Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 29 Mar 2024, 13:42

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Nagrywanie na tasiemki miniDV
PostWysłany: 09 Mar 2009, 16:28 
Offline
Kaskader w Bollywood
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2007, 20:52
Posty: 109
Miejscowość: Śląsk
Witam,

czy jest jakiś sprzęt, który dało by się kupić za sensowną kasę, a który umożliwiałby nagrywanie na tasiemki miniDV? Niestety rozmiar plików nie pozwala ich nagrywać na DVD, a dysk już mi się zapchał. Poza tym, po nagraniu na miniDV byłyby bezpieczniejsze oraz można by je odtwarzać z kamery.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 09 Mar 2009, 16:38 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 30 Sie 2007, 11:22
Posty: 176
Miejscowość: Gdańsk
Jeśli chodziłoby Ci o dane binarne zapisane na taśmie, to jest coś takiego jak streamery, ale nie wiem, czy występują dla formatu miniDV.
Chodzi Ci jednak o miniDV w kompresji DV, a więc najprostszym i najtańszym urządzeniem, które to robi jest... kamera. Podejrzewam że stacjonarny recorder miniDV będzie droższy o kilka razy od najtańszej kamery, na której to zrobisz.

Tylko trochę nie rozumiem oszczędności. DVD w jakości HQ to jakaś godzina materiału, miniDV w jakości SP to też jakaś godzina. Porównaj cenę kasetki i recordera do ceny płyty i nagrywarki (którą pewnie już i tak masz). Każdy plik video można łatwo podzielić (choćby VirtualDubem), nie mówiąc że możesz nagrać go w gorszej jakości.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 09 Mar 2009, 17:56 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2005, 18:35
Posty: 1464
Miejscowość: Gdańsk
Możesz to zrobić używając kamery MiniDV, która pozwala na import danych przez FireWire. Nie wiem, jak jest z Twoją kamerą - spróbuj. Pomoże Ci ten program:

http://dvbackup.sourceforge.net/


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 09 Mar 2009, 19:28 
Offline
Kaskader w Bollywood
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2007, 20:52
Posty: 109
Miejscowość: Śląsk
Ugm napisał(a):
Jeśli chodziłoby Ci o dane binarne zapisane na taśmie, to jest coś takiego jak streamery, ale nie wiem, czy występują dla formatu miniDV.
Chodzi Ci jednak o miniDV w kompresji DV, a więc najprostszym i najtańszym urządzeniem, które to robi jest... kamera.


U, to niedobrze, myślałem, że za parę stówek coś się da radę wykombinować. A na kamerę z nagrywaniem mnie nie stać :( Mam taniego panasonica, ale tanie kamerki nie mają opcji nagrywania ;(

Ugm napisał(a):
Tylko trochę nie rozumiem oszczędności. DVD w jakości HQ to jakaś godzina materiału, miniDV w jakości SP to też jakaś godzina. Porównaj cenę kasetki i recordera do ceny płyty i nagrywarki (którą pewnie już i tak masz).


Ale tu nie chodzi o oszczędności. Materiał z kasety miniDV to około 15GiB, jak dobrze pamiętam. Po zmontowaniu i wycięciu, mamy np. 8GiB, więc trzy płyty DVD. Ale żeby to tam wepchnąć, trzeba jeszcze pociąć plik na kawałeczki. Im mniejsze, tym bezpieczniej, że jak coś siądzie, to się mniej straci. Do tego płyty DVD są dość mocno awaryjne i nieraz mi jakaś padła i traciłem całkiem dany plik.

Mamy więc konieczność cięcia, nagrywania na kilka płyt, najlepiej w redundancji, żeby zapewnić większe szanse na przetrwanie. A w efekcie dostaję tylko zarchiwizowane dane. Zaś materiał nagrany na tasiemki (i tak dla bezpieczeństwa co jakiś czas wymieniam na nowe) daje większą wygodę, a i można zabrać kamerkę do dziadków, podpiąć się do TV i odtworzyć. A pocięty plik DV z DVD trzeba najpierw posklejać, a następnie kompem odtwarzać.

Ugm napisał(a):
Każdy plik video można łatwo podzielić (choćby VirtualDubem), nie mówiąc że możesz nagrać go w gorszej jakości.


No z gorszą jakością to mam ogólnie duży problem, bo mi wychodzi naprawdę gorsza :( I trzymam co cenniejsze DV, w nadziei, że kiedyś będę umiał robić coś w mniejszym formacie, a jakością dorównujące do DV.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Mar 2009, 08:41 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lip 2007, 12:10
Posty: 610
Miejscowość: Kielce
miniDV - kaseta - nie jest dobrym nośnikiem na magazynowanie danych. Wystarczy mocniejsze pole magnetyczne, aby uwalić dane.
Kilka moich kaset po roku - dwóch leżenia w szafce, po prostu padło i zamiast obrazu, pojawiały się tańczące kwadraty.
Nie uznaję tej metody za bezpieczne magazynowanie danych.

Nagrać, zgrać (ew użyć parę razy) i do szafki.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Mar 2009, 09:26 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Loopack:
W jakich warunkach te taśmy trzymałeś(temperatura, wilgotność, urządzenia mogące emitować pole magnetyczne) i jakie to były kasetki? Przedwczoraj w ramach przeprowadzkowych porządków odtwarzałem kilka kasetek miniDV nagranych w 2002 roku - fakt nie przejrzałem całości, ale żadnych dropów/przecierek nie zauważyłem - więc dobre kasety trzymane w dobrych warunkach powinny bez problemu wytrzymać te 8 lat (nagrywane jednokrotnie).

Tristan:
Za parę stówek myślę, że lepiej kupić w miarę pojemny dysk twardy. Cena z sklepu 500Gb dysku twardego to 300 pln (znajdziesz tańsze), sensowne kasetki 13Gb kosztują tak 10 pln - czyli 10 kaset za ok. 100 pln daje 130Gb. Licząc dalej - za 300 pln kupisz ok. 30 kasetek - daje to pojemność 390Gb.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Mar 2009, 12:00 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 30 Sie 2007, 11:22
Posty: 176
Miejscowość: Gdańsk
tristan napisał(a):
Ugm napisał(a):
Tylko trochę nie rozumiem oszczędności. DVD w jakości HQ to jakaś godzina materiału, miniDV w jakości SP to też jakaś godzina. Porównaj cenę kasetki i recordera do ceny płyty i nagrywarki (którą pewnie już i tak masz).


Ale tu nie chodzi o oszczędności. Materiał z kasety miniDV to około 15GiB, jak dobrze pamiętam. Po zmontowaniu i wycięciu, mamy np. 8GiB, więc trzy płyty DVD. Ale żeby to tam wepchnąć, trzeba jeszcze pociąć plik na kawałeczki. Im mniejsze, tym bezpieczniej, że jak coś siądzie, to się mniej straci. Do tego płyty DVD są dość mocno awaryjne i nieraz mi jakaś padła i traciłem całkiem dany plik.


Błąd w rozumowaniu. Nie przeliczaj ilości materiału na gigabajty, a na minuty. Kasetka miniDV zapisze Ci w standardzie DV 60 minut materiału SP, w standardzie DVCAM 40 minut. Tryb LP (longplay) pozwala zwiększyć tę ilość kosztem jakości. I nic innego nie wymyślisz. Faktyczna ilość danych jest mniejsza, bo miniDV stosuje kodowanie obrazu, a po rozkodowaniu faktycznie masz te 15 GB czy ileś. DVD ma 4,3 GB, ale zapisując obraz w MPEG-2 mieści się na niej godzina materiału w jakości HQ, czyli tyle samo co na Twojej kasetce miniDV. Wybór przepustowości strumienia MPEG-2 pozwala Ci na zapisanie nawet kilku godzin materiału na jednej płycie, kosztem wiadomo czego - jakości.

Jeśli chcesz przechowywać materiały bezstratnie, to lepiej zainwestuj w terabajtowe macierze :)

loopack, co do taśm, to jest to najbezpieczniejszy nośnik przechowywania danych. Właśnie po to stosuje się streamery w produkcjach filmowych, bo materiałów zbackupowanych w inny sposób nie ubezpieczy żadne towarzystwo ubezpieczeniowe. Dyski twarde jako przykład urządzenia elektromechanicznego są bardzo, bardzo zawodne. Dyski optyczne podobnie - są zbyt delikatne.
Jeśli chodzi o amatorski sprzęt, czyli tanie dyski, tanie płyty i tanie kasetki, to trudno mi powiedzieć, czy kwestie bezpieczeństwa są takie same (nie ma sensu porównywać kasetek miniDV do LTO ;) ).


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Mar 2009, 12:11 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lip 2007, 12:10
Posty: 610
Miejscowość: Kielce
Jedynie opisuję z doświadczenia z miniDV ;) Nagrywać, zgrywać, filmować, produkcja itp, jak najbardziej. Ale jako archiwizator, to dla mnie mocno niepewny środek. Wole wydać te 400 zetów na 1TB i zapchać i do szafy :P


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Mar 2009, 12:47 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 30 Sie 2007, 11:22
Posty: 176
Miejscowość: Gdańsk
Prawdę mówiąc ja też ;) Ale połowę tej pojemności za połowę kasy - bezpieczniej :>


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 17 Mar 2009, 21:52 
Offline
Kaskader w Bollywood
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2007, 20:52
Posty: 109
Miejscowość: Śląsk
Ugm napisał(a):
Błąd w rozumowaniu. Nie przeliczaj ilości materiału na gigabajty, a na minuty. Kasetka miniDV zapisze Ci w standardzie DV 60 minut materiału SP, w standardzie DVCAM 40 minut. Tryb LP (longplay) pozwala zwiększyć tę ilość kosztem jakości. I nic innego nie wymyślisz. Faktyczna ilość danych jest mniejsza, bo miniDV stosuje kodowanie obrazu, a po rozkodowaniu faktycznie masz te 15 GB czy ileś. DVD ma 4,3 GB, ale zapisując obraz w MPEG-2 mieści się na niej godzina materiału w jakości HQ, czyli tyle samo co na Twojej kasetce miniDV. Wybór przepustowości strumienia MPEG-2 pozwala Ci na zapisanie nawet kilku godzin materiału na jednej płycie, kosztem wiadomo czego - jakości.


Jak padnie płyta, to pozamiatane. Jak padnie kawałek tasiemki, to tracę kawałek.

Ale nawet niechby było, tylko jak kodować do jakości porównywalnej z miniDV? Jak bym nie kodował, zawsze wychodzi duuuuuuuuuuuuuuuuużo gorzej niż miniDV. Pojawiają się jpegowe efekty... Używam do kodowania Avidemux. Ale jak bym nie masakrował opcji, zawsze wychodzi marne :(


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 18 Mar 2009, 08:34 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 30 Sie 2007, 11:22
Posty: 176
Miejscowość: Gdańsk
tristan napisał(a):
Jak padnie płyta, to pozamiatane. Jak padnie kawałek tasiemki, to tracę kawałek.


Dlatego taśmy są bezpieczniejsze od innych nośników.

tristan napisał(a):
Ale nawet niechby było, tylko jak kodować do jakości porównywalnej z miniDV? Jak bym nie kodował, zawsze wychodzi duuuuuuuuuuuuuuuuużo gorzej niż miniDV. Pojawiają się jpegowe efekty... Używam do kodowania Avidemux. Ale jak bym nie masakrował opcji, zawsze wychodzi marne :(


Jeśli używasz MPEG-2, musisz kodować intraframe. Poczytaj np. na wikipedii. A jeśli chcesz kodować jak w miniDV, musisz skorzystać z kodeka DV video, po prostu. W czym to kodujesz? MPEG? DivX/XviD?
Pamiętaj, że jeśli przegrasz to na DVD jako DVD video, i tak będziesz musiał przekodować to z powrotem na MPEG-2. Jeśli zapiszesz jako pliki, już nie.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group