Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 11 Maj 2024, 07:46

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Taśmy filmowe
PostWysłany: 23 Kwi 2006, 09:30 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 21 Kwi 2006, 20:30
Posty: 4
JAkie sa w praktyce roznice pomiedzy tasmami filmowymi?? Czym rozni sie 8mm, 16 mm, 35 mm poza rozmiarem?? I jak sie ma do tego VHS (jeśli w ogóle się jakos ma)...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 23 Kwi 2006, 09:57 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Lut 2005, 12:04
Posty: 141
Miejscowość: Wrocław
Taśmy filmowe zdecydowanie róznią sied od takiej VHS.
Zeby zapisać obraz na taśmie filmowej po prostu się ją naświetla, wszystko działa podobnie tak jak aparat na klisze. Po wywołaniu takiego filmu widzisz na taśmie poszczególne klatki filmu. Kiedyś montowało się filmy slejając ze sobą paski filmu, teraz po wywołaniu negatywu skanuje się go z dużą rodzielczością i obranbia na kompie. Poźniej są dwie możliwości albo film z kompa przenosi się bezpśrednio na klisze albo na genereuje się listę cięć i na jej podstawie skleja się oryginał.
Natomiast przy VHS obraz pada najpierw na przetwronik CCD taką płytke światłoczuła i poźniej jest przerabiany przez elektronikę kamery i zapisywany na taśmie magnetycznej.

A teraz trochę o rozmiarach, wielkość taśmy filmowej ma wpływ na jej rozdzielczość wydaje mi się że taśma 35mm ma coś ok 12 Mpixeli natomiast kamery VHS czy miniDV mają rzdzielczość rzedu 0,3 Mpix.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: taśma filmowa
PostWysłany: 24 Kwi 2006, 21:32 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 16 Mar 2006, 19:35
Posty: 14
Witam! Czy moglibyście rozszerzyć ten temat np. obrabianie taśm 8mm, 16mm, kręcenie filmów na tych nośnikach... małe abc...Z góry dzięki.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 25 Kwi 2006, 07:36 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 20 Lis 2005, 21:51
Posty: 153
Miejscowość: Kraków
Słuchajcie tak się zastanawiam czy nie opłacalne byłoby kupienie kamery Panasonica HVX202E i następnie w parę osób prowadzących niezależne wytwórnie zrzutka na maszynę do transferowania na kliszę filmową 35 mm - z tego co wiem to używany osprzęt do tworzenia taśmy (choć jeszcze się na tym nie znam :) ) to koszt około 2000 $ (w USA off course). Bylibyście zainteresowani? Bo w tym momencie jakby podołać temu to można byłoby tańszym kosztem realizować
kinowe nośniki. Chyba, że moje mniemanie jest błędne ...


Tak gwoli formalności co znalazłem:
BY ZOBACZYć SPRZęCIWO KLIKNIJ TUTAJ!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: stare kamery
PostWysłany: 25 Kwi 2006, 15:01 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 16 Mar 2006, 19:35
Posty: 14
Czy ktoś wie coś na temat przerabiania starych kamer 16mm na super 16mm?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 25 Kwi 2006, 20:30 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Lut 2005, 12:04
Posty: 141
Miejscowość: Wrocław
czy chodzi ci o transfer taśmy już po zmontowaniu filmu na 35 mm żeby w kinach pokazywać ?
Polecam obejrzeć Stadium Ex Hihili poszukaj linków było na tym forum. To są ładne zdjęcia z kamery DV.

A jakie są koszty kręcenia na 16mm, czy można gdzieś kupic jakąś starą kamerę. Ile kosztuje klisza.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: taśma filmowa
PostWysłany: 26 Kwi 2006, 14:08 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 16 Mar 2006, 19:35
Posty: 14
Witam! Stare kamery można kupić na allegro i niezły wybór jest na ebayu niemieckim (ale z tego co wiem to trzeba mieć znajomego Niemca, bo Polakom nie sprzedają).
Cena taśmy 16mm czarno-biała to 78 złotych za 30,5m -sklep w Bydgoszczy. Ale ile minut na tym nagrać nie wiem. Z kamer nagrywających na 8mm to niezłe są Super 8mm tylko trzeba mieć do nich specjalną ruską rozkładaną kasetę by załadować film (jeżeli ma być taniej).


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: taśmy filmowe
PostWysłany: 27 Kwi 2006, 16:03 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 16 Mar 2006, 19:35
Posty: 14
A czy ktoś wywoływał już sam taśmy filmowe (w warunkach amatorskich), jeśli tak, to prosiłbym o podzielenie się swoją wiedzą.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 27 Kwi 2006, 22:43 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Lut 2005, 12:04
Posty: 141
Miejscowość: Wrocław
Tak się zastanawiam jak robi się balans bieli na kliszy i czy to jest potrzebne ?
Nie przypominam sobie tego problemu z apratów na Klisze.

Dodam jeszcze że jedną z zalet kliszy jest to że może zarejestrować większą rozpiętość natężenia światła. Czyli na kliszy możemy widzieć dokładnie kogoś w cieniu oraz kogoś w słońcu w jednym momencie. Na DV jest chyba ok 255 pozimów natężenia swiatła.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 28 Kwi 2006, 10:27 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 20 Lis 2005, 21:51
Posty: 153
Miejscowość: Kraków
Zatem popatrz tutaj !


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: taśma 8mm
PostWysłany: 28 Kwi 2006, 21:57 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 16 Mar 2006, 19:35
Posty: 14
Znalazłem kilka ciekawych informacj na temat filmu 8mm.
http://8mm.fm.interia.pl/8mmstart.html


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Kwi 2006, 21:18 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2005, 10:07
Posty: 717
Miejscowość: Warszawa
Balans bieli jest problemem raczej matryc, aczkolwiek do światła jarzeniowego przy aparatach kliszowych stosuje się filtry


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Kwi 2006, 21:34 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Adrian napisał(a):
Balansu bieli nie ustawia się na kamerach światłoczułych gdyż są o wiele lepsze od cyfrowych.


To nie do końca tak. Różne rodzaje taśmy są "fabrycznie" zbalansowane do konkretnej temperatury barwowej. Powszechnie dostępne negatywy małoobrazkowe do aparatów są zbalansowane do światła błyskowego/dziennego. Robiłem kiedyś przy żarowym i zdjęcia wyszły rozkosznie pomarańczowe.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Kwi 2006, 15:45 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 20 Lis 2005, 21:51
Posty: 153
Miejscowość: Kraków
A jakby się dało w domowych warunkach wywoływać i skanować negatyw? Słyszałem, że takie coś robił u siebie w domu operator filmowy nie jaki Krzysztof Ptak, ale zastanawiam się czy koszta by amatora na miejscu nie zabiły.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Kwi 2006, 16:21 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2005, 10:07
Posty: 717
Miejscowość: Warszawa
nie wiem jak jest z pozytywami, ale negatywów barwnych w domowych warunkach praktycznie sie nie da wywołać (tolerancja temperatury około pół stopnia od podanej)


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group