Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 13:08

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Rode M3+HV30+kabel stereo = problem?
PostWysłany: 08 Lip 2009, 07:13 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 29 Sty 2009, 22:09
Posty: 160
Miejscowość: Jastrzębie Zdrój
Witam,
Jakiś czas temu kupiłem Rode M3 i na forum doradzili mi, żeby kupić kabel stereo. Najpierw kupiłem mono (bo nie spojrzałem jaki to) i działał ale tylko na jeden kanał (lewy). Więc pomyślałem, że oddam do sklepu i wezmę kabel stereo, bo może to przez to że był mono. No i kupiłem, jak się okazuje dalej gra tylko na lewy kanał a dodatkowo jest głośność bardzo się sciszyła.
Na mono, można było mieć oddalony mikrofon o ok.40 cm i dobrze było słychać. A przy stereo muszę teraz zmniejszać do ~15 cm żeby było ok.
Dodam jeszcze, ze używam przejściówki z dużego na małego jacka (stereo) ale to nie przez nią jest ciszej bo z mono tez używałem i było ok.
Nie mam za bardzo jak przetestować czy to kabel, mikrofon czy może wejście w kamery.
Co poradzicie?

Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Lip 2009, 00:29 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 30 Sie 2007, 11:22
Posty: 176
Miejscowość: Gdańsk
Taki to problem z amatorskimi kamerkami, które nie mają XLRów tylko jeden minijack.
Może przyda się to wszystkim następnym pytającym czemu mikrofon gra tylko w jednym kanale.

Wykład:

Mikrofonowe wejście XLR jest wejściem symetrycznym, co oznacza że do przesłania jednego kanału potrzebne są tak naprawdę dwa (stąd mikrofon mono potrzebuje kabla/gniazda "stereo"). Najprościej tłumacząc, jednym kablem leci sygnał z mikrofonu, a drugim ten sam sygnał, ale odwrócony w fazie. Pozwala to na automatyczne usunięcie przypadkowych zakłóceń które wchodzą na kabel.

Prosta matematyka pozwala nam obliczyć, że jeśli dysponujemy jednym wejściem (mini)jack symetrycznym (stereo), to możemy:
a) podłączyć dwa wejście niesymetryczne
b) podłączyć jedno wejście symetryczne

Jak myślicie, jaka opcja jest w kamerkach z wejściem minijack? No właśnie, opcja pierwsza.

Co się dzieje, jak symetryczny kabel wpinamy w wejście, które oczekuje niesymetrycznego sygnału? Nic, desymetryzujemy cały tor (tracimy właściwości tłumienia zakłóceń itd.), ale sygnał mamy dalej. Oczywiście w pierwszym kanale, a więc lewym.

Co zrobić, żeby sygnał z mikrofonu pisał się na oba kanały? Zlutować przewody sygnałowe obu kanałów. Można też zrobić sobie kabel Y łączący powiedzmy dwa gniazda XLR w jedno minijack (na takim sprzęcie własnej produkcji robiłem "Szafy") - możemy wtedy grać dwa mikrofony na dwa kanały kamery. Innych opcji nie ma - jeden mikrofon to zawsze jeden kanał, chyba że w kamerze ustawimy opcję zapisu na obu naraz z jednego źródła albo ewentualnie damy na odsłuch tylko jeden z kanałów.

Ja tam bym się nie przejmował jednokanałowym nagrywaniem - skoro masz jeden mikrofon, to w stereo pobaw się na montażu, zawsze będziesz potrzebował mniej miejsca przy wrzucaniu materiałów.


A odpowiadając na Twoje pytania to problem leży w słabych przejściówkach i słabych kablach. I zasilaj mikrofon bateryjnie.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Lip 2009, 09:03 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 29 Sty 2009, 22:09
Posty: 160
Miejscowość: Jastrzębie Zdrój
Jeśli chodzi o kabel to raczej kiepski nie jest - Proel Die Hard. Wcześniej też miałem taki tylko mono i było głośniej. Przejściówka ciągle ta sama.
Co do zgrywania materiałów to może masz rację, w montażu mogę przerzucić na drugi kanał. Znalazłem opcje w kamerze która kopiuje dany lewy kanał na prawy i jest ok, tylko że działa ona tylko przy odtwarzaniu filmów.
Niestety, wkurzające jest to gry nagrywany. Bo np. jeśli jest głośno w otoczeniu to lepiej jakby było słychać nagrywany głos w dwóch słuchawkach (bo głośniej).
Więc tak naprawdę potrzebuję, lewej słuchawki do osłuchu. Można takie kupić? ;)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Lip 2009, 13:05 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Lut 2005, 12:04
Posty: 141
Miejscowość: Wrocław
Sa takie słuchawki z przełącznikiem "mono" na kabelku. Wtedy jakoś łączą kanały i słychać to samo w obu uszach. Możesz sobie pewnie takie coś lutować łącząć lewy kanał z prawym.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group