Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 29 Mar 2024, 16:35

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Ultraszybkie nagrywanie
PostWysłany: 29 Lis 2008, 00:17 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Kwi 2007, 11:01
Posty: 53
Miejscowość: Borek Wielki
Witam!
Nie wiem czy był taki temat, ale jakoś go tu nie znalazłem. Chodzi mi o ultraszybkie nagrywanie.
Czy istnieje możliwość nagrania zwykłą kamerą analogową na nośnik 8mm zdjęć np 300 fps?
Ale w ten sposób, że kamerę podpinam do karty telewizyjnej (Pixel View) taką mam i użycia jakiegoś programu, co rejestruje z taką szybkością. Czy są takie programy? Niestety nie bardzo mnie stać na kupno takiej kamerki, chyba że są jakieś do 1000 zł, ale nie wiem jak szukać, dlatego interesuje mnie jakiś program komputerowy.

Pozdrawiam serdecznie!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Lis 2008, 08:55 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Niestety nie istnieje. Jedyne co możesz zrobić zerowym kosztem to wykorzystać przeplot do konwersji materiału 25fps z przeplotem na 50 fps bez przeplotu (czyli klatkarz 50 fps). Ewentualnie kamerę NTSC - 60 fps.
Podobnie karty telewizyjne: przystosowane są do standardów wizyjnych i o ile w niektórych (asynchronicznych) możesz zczytywać z częstotliwością 300 fps to i tak będziesz miał tyle różnych klatek ile standard pozwala.
Niestety jedynym wyjściem będzie zaciśnięcie pasa i poszukanie kamerek bodajże SONY, które pozwalają na takie zgrywanie (max kilka/kilkanaście sekund na jedno nagranie) - był już bodajże tutaj nawet test takiej kamerki(zrobiony przez Santiego). Tylko że cena to conajmniej 3x zaproponowana kwota.

Może jeszcze da się coś wycisnąć z webcamów podłączanych bezpośrednio przez USB, ale tego wątku nie badałem - trzeba poszukać w googlach, popytać się w sklepach komputerowych.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Lis 2008, 11:23 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Kwi 2007, 11:01
Posty: 53
Miejscowość: Borek Wielki
Właśnie o tym czytałem, ale to jest powodowane kosztem rozdzielczości. Nie pamiętam jak to się robiło. To jeżeli chodzi o webcamy. Co do przeplotu, to też czytałem i tak będę chciał zrobić. Postawiłem problem tu, bo nigdzie nic nie znalazłem na temat oprogramowania do komputera. Interesuje mnie jednak problem z kamerą analogową, bo jak wiadomo zapisuje ona w postaci magnetycznej na taśmę i jakby tak przyśpieszyć czterokrotnie samą prędkość nagrywania tzn. przesuwania taśmy, to może by coś wycisnął, tak przynajmniej mi się wydaje. Niestety tajemnicą pozostaje dla mnie czy to są rejestrowane te 25 fps, czy obraz ciągły jaki idzie, ale to może zależy od kamery, nie wiem. Niestety mam nie wielką wiedzę w tej dziedzinie :cry: Ale jakby gra była warta świeczki to bym się podjął to wykonać.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Lis 2008, 12:14 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Niestety zawsze będzie coś za coś.

Zarówno kamera analogowa jak i cyfrowa MINIDV zapisują dane w formacie magnetycznym, różnica polega tylko na kodowaniu danych, które w przypadku analogowym są zależne od stopnia namagnesowania a w przypadku cyfrowym od ilości tych namagnesowań (w duuużym uproszczeniu), lecz w obu przypadkach i tak zapis odbywa się poprzez przejazd głowicy obrotowej i tu zwykłe zwiększenie obrotów silniczka nic nie da (a może zepsuć). O oprogramowaniu samym w sobie lepiej zapomnieć - no chyba, że w sensie zrobienia morphingu na klatkach, ale to nie będzie to, czego oczekujesz.

Jedyne co mi przychodzi do głowy, to bezpośrednie zczytywanie danych z przetworników CCD, lecz obawiam się, że aby uzyskać dobrą jakość, należałoby użyć przetworników dobrej klasy no i trzeba byłoby się namęczyć z konstrukcją układu przetwarzającego (czyli trzeba byłoby zarazić swoją pasją jakiegoś zdolnego elektronika, który rozpruje kamerę i dorobi elektronikę). Ale podejrzewam, że koszt tej zabawy i tak będzie za wysoki.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Lis 2008, 12:37 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Kwi 2007, 11:01
Posty: 53
Miejscowość: Borek Wielki
No to niestety pozostaje tylko kupno jakiejś najtańszej. Widziałem różne oferty, a mi się strasznie nie śpieszy to pewnie pozwolę sobie na nią dopiero w 2010 roku. Może wtedy coś stanieje. Albo nauczyć się programować i napisać, bądź przerobić jakiś program co zrzucałby (screenshot) nawet do plików bmp, albo jpg, czyli zwykłych framów. Tylko żeby to robił nie np. kilkanaście klatek a 200 klatek. muszę nad tym pomyśleć.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Lis 2008, 12:47 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Mar 2005, 19:44
Posty: 96
Miejscowość: Warszawa
Z 300-stoma będzie problem, ale 120 fps możesz całkiem tanio zorganizować, jeśli nie masz wysokich wymogów co do rozdzielczości. Jest taki telefon LG Viewty KU990 (ok.500-700 zł na allegro), który jest w stanie nagrywać 120 fps w QVGA (320x240) i całkiem nieźle to wygląda:

http://www.youtube.com/watch?v=Gp6eEU88cBE

//Tak do jakiś zabaw starczy, chyba że chcesz to robić do jakiś profesjonalnych zastosowań, ale wtedy podejrzewam miałbyś większy budżet.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Lis 2008, 13:26 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Kwi 2007, 11:01
Posty: 53
Miejscowość: Borek Wielki
navitas pomogłeś mi!
To chyba jest najtańszy odpowiednik takiej kamerki. Obejrzałem kilka filmików zrobionych tym telefonem i przy dobrym oświetleniu można uzyskać całkiem zadowalające efekty. Rozdzielczość jest wystarczająca.
Jestem typowym amatorem i chciałbym nakręcić jakiś dokument taki dla siebie, własnej satysfakcji i wolę za w czasu się podowiadywać.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 14 Gru 2008, 20:37 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Gru 2008, 23:24
Posty: 80
Miejscowość: Śląsk
:D


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group