Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 23 Maj 2024, 09:43

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: PYTANIE O KRECENIE W NOCY
PostWysłany: 10 Lis 2007, 21:22 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 10 Lis 2007, 15:26
Posty: 5
Miejscowość: manchester
Czesc. Zamierzm kupic kamerke. Dzieki temu co przeczytalem na tym forum, wiem, ze to bedzie Panasonic nv gs 230 lub 280, sa najlepsze w tym przedziale(kasa), na co moge sobie pozwolic. Jednak przeczytalem tu takze, ze nie sprawdzaja sie one przy kreceniu w nocy. Moje pytania sa nastepujace:
Czy trzy halogeny po 500v moga cos pomoc przy kreceniu scen noca tymi wlasnie kamerami-np w lesie.
Czytalem tu takze, ze mozna krecic gdy dopiero sie sciemnia.
Czy wtedy tez trzeba urzyc lamp?
Czy w takich warunkach ta kamera sie sprawdza?
Czy ktos probowal tak krecic ktoras z tych kamer?
Jestem calkowitym laikiem w tym temacie i moje pytania moga wam sie wydac glupie. Ale jakby ktos zechcial mi odpowiedziec to bylbym wdzieczny. Z gory dzieki.

Napisalem maly scenariusz i jestem zdeterminowany nakrecic ten film. Niektore sceny beda krecone noca w miescie i lesie, z tad te pytania.
pozdrawiam. :wink:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Lis 2007, 21:31 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 03 Wrz 2006, 11:38
Posty: 12
Noc tą kamerą ja bym kręcił w dzień.
Później obrabiał obraz cyfrowo (tzw. amerykańska noc).
Warunek: dzień bezsłoneczny, nie kręcić nieba.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Lis 2007, 21:44 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 10 Lis 2007, 15:26
Posty: 5
Miejscowość: manchester
Dzieki Hir :D za ta odp.
A czy jest moze kamera o podobnych parametrach do tych panasoniaczy, ktora lepiej wychodzi krecenie w nocy, ale tez dobrze za dnia?

Za kazda odp. wielkie dzieki. :wink:
Pozdro


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Lis 2007, 20:07 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2005, 10:07
Posty: 717
Miejscowość: Warszawa
Mieszkasz w dużym mieście, masz, być może, ambitny scenariusz - zamiast kupować kiepską kamerę lepiej znajdź ekipę, która ma lepszą i ludzi, którzy potrafią ją obsłużyć.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Lis 2007, 21:39 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 10 Lis 2007, 15:26
Posty: 5
Miejscowość: manchester
W sumie to tez jest jakas opcja. A scenariusz ambitny jest. :wink:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Lis 2007, 22:23 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2005, 10:07
Posty: 717
Miejscowość: Warszawa
To wrzuć go tutaj, przeczytamy, pomarudzimy :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Lis 2007, 13:35 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 18 Paź 2007, 01:25
Posty: 9
Miejscowość: NY
Rodzaj kamery przy kręceniu scen w nocy nie ma az tak duzego znaczenia jak sugeruje hir. Każdą kamerą można rejestrować takie sceny, problem polega na minimalnej ilości swiatla, której potrzebuje dana kamera.
Osobiście osobom o niewielkim doświadczeniu filmowym odradzałbym filmowanie nocy w dzien. Zresztą "noc amerykańska" juz dawno odeszła do lamusa i nawet najwięksi specjaliscie nie byli zadowoleni z uzyskanych efektów. Noc w dzien najlepsze efekty odnosila w filmie czarno-białym, ostatni taki eksperyment w polskim kinie pamietam z Bruneta wieczorową porą w scenie wyjazdu rodzinki bohatera na weekend i nie jest to rzucająca na kolana scena.
Odnośnie światła:
wszystko zależy od planowanej sceny - jesli planujesz nakrecic milosna scene "przy swiecach" starcza twoje halogeny. Jesli planujesz scene w lesie i w ogólnym planie chcialbys zarejestrować tło z pni drzew oblanych światłem księżyca to nawet posiadając kamere z najwyzszej półki, bez specjalistycznego światła (minimum wyładowczej czwórki - czyli 4000 watowej lampy o temp. barwowej 5600K) nie dasz rady. Skromniejsze "sceny leśne" realizowałem przy uzyciu kilku lamp żarowych o mocy 5kW.

Nikt z zawodowych filmowców nie posiada własnego fabularnego oswietlenia, potrzebne lampy można wypożyczac, co wiąże sie z ważniejszą niż scenariusz filmu filmową kategorią - budżetem filmu.


Filmowanie przy zapadajacym mroku (tzw "magic hour") daje lepsze efekty, ale ma podstawową wadę - magic hour trwa czasem kilkanascie minut, potem zapada noc. W technice tej chodzi o wybranie takiego momentu kiedy niebo nie jest jescze zupełnie czarne - czyli kiedy jeszcze rejestruje się jako tło, a widzowi sugeruje noc. Akcje można wówczas doświetlac na różne sposoby, duże nasycenie barw uzyskuje się np. doświetlając scenę swiatłem żarowym (3200K) przy balansie kamery na daylight - 5600K (w prawie każdej komedii romantycznej jest taka scena).

Generalnie każdą scenę mozna zmodyfikować tak, żeby zrealizować ją mistrzowsko, dopasowując się do dostępnych środków - na tym polega wiedza tajemna dobrego operatora i elastycznego reżysera. Np planowaną scenę w lesie możesz tak opracować żeby posiadane przez ciebie halogeny wystarczyły w zupełności. Napisz jaka konkretnie scena chodzi ci po głowie, a poradzę ci jak ją zrealizować.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Lis 2007, 13:49 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 03 Wrz 2006, 11:38
Posty: 12
Zgadzam się. Kręcenie za dnia i cyfrowy retusz nie wychodzi statystycznie zbyt okazale. Nakręciłem kiedyś sceny za dnia i próbowałem z nich zrobić noc - wyszedł głęboki półmrok, ale do nocy to jeszcze brakowało. No ale to było lepsze, niż kręcenie w lesie w nocy, nie miałem szans tego odpowiednio oświetlić.

Napisz lepiej jakiego typu zdjęcia nocne chcesz robić i czy bierzesz pod uwagę istnienie jakichś zastanych źródeł światła. To ma być w głębokim lesie czy na ulicy?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Mar 2008, 14:41 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 10 Lis 2007, 15:26
Posty: 5
Miejscowość: manchester
czesc. jakis czas nie bylo mnie na forum, dlatego nieodpowiadalem. Scen noca w lesie bedzie kilka. Jedna scena jak chlopak ucieka przez las przed duzym, czarnym psem. Druga to scena jadacego samochodu a pozniej rozmowa dwoch osob w samochodzie. Bedzie takze scena poscigu w lesie noca, gdzie jedno auto goni drugie, a za nimi goni jeszcze policja. :lol: wiem, ze to nie latwe do nakrecenia. dlatego kazda rada jest w cenie. z gory dzieki. :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Mar 2008, 15:26 
Offline
Kaskader w Bollywood

Rejestracja: 04 Maj 2007, 11:00
Posty: 101
Miejscowość: Puławy
To trochę krótki ten scenariusz. Może najpierw poczytaj trochę tu. http://forum.kamera-akcja.pl/viewforum.php?f=3 a potem coś bardziej szczegółowego podaj. Na pewno przyda Ci się duuuużo czytania.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group