Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 19 Kwi 2024, 23:39

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Wózek
PostWysłany: 25 Mar 2009, 14:19 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Maj 2007, 14:54
Posty: 171
Miejscowość: Proboszczów
Chciałbym przedstawić wszystkim wózek, jaki dzisiaj zrobiłem. Do jego skonstruowania użyłem następujących części:

- 2 rurki 1 calowe, chromowane, po 1,5m (dokupie jeszcze kolejne dwie, żeby przedłużyć konstrukcje);
- 3 rolki jezdne na rurę, (wyglądają one dokładnie tak );
- 3 nakrętki na śruby;
- kawałek blachy (20x30 cm);

Do kawałka blachy przyspawałem 3 nakrętki na śruby, następnie do tych przyspawanych nakrętek wkręciłem rolki jezdne (rolki jezdne na rurę można w każdej chwili odkręcić od blachy). Taki gotowy wózek nakładam na "szyny" (znaczy się rury), na razie rury nie przymocowuje do niczego, po prostu kładę je, mniej więcej, równolegle do siebie. Nawet jeśli krzywo położę rury względem siebie, to jadący wózek sam sobie je ustawi :) ruch jest bardzo płynny ponieważ rolki jezdne mają łożyska i bardzo lekko się kręcą.

Plusy:
- Bardzo dobry płynny ruch, brak jakichkolwiek drgań;
- Możliwość rozkręcenia całości na części pierwsze;
- Mało hałaśliwe podczas przesuwania;
- Możliwość rozbudowy (dołączenia kolejnych elementów);
- Możliwość jazdy wózka bez "torów" na równej powierzchni;

Minusy:
- Ciężar, każda rolka jezdna waży prawie kilogram, całość z rurami i blachą około 5/10 kg;
- Brak możliwości przymocowania do wózka statywu lub samej kamery (jak na razie);
- Rurki (tory) można tylko położyć na w miarę prostej powierzchni, chociaż jeśli mamy nierówne podłoże to możemy rurki położyć np. na jakiś dwóch podporach (np. na krzesłach itp.)
- Ostro zakończona balacha, można się pokaleczyć (jak na razie);

Krótki filmik (10mb): Tutaj

Zdjęcia:
Image

P.s Jeśli udam mi się udoskonalić wózek, to zaprezentuje dokonane zmiany :)

Jakieś pytania? :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 25 Mar 2009, 20:27 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lip 2007, 12:10
Posty: 610
Miejscowość: Kielce
No nieźle! Widzę że Cię majsterkowanie wzięło na całego. Będziesz miał problem z przedłużaniem torów, ale jak połączenie nie będzie miało szczeliny, możesz przedłużać w nieskończoność.
Jak dla mnie bomba, tylko za ciężkie i za małą platforma. Akurat w moim przypadku będzie wózek na oponach dętkowych, że po podłodze pojadę bez problemu, gładko i bez bujania, wtedy nie jestem zależny od torów.
Mogłeś pokazać jeszcze spód, chyba spawane (widać po przebarwieniach) :P

Jeszcze potrzebne Ci łączniki do rurek, jak bzie trochę nie równo to szyny będą Ci uciekać hehe


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 25 Mar 2009, 22:09 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Maj 2007, 14:54
Posty: 171
Miejscowość: Proboszczów
loopack napisał(a):
Będziesz miał problem z przedłużaniem torów, ale jak połączenie nie będzie miało szczeliny, możesz przedłużać w nieskończoność.

Haaaa o to sie nie martwie znalazłem coś takiego przedłużka do rur z pierścieniem zamówiełm sobie dla próby dwie sztuki zobaczymy jak się spisze :D

Na życzenie dwa zdjęcia od spodu
Image

[ Dodano: Nie Mar 29, 2009 1:22 pm ]
Nie mogłem edytować poprzedniego postu, więc umieszczę to w kolejnym.

Trochę udoskonaliłem mój wózek, dostawałem mały uchwyt na szybką złączkę. Dzięki temu umieszczona na nim (wózku) kamera, trzyma się solidnie. Mogę także przymontować teraz do wózka mój inny patent (POD).
Całość pomalowałem sprayem :)


Image

[ Dodano: Nie 21 Mar, 2010 10:11 ]
Chciałem sie pochwalić jak odpicowałem (a w zasadzie zrobiłem od nowa) mój wózek hehe :)

Do jego skonstruowania użyłem następujących części:

- jedna rurka 1 calowa, chromowana, (1,5m);
- 3 rolki jezdne na rurę, (wyglądają one dokładnie TAK );
- 3 nakrętki na śruby;

Półtora metrową rurkę pociąłem na 3 części (ale tylko dwie części użyłem) i ze spawałem je ze sobą w taki sposób:
Image

Następnie do rurek dospawałem nakrętki:
Image

Później do tych przyspawanych nakrętek dokręciłem rolki jezdne;
Image Image

Na końcu u góry rurki zrobiłem otwory na statyw, aby móc go tam zamocować. Mój statyw posiada na nóżkach takie śruby dzięki czemu szybko i bez problemu mogę go zamontować na "Wózek"
Image Image

Taki gotowy wózek nakładam na "szyny" (znaczy się plastikowe rury jedno calowe). Droższym rozwiązaniem szyn mogą być tutaj rurki metalowe chromowane (takie same jakie użyłem do konstrukcji wózka). Zauważyłem że po metalowych rurkach wózek jedzie płynniej niż po plastikowych. Na razie rury (szyn) nie przymocowuje do niczego, po prostu kładę je, mniej więcej, równolegle do siebie. Nawet jeśli krzywo położę rury względem siebie, to jadący wózek sam sobie je ustawi ruch jest bardzo płynny ponieważ rolki jezdne mają łożyska i bardzo lekko się kręcą.

GOTOWY WÓZEK WYGLĄDA TAK:
Image Image Image Image

Z SZYNAMI (TORAMI) TAK:
Image Image

Plusy:
- Bardzo dobry płynny ruch, brak jakichkolwiek drgań;
- Możliwość rozkręcenia całości na części pierwsze;
- Mało hałaśliwe podczas przesuwania;
- Możliwość rozbudowy (dołączenia kolejnych elementów);
- Możliwość jazdy wózka bez "torów" na równej powierzchni;

Minusy:
- Ciężar, każda rolka jezdna waży prawie kilogram;
- Rurki (tory) można tylko położyć na w miarę prostej powierzchni, chociaż jeśli mamy nierówne podłoże to możemy rurki położyć np. na jakiś dwóch podporach (np. na krzesłach itp.)
- Nie poręczne trochę. Jeśli chcemy zabrać się z wszystkim jest zabawa :D rurki do torów mają po 2 m mam ich 6 do samochodu ledwo wchodzą :)
- na łączeniach rurek (torów) występuje delikatne drgania, prawie nie zauważalne.
- Cena. To trochę drogie rozwiązanie za same rolki zapłaciłem około 100 zł. Cały zestaw czyli rolki, rurki i śruby + robocizna około 150-200 zł


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group