Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 15:48

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Adapter 35mm vs. konwerter szerokokątny
PostWysłany: 01 Mar 2009, 14:46 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Sie 2008, 15:20
Posty: 474
Miejscowość: Poznań
Od pewnego czasu mam ochotę dokupić jakieś cacko do mojego Canona HV20, by uzyskać bardziej filmowy, plastyczny obraz. Nie chodzi mi o kolorystykę, ale o głębię i ogólną kompozycję obrazu. Wiem, że adapter 35mm to świetna sprawa, ale jego koszt mnie przeraża. Niektórzy budują takowe na własną rękę, jednak przeważnie efekt mnie nie przekonuje - winietowanie, sztucznie zamazane tło w kształt tuby.

Oglądałem też kilka filmików kręconych z konwerterami szerokokątnymi, zainteresował mnie np. Raynox 6600. Powiem szczerze, że nie wiem do końca jaka jest różnica między takim konwerterem a adapterem 35mm, poza ceną oczywiście. Czy konwerter szerokokątny wpływa jakoś na głębię ostrości?

Chciałbym uzyskać jak najlepszy efekt (bardziej plastyczną kompozycję obrazu, mniej płaską) mieszcząc się w 600 zł, co polecacie? Wiem, że na forum są osoby specjalizujące się w takim sprzęcie.


P.S. Proszę o składanie życzeń i gratulacji z okazji setnego posta :mrgreen:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Mar 2009, 14:58 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 26 Lut 2009, 08:27
Posty: 8
Miejscowość: jesteś?
Konwerer szerokokątny niema nic do ostrości itd. On tylko poszeża widoczny kadr. Oprócz adaptera musisz dokupić dobry obiektyw foto.

ps. Gratuluje setnego posta na forum. (ja dzisiaj napisałem pierwszego posta).


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Mar 2009, 17:42 
Offline
Coś gdzieś słyszał

Rejestracja: 14 Paź 2005, 19:38
Posty: 208
Miejscowość: Warszawa
Hmm w sumie to już tyle było postów na forum na ten temat, że mogłeś trochę pokopać, niektórzy próbowali ze szkłami macro ale efekt też mizerny. Jedyne słuszne wyjście to adapter 35mm.

Co do konwertera szerokokątnego to ma on pewien wpływ na ostrość, zwiększa głębię ostrości w przeciwieństwie do adaptera dof (oczywiście na zupełnie innej zasadzie działania)
Ogólnie dzieje się tak dlatego ponieważ, głębia ostrości zależy od wielkości matrycy, ogniskowej i przesłony. Im większa matryca i ogniskowa (przesłona najmniejsza wartość,czyli najbardziej otwarta, pełna dziura) tym płytsza głębia ostrości.
Konwerter szerokokątny zmniejsza ogniskową, zwiększając automatycznie głębie ostrości.

Natomiast adapter daje nam matrycę pełno klatkowego aparatu/kamery 35mm, która jest wielokrotnie większa niż przetwornik 1/3', który jest w większości cyfrowych kamer poniżej 20koła. Oczywiście w adapterze głębia ostrości nadal zależy od obiektywów, przesłony ale daje wielokrotnie płytszą głębię przy tej samej ogniskowej co kamera 1/3' bez adaptera.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Mar 2009, 17:45 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 08 Kwi 2008, 22:57
Posty: 13
Miejscowość: Katowice
Też się właśnie tym teraz interesuję. z różnych źródeł i raczej z tych które wiedzą więcej ode mnie dowiedziałem się, że:
raynox 6600 jest ok, ale są głosy, że raynox 7000 pro jest lepszy.
te konwertery dają dobrą jakość obrazu, również w HDV. mają większy rozmiar gwintu niż kamera, dzięki temu nie występuje winietowanie.

ja chyba zainteresuje się tym 7000, do tego osłona słoneczna od canona a1 i przynajmniej kamera wyglądać będzie semipro, bo z filmami to różnie bywa :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Mar 2009, 09:34 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lip 2007, 12:10
Posty: 610
Miejscowość: Kielce
Możesz "oszukać" na pewną metę, i robić ujęcia z rozmytym tłem, filmując wszystko na zoomie, ostrząc na obiekt, a za nim pozostawiając przestrzeń rozmytą (łopatologicznie tłumacząc).
Jednak skala tej plastyczności będzie ułamkowa w stosunku do rozwiązania z adapterem i obiektywem o ładnym świetle np f1.8 lub mniej.
Pewnych rzeczy się nie przeskoczy.

Na adapter możesz zamontować szerokokątny obiektyw lustrzanki, efekt kosmiczny, ale koszta nie małe...

Adapter vs konwerter - to jak zebra kontra szczotka, bez porównania.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group