Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 29 Mar 2024, 07:38

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: MiniDV, HDD czy flash?
PostWysłany: 17 Sty 2010, 16:28 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Sie 2008, 15:20
Posty: 474
Miejscowość: Poznań
Ostatnio dochodzę do wniosku, że chciałbym ułatwić sobie pracę z kamerą. Czytam na bieżąco recenzje kamer i podobno doszliśmy już do ery, gdzie jakość nagrań na HDD i flashu dorównuje tej z taśm cyfrowych.

Nienawidzę, nie lubię, nie cierpię i nie znoszę taśm. Jestem oszczędnym Poznaniakiem i każdy wydatek na taśmę to dla mnie ból. Z tego samego powodu boli mnie każdy dubel. Poza tym nie ufam taśmom, bo wielokrotnie zdarzały mi się dropy. O przewijaniu nie wspomnę. Być może jest to podejście niedojrzałe, ale taśmy bardzo mnie zniechęcają.

Skłaniam się ku pamięci flash, bo poza stosunkiem cena/GB nie ma chyba żadnych wad w stosunku do HDD, czy się mylę? Zainteresował mnie ten model: http://www.camcorderinfo.com/content/Ca ... -37504.htm - ma wyjść w tym roku.

Czytałem, że montaż materiału z HDD/flasha jest bardziej uciążliwy. To jest do przeżycia, ale zastanawia mnie jak jest naprawdę z jakością - liczbą artefaktów i płynnością.

A jeśli jesteśmy przy flash to jak wypada porównanie wbudowanej pamięci flash do kart SD? Czy wbudowana pamięć pozwala na większy bitrate? A jak wygląda kwestia trwałości? Jeśli nie ma różnicy w jakości, to wygodniejsze są oczywiście karty.

Co myślicie o przesiadce na flash? Jak to co napisałem wyżej ma się do rzeczywistości - macie jakieś praktyczne doświadczenia? Sporo pytań i wątpliwości w tym wątku i mam nadzieję, że wspólnie je rozwiejemy :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 17 Sty 2010, 22:23 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 30 Sie 2007, 11:22
Posty: 176
Miejscowość: Gdańsk
A czytałeś http://forum.kameraakcja.pl/viewtopic.php?t=4657?

Wybierz taki nośnik, jaki Ci pasuje, a nie jaki jest lepszy. Jeśli nie znosisz taśm, nie używaj ich. O ile oczywiście znajdziesz kamerę z zapisem na tanie karty i z rozsądną jakością. Trudno ocenić co jest lepsze kiedy, bo wszystko kamera na taśmy kosztująca 2000 pln nie daje się porównać z kamerą na karty za 20000 pln.

Nie wiem w czym montaż z kart miałby być bardziej uciążliwy niż montaż z taśm. Wrzucanie jest szybsze i prostsze. Chyba że kamera zapisuje w jakimś badziewnym formacie mpgowym.

A co do dropów to wymieniłeś jedną z większych zalet taśm właśnie. Poczekaj aż Ci zdropi plik na karcie - tracisz wtedy cały dubel. Albo jak Ci się odczepi dysk i upadnie na ziemie. Stracisz wtedy cały dzień.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 17 Sty 2010, 22:43 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Sie 2008, 15:20
Posty: 474
Miejscowość: Poznań
Oj, szukałem i nie znalazłem tego tematu :)

Dla mnie wspomniana wada taśm - długość zrzucania na komputer - nie ma akurat jakiegoś wielkiego znaczenia. Chodzi mi o sam fakt szybkiego zużywania taśm, przewijanie, generalnie o to, że są bardzo niewygodne.

Na flashowej karcie pamięci ma prawo w ogóle wystąpić drop? HDD dopisałem do tematu tak żeby był w dyskusji, ale na 99% go odrzucam. Karty pamięci drogie - no tak, ale zakładam, że będę pracował na jednej karcie przez wiele miesięcy. Nagrany materiał chcę zrzucać na dysk zewnętrzny. Pozostaje jeszcze kwestia jak wygląda porównanie wewnętrznej pamięci flash do kart - czy któraś z tych opcji ma jakąkolwiek przewagę nad drugą (poza tym, że karty są bardziej przenośne niż kamera ;) )?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 18 Sty 2010, 11:16 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 30 Sie 2007, 11:22
Posty: 176
Miejscowość: Gdańsk
Nie wiem, jaki typ pamięci jest w kamerze, nie wiem, jaki typ pamięci zewnętrznej działa z kamerą, jeśli nie piszesz o żadnej konkretnej. A i tak generalnie się nie znam, pracowałem tylko z SxS i CF zdaje się. I z jakimiś MemoryStickami, ale to amatorka.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 18 Sty 2010, 20:09 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Sie 2008, 15:20
Posty: 474
Miejscowość: Poznań
Napisałem na przykładzie Canona HF-S21. To może do osób zorientowanych: czy wbudowaną pamięć flash należy traktować po prostu jak kartę pamięci przytwierdzoną do sprzętu? Takie opinie czytałem. Canon S21 nagrywać w maksymalnej jakości nagrywać ma w 24Mbps (czyli zapis na karcie/wbudowanej pamięci musi wynosić przynajmniej 3MB/s) i ma wejścia na dwie karty SD/SDHC. Bardzo, bardzo mnie ciekawi ta batalia wbudowana pamięć vs. wymienne karty.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group