Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 16 Cze 2024, 07:35

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Zakłócenia dźwięku
PostWysłany: 19 Mar 2006, 10:54 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
Problem raczej natury technicznej. Nie znam się na elektronice, dlatego mam pytanie do bardziej zaznajomionych.

Otóż kręcąc materiał (kamera Panasonic nvgs75 + mikrofon YOGA EM-2800), gdy kamera działa na baterii wszystko jest w porządku. Dźwięk jest w miarę czysty, bez żadnych zakłóceń. Ale gdy tylko bateria padła i trzeba było przerzucić się na zasilanie z sieci, wówczas dźwięk zaczął być zagłuszany jednolitym, głośnym buczeniem. Z tego co się dowiadywałem spowodowane jest to przez przepływ prądu do kamery. Czy są jakieś sposoby, żeby zminimalizować to buczenie, albo całkowicie je usunąć? Czy gdyby zastosować schemat:

kamera <- mikser <- mikrofon

zamiast podłączać mikrofon bezpośrednio do kamery, czy to by coś pomogło?

pzdr


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Mar 2006, 19:45 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2005, 10:07
Posty: 717
Miejscowość: Warszawa
spróbuj podłączyć odwrotnie wtyczkę 220 do gniazdka, czasami pomaga. Bateria do nvgs75 nieoryginalna, odpowiednik tej większej (21/2500mah) to koszt 65zł. Trzyma bardzo dobrze, na nv-gs 400.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Mar 2006, 21:22 
Offline
Coś gdzieś słyszał

Rejestracja: 14 Paź 2005, 19:38
Posty: 208
Miejscowość: Warszawa
Też się z tym spotkałem, ale przy podłączonym podglądzie (najlepiej jest kiedy wszystko chodzi na akumlatorach, kamera i podkgląd). A co do akumlatorów to można zawsze kupić alumlator kwasowo - żelowy o tych samych parametrach co orginalny akumlator do kam tylko, że o dużo większej pojemności. Ja na przykład do panasonic MS9500 mam 12 Ah namet nie wiem na ile starcza bo nigdy nie kręciłem tak długo żeby się wyczerpał (narazie max 6h nakręconego materiału na raz) ale myślę że wytrzymał by i drugie tyle. Używam go również jako przenośnej terenowej ładowarki, w zimę z dwóch takich można pomóc wysłużonemu już autu odpalić (podobno bo sam jeszcze nie musiałem próbować) :).


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 20 Mar 2006, 17:52 
Offline
Kamerzysta na Weselach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Mar 2005, 21:44
Posty: 31
Miejscowość: Szczecin
Jest to bardzo" stary" problem. Otoż mikrofony dzialaja (sa zasilane) zazwyczaj niskimi napieciami i sa bardzo czule na zmiany czestotliwosci. Efekt buczenia bierze sie z tego ze gdy podlaczasz kamere do sieci mikrofon jest rowniez zasialany z sieci (oczywiscie napiecie jest transformowane na nizsze, w twoim przypadku mic ma wlasne zasilanie z baterii) ale caly "szum" a dokladniej wyzsze harmoniczne sieci odkladaja sie na mikrofonie i stad to buczenie. Jednym ze sposobow pozbycia sie tego efektu to zastosowanie transformatora separujacego, ktory oddzieli szum sieci administracyjnej od odbiornika (mikrofonu).


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 20 Mar 2006, 19:23 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2005, 10:07
Posty: 717
Miejscowość: Warszawa
i po to właśnie przy audiofilskim sprzęcie stawia się klocek który filtruje 220V na wejściu?
Polecam dodatkową baterię


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 21 Mar 2006, 21:46 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
voytas napisał(a):
ze sposobow pozbycia sie tego efektu to zastosowanie transformatora separujacego

Doszukałem się nieco informacji na ten temat w necie, ale ten sprzęt jest strasznie drogi jak na amatorskie warunki :? Lepszym wyjściem jest chyba dokupienie drugiej baterii.

A co z tym schematem podłączenia : kamera <- mikser <- mikrofon ? Czy to coś pomoże?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 23 Mar 2006, 17:29 
Offline
Kamerzysta na Weselach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Mar 2005, 21:44
Posty: 31
Miejscowość: Szczecin
Cytuj:
A co z tym schematem podłączenia : kamera <- mikser <- mikrofon ? Czy to coś pomoże?


buczenie generowane jest w kamerze. mikser bedzie odseparowany od sieci (poniewaz sam w sobie na transformator) ale kamera wciaz nie i istnieje prawdopodobienstwo ze dzwiek rejestrowany przez mikrofon bedzie ok, na wejsciu z miksera tez bedzie ok, ale bedzie "psuty" na wejsci kamery (taki urok sprzetu amatorskiego).
ja zawsze uzywam schematu: mikrofon(y) - mikser - minidisc. Plus rejestracja dziweku mikrofonem z kamery by latwiej bylo synchronizowac dzwiek w montazu.

pozdrawiam


Cytuj:
po to właśnie przy audiofilskim sprzęcie stawia się klocek który filtruje 220V na wejściu?


na to wyglada ;)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 27 Mar 2006, 22:30 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lip 2005, 09:35
Posty: 73
Miejscowość: Skarżysko/Kraków
wówczas dźwięk zaczął być zagłuszany jednolitym, głośnym buczeniem
Nazywamy to przydźwiękiem i ma on wartość 50Hz + (nie zawsze) kolejne jego harmoniczne (100Hz, 150Hz....).
Mikrofon daje bardzło mały, słaby sygnał, bardzo łatwo go zakłócić. Ten słaby sygnał jest potem wzmacniany w przedwzmacniaczu razem z zakłóceniami...
Powstawanie przydźwięku może być spowodowane np. tzw. pętlą mas (szukaj w necie jeżeli nie wiesz co to jest ;-) ) lub źle ekranowanym kablem mikrofonowym. Niestety ten mikrofon nie posiada symetrycznego wyjcia XLR, który bardzo często niweluje problem powstawania przydźwięku (informacji o tego typu połączeniach szukaj w necie ;-) ).
Pomysł zakupu transformatora separującego do rozwiązania tego problemu przemilczę ;-). Próbowałes odwrócić wtyczkę zasilającą kamerę? To faktycznie czasami pomaga, ale nie zawsze...
Staraj sie trzymać z daleka kabel mikrofonowy od kabli zasilających, w ostateczności powinny sie one przecinac pod kątem prostym (zasilające z sygnałowymi). Powiedz mi jeszcze czy pomiędzy mikrofonem a kamera uzywasz przedłużacza...? Rozumiem też, że wtyk mikrofonu jest monofoniczny a wejście mikrofonowe kamery jest stereo...? :|

Otoż mikrofony dzialaja (sa zasilane) zazwyczaj niskimi napieciami i sa bardzo czule na zmiany czestotliwosci.
No ciekawa teoria.

kamere do sieci mikrofon jest rowniez zasialany z sieci
A mikrofon nie jest zasilany z baterii czasem?

i po to właśnie przy audiofilskim sprzęcie stawia się klocek który filtruje 220V na wejściu?
A słyszałes może o efekcie voodoo w audio ? :D
http://audiovoodoo.glt.pl/ - polecam całą lekturę :)

buczenie generowane jest w kamerze.
Raczej w mikrofonie, w kablu pomiędzy kamerą a mikrofonem lub bezpośrednio w elektronice mikrofonu. Kamera te zakłócenia tylko wzmacnia (w dodatku jeszcze jest gorzej jak ma upierdliwą automatykę AGC..)

mikser bedzie odseparowany od sieci (poniewaz sam w sobie na transformator) ale kamera wciaz nie
A guzik, poczytaj sobie o pętli mas.

BTW,
dla wnikliwych, dwa rozwiązania umozliwiające separacje sygnału i symetryzację połączenia:
http://monterdiy.vel.pl/trafote.htm
http://monterdiy.vel.pl/podlaczenie_mikrofonu1.htm


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group