Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 30 Kwi 2024, 09:34

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Czy ta lampka jest coś warta?
PostWysłany: 01 Cze 2008, 18:06 
Offline
Kaskader w Bollywood
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2007, 20:52
Posty: 109
Miejscowość: Śląsk
Witam,

potrzebuję do amatorskiego kręcenia we wnętrzach jakiegoś światełka. Zastanawiam się nad tym:

http://allegro.pl/item374941598_lampka_ ... _6343.html
Lampka LED do kamer video 5500 K. HAMA 6343

Czy to cokolwiek jest warte?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Cze 2008, 14:02 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 23 Lut 2008, 15:47
Posty: 193
Miejscowość: Pruszków
Jeśli masz w kamerze stopkę to raczej warto, zawsze przyda się takie światło wypełniające. Taka lampka jest bardzo poręczna, lepsze to niż stawianie nad kamerą reflektora. Wydatek rzędu 60 złotych to chyba nie dużo, można spokojnie na taki sprzęt wydać. Nie ma co kupować droższych, tak jak powiedziałeś do amatorskiego kręcenia taki model wystarczy. Ale sama taka lampka to zdecydowanie za mało. Potrzebne byłyby jeszcze jakieś lampy. Ogólnie do oświetlania nadają się nawet lampki biurkowe, tyle że ich pomarańczowe światło trzeba wyrównać balansem bieli (nawet najtańsze kamery mają opcję manualnego ustawienia). Ja używam trzech lamp ogrodowych kupionych w Leroy Merlin (19,99 zł), zaopatrzonymi w ściemniacze. Ściemniacze to rzecz absolutnie niezbędna, na przykład jeśli chcesz kręcić sceny w nocy albo w ciemnych pomieszczeniach. Warto kupić chociażby taki:http://www.allegro.pl/item369591505_uniwersalny_sciemniacz_do_lamp.html
Tyle że im bardziej ściemniasz tym bardziej światło jest pomarańczowe, ale to znowu kwestia balansu bieli. Oprócz tego jakieś przysłony mogą być np. w postaci kalki technicznej.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Cze 2008, 19:25 
Offline
Kaskader w Bollywood
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2007, 20:52
Posty: 109
Miejscowość: Śląsk
Niestety jestem sam i nie ma mi kto latać z lampami. Poza tym, musiały by być na baterie, żeby to miało sens. Natomiast zastanawiam się na ile taka sensownie doświetli cokolwiek. No i czy nie będzie efektu punktowego doświetlenia, bo to masakra....


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Cze 2008, 19:27 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lip 2006, 20:58
Posty: 1317
To pomyśl nad dyfuzorem do niej wtedy będzie cacy.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Cze 2008, 19:51 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Diody są dobre tylko do planów bliskich, więc ten zestaw może Ci się przydać do reporterskich ujęć lub np. na dyskotece. Taka ilość diod może okazać się za słaba dla Twojej kamery. Sugerowałbym też rozważyć zakup zwykłej latarki diodwej - za 80 pln można znaleźć 60 diodową wersję - tylko, że byłby problem z zamocowaniem do kamery lub statywu (choć ten problem można rozwiązać kupując w sklepie czy na giełdzie foto za 20 pln adapterek na stopkę foto i odpowiednio go przerabiając).
Jak wspomniał przedmówca - dyfuzor z kalki technicznej może się przydać, a do "ocieplenia" światła (jeśli chciałbyś stosować diody i żarówki jednocześnie), filtr jasnoczerwony lub jasnobrązowy (który można też zrobić z folii po długich cukierkach niegdyś wieszanych na choinkach - może jeszcze uda się znaleźć takie w sklepach)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Cze 2008, 20:26 
Offline
Kaskader w Bollywood
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2007, 20:52
Posty: 109
Miejscowość: Śląsk
Cytuj:
To pomyśl nad dyfuzorem do niej wtedy będzie cacy.


Hm... Chyba to za trudne dla mnie :(

Dyrektorka mnie prosiła o filmik ze ślubu córki. Więc mieszkanie, kościół -- niefajne oświetlenie :(


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Cze 2008, 21:03 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lip 2007, 12:10
Posty: 610
Miejscowość: Kielce
Dyfuzor nie jest wyzwaniem, jest to coś co rozprasza światło, w efekcie je zmiękczając. Nie masz wtedy efektu strumieniu światła.
Jako dyfuzora nożesz użyc np kawałka przezroczystego plastiku z opakowania po płytach cd, wystarczy potrzeć papierem ściernym i taki kawałek przyczepić do źródła światłą, w Twoim wypadku do szkiełka przed diodami :wink:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Cze 2008, 09:21 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lip 2006, 20:58
Posty: 1317
Tak nawiasem mówiąc to ja mam fajna lampkę canona do kamer do pozbycia jej model to Canon VL 20 jest na akumulatorek i ma mocowanie do szyny w bardzo dobrym stanie.Jak ktoś będzie chciał to zapraszam aha i dyfuzor prawdopodobnie będzie pasował od lam błyskowych do canona (cena najzwyklejszego to 30zł na allegro.)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Cze 2008, 17:57 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 23 Lut 2008, 15:47
Posty: 193
Miejscowość: Pruszków
loopack napisał(a):
Jako dyfuzora nożesz użyc np kawałka przezroczystego plastiku z opakowania po płytach cd, wystarczy potrzeć papierem ściernym i taki kawałek przyczepić do źródła światłą, w Twoim wypadku do szkiełka przed diodami

Tego bym nie polecał, raz już tak spaliłem lampę. Dyfuzor powinien być trochę przed źródłem światła, najlepiej umocowany na jakimś mini statywie, ale na pewno nie na szybce. Choć to zależy jeszcze jakiej mocy lampa.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Cze 2008, 20:51 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
lampy z diodami LED w ten sposób nie spali, nawet jak włoży pomiędzy diody a szybkę zewnętrzną wspomniany wyżej kawałek kalki technicznej. W przypadku lamp żarowych (w tym halogenowych) jak najbardziej się zgodzę - bo te się mocno grzeją.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 04 Cze 2008, 07:30 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lip 2007, 12:10
Posty: 610
Miejscowość: Kielce
Diody LED grzeją się tylko w przypadku gdy dostają za dużo prądu, ale i tak nie dojdzie do zapłonu czegokolwiek, ponieważ wcześniej taka dioda się po prost psuje i nie działa :P więc Qwerty najpierw spróbuj, a później "nie polecaj".


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 35 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group