustawic tą kamerę, aby obraz wygladal jak najbardziej profesjonalnie.

Chce pokazac ten film potem na kilku festiwalach, a wiec automatycznie ten film bedzie wyswietlany na wiekszym ekranie, takze obraz powinien byc do tego dostosowany. Jak widac bardzo malo znam sie na operatorstwie ale do tej pory glownie zajmowalem sie scriptem i rezyserią ale teraz chce zrobic tez zdjecia.

Aha i jeszcze jedno - czy da sie podlaczyc zewnetrzny mikrofon??
No i jeszcze drugie - lepiej krecic na 4;3 czy 16;9 skoro to ma byc wyswietlane na wiekszym ekranie??


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 08 Cze 2006, 21:14 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2005, 10:07
Posty: 717
Miejscowość: Warszawa
brak możliwości zapisywania progresywnego wideo (cineframe, cinema frame, tryb 480p/576p/720p/1080p) niejako dyskwalifikuje tą kamerę jeśli chodzi o przenoszenie materiału na taśmę do projektora (światłoczułą), można natomiast użyć normalnego projektora cyfrowego i jakość jako taka będzie.

brak pierścienia do czegokolwiek
brak możliwości ustawiania ręcznie parametrów obrazu (zapewne tylko korekta ekspozycji z menu, o ile wogóle)

z punktu widzenia operatora z 1,5 filmowym :) stażem raczej kiepsko...
co chcesz kręcić?
staraj się ograniczać role, jedna osoba jako kombajn reżyser-operator-oświetleniowiec-scenarzysta i nie daj Boże do tego jeszcze aktor, nie będzie działać.

co do gniazda mikrofonu - nie wiem, w specyfikacji nie ma, ale może jak poszukasz, to znajdziesz (w kamerze)

co do 16/9 i 4/3 to zależnie od tego co kręcisz, w dużym przybliżeniu - imieniny cioci: 4/3, film: 16/9, przy czym film typu "making of" innego filmu zawsze o format węziej niż film właściwy (film 16/9, making of 4/3; film 2.35:1, making of 16/9, lub 4/3, lepiej 4/3)

Może znajdź sobie operatora?
Uzupełnij profil o miasto i być może kogoś znajdziesz


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 09 Cze 2006, 13:59 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Fast128 napisał(a):
brak możliwości zapisywania progresywnego wideo (cineframe, cinema frame, tryb 480p/576p/720p/1080p) niejako dyskwalifikuje tą kamerę jeśli chodzi o przenoszenie materiału na taśmę do projektora (światłoczułą)


Bodaj "Że życie ma sens" było kręcone na s-vhs i jakoś dali radę przetransferować tak wiec nie demonizujmy.

Co do "profesjonalności" - statyw, statyw, po trzykroć statyw. I lata szlifowania umiejętności operatorskich. Jeśli tego drugiego brakuje to przynajmniej korzystaj ze statywu- nie powalisz widzów na kolana może ale przynajmniej nie dostaną choroby morskiej. W twoim przypadku postarałbym się żeby obraz był przede wszystkim niewkurzający. Poprawny wystarczy zaś mocne punkty przesuń właśnie na scenariusz i reżyserię. Jest dużo filmów które mimo kiepskiej operatorki odniosły sukces ale w drugą stronę to raczej nie działa.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 09 Cze 2006, 22:03 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2005, 10:07
Posty: 717
Miejscowość: Warszawa
co do "życie ma sens" to nie wiedziałem :)
no ale i tak będzie ciężko zrobić ładne zdjęcia tą kamerą. Popieram santiego - statyw, jeśli już ma być jakiś ruch to wózek, unikaj ujęć z ręki, za lekkie toto, będzie drżeć straszliwie.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Cze 2006, 21:30 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Może gwoli wyjaśnienia: nie jestem fetyszystą na punkcie statywów ale robienie zdjęć z ręki handycamem (zwłaszcza takim małym) to prosta droga do porażki. Jeśli już to postaraj się o jakiś stabilizator np. taki naramienny statyw kup albo pożycz jak masz zaprzyjaźnionego ślubokręta.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Cze 2006, 21:39 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2005, 10:07
Posty: 717
Miejscowość: Warszawa
albo pokombinuj z noszeniem kamery na statywie, jako pseudo-stedicam, zależnie od sprzętu oczywiście, z moim doszedłem do porozumienia i efekty są nawet niezłe. Możesz też spróbować jak leży normalny statyw na ramieniu, tak też sie da :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Cze 2006, 18:59 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 21 Kwi 2006, 20:30
Posty: 4
Okay, pomysl ze statywem to nie ameryka, mam zamiar robic to glownie na statywie, tym bardziej ze zdjecia beda raczej wewnatrz. Ale dzieki za dobre rady. poza tym nie mam zamiaru skręcać jakiś wspaniałych plenerow, chce zeby przynajmniej w miare milo sie na to patrzylo. Z tym ze mam jeszcze kilka pytan

Jak najlepiej oswietlic czern, bo jak sie za malo poswieci to wszyscy wiemy co sie dzieje, ale jak za duzo to czern przestaje byc czernią... jest na to jakis zloty srodek????

I czy zdjecia nie traca na jakosci gdy filmuje sie np. ekran komputera??

I czy moj pomysl z maxymalnym oddaleniem zoomu cos da czy nie bardzo??


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Cze 2006, 19:05 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Sprecyzuj o co ci chodzi z tą czernią i przypomnij sobie co na lekcjach fizyki uczyli o naturze światał.

Jeśli odjedziesz zoomem to będziesz miał najszerszy dostępny dla danej optyki kąt widzenia ze wszystkimi tego konsekwencjami (np duża głębia ostrości, lekka dystorsja, większa dynamika ruchu po osi itp)

Statyw to faktycznie nie ameryka ale jakoś mało ludzi w niego wierzy.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Cze 2006, 19:09 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Mar 2006, 12:22
Posty: 238
Miejscowość: Kraków
malevio napisał(a):
Jak najlepiej oswietlic czern, bo jak sie za malo poswieci to wszyscy wiemy co sie dzieje, ale jak za duzo to czern przestaje byc czernią... jest na to jakis zloty srodek????


Z amatorskimi kamerkami jest tak, ze przy słabym oswietleniu szumia a przy zbyt mocnym latwo o przepalenia, dlatego moim zdaniem w warunkach amatorskich najlepsze jest dość mocne ale równomierne doświetlenie scen, wtedy tez najlatwiej podciagnac je w postprodukcji

malevio napisał(a):
I czy moj pomysl z maxymalnym oddaleniem zoomu cos da czy nie bardzo??


Jeżeli bedziesz tak jak napisales krecil glownie we wnetrzach to chyba nie za bardzo. Chyba, ze te wnetrza o ktorych wspominales to jakaś duza hala.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Cze 2006, 20:18 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2005, 10:07
Posty: 717
Miejscowość: Warszawa
ekran monitora ciężko sfilmować, jest to jedna z 2 zalet lcd jak dla mnie (to i pivot; ogólnie jestem przeciwnikiem lcd) że jakoś sie da.

Na co musisz uważać? Temperatura światła: stosuj lampy z niebieskimi filtrami (przycięcie szkiełka do halogena ogrodowego 500w u szklarza w wawie (czyli drogo) kosztowało mnie 4zł), wtedy wnętrza nie będą wychodzić na czerwono, a to co za oknem na niebiesko


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Cze 2006, 18:06 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lip 2005, 09:35
Posty: 73
Miejscowość: Skarżysko/Kraków
i pamiętaj o dobrym dźwięku ;-)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: re
PostWysłany: 19 Cze 2006, 21:08 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Cze 2006, 20:21
Posty: 9
Miejscowość: aktualnie Lublin
właśnie co do kwesti dzwięku, jak zrobisz duzy zoom na tym sprzecie nie nagrasz żadnego audio no chyba że chcesz tylko na jakieś przebitki użyc tej kamerki, jeżeli jednak chcesz coś zarejestrowac to tylko ujecia z bliska. Tak jak wyżej zostało powiedzaine musi być dość dobre światło natomiast przy ujeciach robionych z daleka przy kiepskim światle - raczej ich nie wykorzystasz. Miałem do czynienia z kamerą tej klasy i troszkę ja poznałem i jej możliwości.
Ew. do czego możesz wykorzystać tą kamere to do ujęć czarnobiałych. Mój (nasz) pierwszy film jest cały czarnobiały :). Pozdrawiam!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Cze 2006, 14:21 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2005, 18:35
Posty: 1464
Miejscowość: Gdańsk
Co ma wspólnego audio z zoomem? I tak trzeba podłączyć zewnętrzny mikrofon żeby wyszło dobre audio.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Cze 2006, 15:40 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Cze 2006, 20:21
Posty: 9
Miejscowość: aktualnie Lublin
grzes napisał(a):
Co ma wspólnego audio z zoomem? I tak trzeba podłączyć zewnętrzny mikrofon żeby wyszło dobre audio.

No właśnie z tego co widzę kolega nie wspomniał że posiada coś niezależnego do rejestracji dźwięku wiec można wywnioskować że na tym sprzęcie będzie rejestrował także audio. w/w kamerka nie posiada gniazda na mica. Pozdrawiam![/scroll]


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Cze 2006, 10:13 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2005, 18:35
Posty: 1464
Miejscowość: Gdańsk
Oj, no to niedobrze! To rzeczywiście dialogi trzeba będzie albo postsynchronizować, albo nagrywać ze zbliżeń.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Cze 2006, 17:00 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 21 Kwi 2006, 20:30
Posty: 4
A nie ma przypadkiem mikrofonów podłączanych pod USB??


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Cze 2006, 20:19 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2005, 10:07
Posty: 717
Miejscowość: Warszawa
nie do kamer


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group