Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 18 Kwi 2024, 17:17

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Tani dźwięk = ZOOM H2 + monopod ?
PostWysłany: 27 Lut 2009, 16:02 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 29 Paź 2008, 14:32
Posty: 15
Miejscowość: Kraków
Witajcie,

Przyszła pora, żebym w moich amatorskich filmach zaczął nagrywać porządnie dźwięk. Zamierzam robić filmy fabularne, więc interesuje mnie nagrywanie dialogów z lepszą jakością, niż mikrofon wbudowany w kamerę (mam Sony DCR-HC39E).

Po przeszukaniu internetu doszedłem do wniosku, że kupno mikrofonu Sony (za około 300 zł) montowanego na kamerze niewiele da. Zamierzam w związku z tym zakupić urządzenie o nazwie ZOOM H2 - i do tego dorobię amatorsko jakąś tyczkę (albo zrobię ją z wędki, albo kupię jakiś tani monopod).

I tutaj mam pytanie do Was: czy ktoś z Was używał monopod fotograficzny jako tyczkę podczas filmowania? Bo tak się składa, że ZOOM H2 ma gwint na statyw. Jaka długość tyczki jest optymalna - czy 150cm wystarczy ?

Pozdrawiam,
Łukasz


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 28 Lut 2009, 11:46 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 30 Sie 2007, 11:22
Posty: 176
Miejscowość: Gdańsk
Za tego tysiąca radziłbym Ci kupić mikrofon kierunkowy i kable i grać na kamerę. Nie spotkałem się jeszcze z tyczkowaniem rejestratorem cyfrowym. Tym bardziej z użyciem monopodu jako tyczki :) Optymalna długość tyczki zaś zależy od sceny, jaką robisz. Uniwersalna byłaby mniej więcej taka jak piszesz.

Największe zastrzeżenia co do rejestratora mam w kwestii mikrofonów (stereo), łatwości operowania kierunkiem (którego prawie nie ma, a nie potrzebujesz nagrania dialogów z przestrzenią) i czasem żywotności baterii. Już o synchronizacji i wygodzie włączania/wyłączania nie wspominam.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 28 Lut 2009, 13:28 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 29 Paź 2008, 14:32
Posty: 15
Miejscowość: Kraków
Dziękuję za odpowiedź.

Problem z moją kamerą jest taki, że nie ma w niej wejścia na mikrofon. Tzn jest tylko stopka Sony - czyli rozumiem, że mogę zamontować na niej tylko mikrofon sony. Czytałem parę opinii na temat tych mikrofonów za 300 zł i nie są one zbyt pochlebne. Chyba że do tej stopki da się podpiąć jakiś inny mikrofon?

Odnośnie zoom h2 - zasugerowałem się tym filmem:
http://www.youtube.com/watch?v=R2Ozxntk ... annel_page
oczywiście przy kręceniu byłby potrzebny klaps do synchronizacji dźwięku, a oba kanały dźwięku stereo możnaby przerobić na mono i zmiksować.

Pozdrawiam,
Łukasz


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Mar 2009, 10:13 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 30 Sie 2007, 11:22
Posty: 176
Miejscowość: Gdańsk
Jeśli masz taki problem z kamerą, to faktycznie musisz oprzeć się na zewnętrznym rejestratorze, bo dźwięk gdzieś musisz zapisać. Mikrofonami nakamerowymi głowy sobie nie zawracaj, jeśli chcesz robić filmy, dlatego albo poszukaj odpowiedniej przejściówki (jeśli taka istnieje), albo zastosuj patent, który przytoczyłeś. Jeśli masz wydać kasę na rejestrator, to raczej już nie kupisz porządnego mikrofonu. Zresztą, zawsze można potraktować sprawę przejściowo. Rejestrator już masz, w przyszłości dokupisz mikrofon. Chyba że masz w planach zmienić kamerę na nieco bardziej pro ;)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Mar 2009, 11:54 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Sie 2008, 15:20
Posty: 474
Miejscowość: Poznań
Zawsze pozostaje opcja postsynchronów.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Mar 2009, 12:12 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 29 Paź 2008, 14:32
Posty: 15
Miejscowość: Kraków
To prawda - postsynchrony to też jest wyjście. Wg mnie postsynchrony czasami wychodzą głupio/śmiesznie - a to ma być komedia :) No nic, zobaczymy, na razie mam te 2 opcje: albo wydam kasę na rejestrator, albo postsynchrony.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group