Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 19:57

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Pomóżcie problem sprzętowo-operatosko-montażowy
PostWysłany: 11 Mar 2010, 17:48 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 13 Lut 2008, 11:04
Posty: 59
Miejscowość: gdańsk
hej
nie jestem wielkim elektronikiem toteż mam słaby komputer i program do montażu (adobe premier 6,5, bo lepszy nie pójdzie a i ten ma kłopot) no i słabą kamerę (panasonic nv gs 230) - słowem amatorka, ale nie piszę tego by się żalić ale zrobić background :)

zrobiłem film ok 10 minutowy - z kłopotami, ale go zmontowałem i przy eksporcie strasznie po dupie dostaje i tak wątpliwa jakość obrazu. robię to eksportując film do avi przez kodek ffdshow. Wtedy taki film ma prawie 200 mb ale jakoś jest słabiutka, widać piksele - może robię coś źle, bo tam można robić różne cuda z ustawieniami kodeka a ja się słabo znam

innym sposobem jest wyeksportowanie tego w mpeg2 - powstają dwa pliki osobne: obrazu i dźwięku. łącznie jakie 600mb. Jednak ta jakoś też nie jest najlepsza a filmu nie mozna odtworzyć w winampie czy subedicie, tylko w media player classic. tutaj przy eksporcie też jest masa ustawień i nie wiem jak je dobrać
Czy ktoś wie jak sensownie to zrobić?

druga sprawa to fakt, że skumałem się, że obraz jest już średni po samym zrzuceniu z kamery na kompa. Co może być powodem (oprócz samej kamery, która jest z najniższej półki)? Czy światło? - kręciłem wszystko w domu przy świetle zastanym, więc gain był na maksa - 18db jeśli dobrze pamiętam. Może kaseta, na którą nagrywane było kilka razy?
Co w tym przypadku można zaradzić? Jeśli chcę nagrywać w domu ale nie przy maksymalnym swietle, bo musi być jako taki klimat.

rozpisałem się, ale na prawdę spędza mi to sen z powiek
poradźcie
z góry dziękuję
bunio.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Mar 2010, 08:13 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
1 - w jaki sposób zrzucasz z kamery do kompa - mam nadzieję, że przez firewire
2 - zainwestuj w światło - nawet kilka świetlówek kompaktowych z ciepłym światłem plus kilka drobiazgów do jego modelowania (folie, oprawki, zaczepy, tuby) poprawi efekt. Przestaw myślenie odnośnie klimatu, bo tym sprzętem inaczej nie osiągniesz pożądanego efektu, to nie Ty masz czuć klimat na planie, tylko ten klimat ma czuć widz, więc świeć tak, aby przy gain = 0 na ekranie podglądu (najlepiej podłącz sobie kamerę do TV) uzyskać to, co chcesz mieć. Tego możesz się nauczyć eksperymentując w domowym zaciszu.
3 - do mpeg-a kompresuj już tylko obrobiony materiał, przy montażu pracuj na takim formacie jaki masz z kamery (czyli DV-Avi - 1 godzina = 13 Gb), mpeg dopiero na koniec.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Mar 2010, 12:46 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 13 Lut 2008, 11:04
Posty: 59
Miejscowość: gdańsk
hej
dzięki za odpowiedź
1. jeśli chodzi o zrzucanie to robię to przez USB :/ Czy to powoduje na prawdę duże straty jakości, bo kolega zapewnia mnie że nie?

2. Co do światła, to wiem jakie jest istotne, ale jego ustawianie to dla mnie czarna magia zupełnie, poza tym nie mam sprzętu ani ludzi. Mój stały team filmowy to ja i kolega :)

3. a co do kompresji, to przed wrzuceniem do programu montażowego nie kompresuję tego wcale. miałem prawie z 45-50 minut nagrania które zajmowało ponad 9 Gb
Bardziej chodzi o kwestię eksportu już zmontowanego materiału, bo jest dużo róznych sposóbów i możliwości.

Podczas montażu nakładałem rózne efekty na poszczególne klocki w timeline zmieniające kolor itp, może to powoduje również pogorszenie jakości?

pozdrawiam i liczę na dalsze odpowiedzi :)
hej
bunio.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Mar 2010, 15:24 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 29 Sty 2009, 22:09
Posty: 160
Miejscowość: Jastrzębie Zdrój
bunio napisał(a):
1. jeśli chodzi o zrzucanie to robię to przez USB :/ Czy to powoduje na prawdę duże straty jakości, bo kolega zapewnia mnie że nie?
bunio.

Jedni mówią, że różnicy nie ma a ja powiem, że pare lat temu zrzucałem filmik przez USB i jakość była tragiczna. Kupiłem firewire i było już super. Warto zainwestować te pare złotych ;)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Mar 2010, 01:26 
Offline
Kaskader w Bollywood
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Maj 2006, 10:12
Posty: 109
Miejscowość: Katowice
W panasonicu nie ma roznicy mioedzy usb a fire-wire. Mam gs 180 wiec wiadomosc z pierwszej reki.
Skoro wrzuciles gain 18 to sie nie dziw ze obraz jest kiepski. Na dodatek na pewno jest plaski ( male kontrasty , niskie nasycenie kolorow etc.)
Co do uzywania kasety kilka razy - jedynym widoczna roznica moga byc dropy. Na pewno nie ma to przelozenia na jakosc obrazu. TO sa kasety cyfrowe a nie VHS.
Tak na szybko o kompresji - wyrzuc material w dv a potem kompresuj za pomoca virtualDuba np do xvida. Wg mnie jedno z lepszych i w miare prostych rozwiazan.
Co do swiatla piszesz ze to dla ciebie czarna magia- generalnie im wiecej tym obraz bedzie lepszy( do pewnych granic). Jedno jest pewne - nie uzywaj gaina dopoki NAPRAWDE nie musisz.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group