Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 21:30

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Mikrofon VIVANCO EVM 298
PostWysłany: 01 Lut 2009, 09:23 
Offline
Kręci filmy komórką
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sty 2009, 15:27
Posty: 14
Miejscowość: Łódź
Cześć,
Wiem że sprzęt nie jest najwyższych lotów ale zakupiłem go ostatnio do mojej XM1 jako zewnętrzny mikrofon kierunkowy z możliwością przeciągnięcia go kilka metrów do przodu. Mam natomiast następujący problem: po podłączeniu go w słuchawkach (w trybie nagrywania kamery) słyszę tylko w lewej słuchawce. Testowałem go i moim zdaniem nie nagrywa w stereo. Jak wyciągnie się jacka z kamery, to zaczyna w słuchawce iść dźwięk na dwie strony (ale nadal mono). Wina sprzętu czy gniazda w kamerze?
I czy możecie podać jakiś dobry sprzęt w cenie do 300zł ?

BTW: http://www.allegro.pl/item534013382_naj ... ktura.html

Bo kupiłem taki jak ten.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Lut 2009, 11:16 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Mikrofon jest mono więc nagrywa na jednym kanale. Normalka.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Lut 2009, 16:08 
Offline
Kręci filmy komórką
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sty 2009, 15:27
Posty: 14
Miejscowość: Łódź
Co myślicie o tym modelu?
Ktoś go jeszcze z Was używa? Bo ktoś do mnie pisał w jego sprawie, że jest OK

http://www.allegro.pl/item538566258_pro ... datki.html

~Edytka:

Aha i jeszcze jedna obserwacja - otóż w momencie nagrywania i włożonym do końca minijacku słyszę i nagrywam do lewego kanału tylko (MONO). W momencie wyciągnięcia lekko minijacka z gniazda kamery mam dźwięk w słuchawkach (obu) oraz w nagrywanym materiale rozchodzi się on do obu głośników (pseudo stereo). Czy tak powinno być, czy to wina uszkodzonego gniazda mikrofonu w kamerze? Na dniach dostanę dopiero nowy mikrofon stereo i mam możliwość jeszcze z niego zrezygnować jeżeli sprawa dotyczy kamery...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Lut 2009, 20:34 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 30 Sie 2007, 11:22
Posty: 176
Miejscowość: Gdańsk
Jak już Ci kolega santi wyjaśnił, mikrofony w przeważającej większości generują sygnał mono, tak więc nie spodziewaj się stereo, efektu stereo ani nawet pseudo stereo na wejściu kamery, jeśli podłączasz go do gniazda stereo. Popatrz na konstrukcję wtyku mono i gniazda stereo, a będziesz wiedział, dlaczego przy lekkim wyciągnięciu sygnał zaczyna iść na oba kanały. Taki sam efekt możesz osiągnąć w postprodukcji, a przynajmniej będziesz miał pewność, że Ci wtyk nie wyleci z kamery w połowie ujęcia.

Co do mikrofonu, to na sprzęcie niskiej klasy się nie znam, ale ani nie słyszałem, żeby Phillips robił dobre mikrofony, ani nie słyszałem żeby omnidirectional single capsule oznaczało jakąkolwiek stereofoniczność, ani tym bardziej żeby mikrofon "pro" mógł mieć dwucyfrową cenę.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Lut 2009, 23:59 
Offline
Kręci filmy komórką
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Sty 2009, 15:27
Posty: 14
Miejscowość: Łódź
Dzięki za komentarz, z tego co kojarzę to jack z jednym "paskiem" jest mono, z dwoma "stereo" ale nie wiem jakie to ma przełożenie na mikrofony (podejrzewam, że analogiczne). Nie mniej jednak na wbudowanym mikrofonie w kamerze, uderzenie w lewą i prawą stronę ma odzwierciedlenie w słuchawkach (lewy, prawy głośnik), natomiast na tym mikrofonie jest to jedna słuchawka... Dlatego mam tyle niejasności, ale dzięki za odpowiedzi.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Lut 2009, 13:13 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 30 Sie 2007, 11:22
Posty: 176
Miejscowość: Gdańsk
Np. spójrz tu i przewiń do jacków: http://serwis-tv.com/scart.html

Zobacz, jak wkładasz wtyk mono do gniazda jackowego, to oczekuje ono trzech "sygnałów" w trzech miejscach gniazda: masy, sygnału z lewego kanału i sygnału z prawego kanału. Czym się różni wtyk stereo od mono? Ano tym, że ma wydzielony kawałem bolca odpowiedzialny za drugi kanał z miejsca, gdzie we wtyku mono jest masa. Tak więc gniazdo stereo w Twojej kamerze oczekuje sygnału z drugiego kanału w miejscu gdzie Ty przytykasz mu masę (czyli poziom zerowy). To dlatego przy prawidłowym włożeniu wtyku słyszysz sygnał tylko w jednym kanale. Jak go nieco wyjmiesz, to końcówką wtyku, tam gdzie masz sygnał z mikrofonu, będziesz dotykał obu miejsc gniazda - tego, gdzie powinien być kanał lewy i tego, gdzie powinien być kanał prawy. W ten sposób dostaniesz sygnał z mikrofonu na obu kanałach, ale wtyk może Ci wypaść albo przesunąć się podczas nagrywania, nie jest to więc rozwiązanie pewne.

A mikrofon w kamerze masz stereo (tzn. masz dwa mikrofony), tak więc oba kanały pracują naraz. Jeśli chciałbyś nagrywać na dwa kanały naraz przy użyciu mikrofonów zewnętrznych, musiałbyś najpierw zrobić przejściówkę 2 x mono -> jack stereo i podłączyć to do kamery.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group