Forum Kamera!Akcja
http://kameraakcja.pl/

Letus35 Extreme
http://kameraakcja.pl/viewtopic.php?f=5&t=4387
Strona 1 z 1

Autor:  snesnes [ 14 Sty 2009, 22:01 ]
Temat postu:  Letus35 Extreme

Witam,
Poniewaz temat konwerterów 35mm w naszym kraju w końcu zaczyna nabierać krztałtów, powstają liczne pytania co i jak, czemu tak a nie inaczej, itp. itd.

Pomyślałem że podziele się z Wami swoim doświadczeniem i wiedzą na temat Letus35 Extreme. W tymsamym topicu postaram się również odpowiadać na Wasze pytania techniczne, związane z użytkowaniem, tudzież ewentualnym serwisowaniem Letusów.

Generalnie, każdy konwerter ma swoje wady i zalety. Najtańsze mają mają statyczne matówki, zaś najbardziej zaawansowane kosztują po kilkadziesiąt tysięcy (aka MovieTube, Mini35, Pro35). Najbardziej popularnym w tej chwili jest Letus, gdyż pod kątem wydajności i ceny okazuje się być najbardziej opłacalny. Zarówno pod kątem kupna, jak i wynajmu:)

Ważniejsze zalety:
-Konkretna aluminiowa budowa
-obraca obrazek w poziomie i pionie do poprawnego.
-zewnętrzna wymiana baterii (2xAA), za magnesową klapką:)
-Zjada mało światła. Porównywalnie do Redrocka, bez Micro X Flipa.
-wymienne mounty pod obiektywy
-wymienne mounty pod kamery
-Przy soczewce pod EX1/HVX200 możemy używać zoomu kamery;)
-Z użyciem firmowych szyn, łatwy w dostrajaniu wysokości itp.
-kompatybilność z przetwornikami 1/2 i 1/3 cala.

Ważniejsze wady:
-Ograniczenie w używaniu przysłon obiektywów. Najlepiej używać przysłon poniżej 2.8 włącznie. czyli 1.4, 1.8, 2.0. Przeciwnie, grozi uwydatnienie szumu matówki.
-Ograniszenie w używaniu shuter'a kamery do 120 włącznie. Wejście powyżej grozi uwydatnieniem szumu matówki.
-Trzeba mieć wyłączony stabilizator obrazu (jak w każdym konwerterze).
- Większość konwerterów nieradzi sobie z obiektywami stałoogniskowymi o ogniskowej równej lub niższej niż 28mm. Są od tego wyjątki (nowe 24mm 1.8 Sigma), ale większość powoduje spore winiety, i rozmyte boki.
- przy używaniu funkcji macro w kamerach Z7 lub serii EX, można używać obiektywów niepełnoklatkowych, gdyż można wjechać transfokacją w ich pole obrazu i wyostrzyć (mogą być lekko rozmyte boki).
- Przy zmeinnoogniskowych obiektywach nieobowiązuje zasada „dojedź, wyostrz, odjedź”, na każdej pozycji transfokacji należy upewnić się co do ostrości.

To z grubsza tyle, zapraszam do rozszerzenia wątku :)

Autor:  loopack [ 15 Sty 2009, 09:17 ]
Temat postu: 

1) uzywanie makro kamery mija sie z celem, bo zoomowanie na matówke, która defakto jest odpowiednikiem np.: matrycy CMOS pogarsza jakosc obrazu, gdyz szczegolowosc obrazu zacznie szlag trafiać. To tj bysmy korzystali z mniejszej powierzchni efektywnych pikseli - racja?
Matówka to mikro otworki (jak piksele), na ktorych zatrzymuje sie światło, zoom powoduje mniejsza ilosc tych pseudo pikselek dla obrazu. Wzrośnie aberacja.

2) letus nie ma wibracji matówki?

3) uzywanie stabilizatora z adapterem, to kwestia sytuacji. Zauwazylem ze gdy odpale stabilizator, przy pwenych ogniskowych stabilizuje drgania, ale warunkiem jest brak pylkow na matrycy inaczej widac jak pylki plywają - generalnei z tego powodu nie uzywa się stabilizacji, bo pyłki sobie pływają :wink:

4) problemy z przyslonami sa identyczne w tanich adapterach, matowka swieci teczami itp.

O co chodzi z tym że konwertery nie radzą sobie z ogniskowymi mniejszymi od 28mm - czyli co się im dzieje?

Autor:  snesnes [ 15 Sty 2009, 23:00 ]
Temat postu: 

1) - to jest temat do rozbudowania. Robilem testy, z ktorych nie wynikala aberacja, ani szczegolowosc obrazu sie nie pogorszala (ex1 z podgladem na 40"), natomiast pogorszala sie plastyka obrazka.

2) letus'a matowka jest oparta na plytce przymocowanej poprzez trzy aluminiowe nozki, z gumkami u podstawy. Na plaszczyznie z matowka znajduje sie maly silniczek, podobny do tych spotykanych w komorkach. Na koncu oski ma do polowy wylany krazek. Wprawiajac go w obroty, rozpoczynasz wibracje. Czyli matowka wibrujaca :)

3) na testach na letusie i redrocku - z wlaczonym stabilizatorem, przy szwenkach, pan&tilt czesto 'wplywaja' boki matowki, poczym 'wyplywaja'.

4) Testowalem wiele obiektywow 28mm i w dol, i jedyny obiektyw ktory z testowanych (niestety nieprzytocze modeli, gdyz testowalem w sierpniu i juz nie pamietam szczegolow) rzucal rownie doswietlony i ostry obrazek to sigma 24mm 1.8. byl tam stary zeiss 24mm i nawet on niedawal rady. Sigma w tej samej serii ma ogniskowe 20, 24 i 28mm, i zblizonej konstrukcji obiektywu, wiec bardzo mozliwe ze one beda ladnie rzucac obrazek.

Pozdrowienia z Zakopanego:)

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/