Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 03 Maj 2024, 20:27

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 40 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Budżetowe Oświetlenie
PostWysłany: 05 Cze 2005, 13:31 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2005, 10:07
Posty: 717
Miejscowość: Warszawa
Tak więc, jestem początkującym filmowcem. Mam już kamerę (Panasonic NV-MS5, taki duży SVHS, jakość obrazu ma ładną o ile światła jest dużo, możliwy pełny manual), nasadkę szerokokątną ( 0,38x), akumulator (na 6-7h starcza, duży, zewnętrzny), głowicę do statywu (Manfrotto 200, zbieram na statyw:D). Zaczynam budowę wózka i stedicamu (jak widać w innych tematach), brakuje jeszcze oświetlenia.
Jak najmniejszym kosztem uzyskać oświetlenie którego jakość można określić jako: wystarczająca? już mówie o co chodzi: wiadomo, moja kamera do najlepszych nie należy, ale jeśli zaczne kręcić coś co wygląda dobrze, jest dobrze skomponowane, ruchy kamery będą dobre itp, to rodzinka zasponsoruje mi jakąś dobrą DV, albo betę. Zastanawiałem się czym doświetlić plan. Dopiero zaczynam, więc doświadczenia nie mam prawie żadnego, zastanawiałem sie nad użyciem zwykłych halogenów (500w?), nadadzą się? jak tak to do czego używac je, a do czego co innego?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 05 Cze 2005, 15:39 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 02 Mar 2005, 22:02
Posty: 54
Miejscowość: Bydgoszcz
Oooo beta ci zasponsopruja? To ty jakis milioner jestes :P Od zera do milionera czyli Od Svhsu do Betacamu :P ale betka jest kiepska do montazu komputerowego. Nie polecam!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 05 Cze 2005, 21:05 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2005, 10:07
Posty: 717
Miejscowość: Warszawa
z zasady nie wnikam głębiej w rzeczy na które mnie nie stać, jak już będe miał budżet to zainteresuje sie co z nim zrobić, więc tą betę podałem tak z lotu, jako jakiśkolwiek lepszy standard


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 15 Cze 2005, 01:08 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 16 Lut 2005, 20:04
Posty: 17
Miejscowość: Szczecin
Stanek nie przesadzaj, BTD montuje sie całkiem niezle:)
Z Betą troche przesadziłeś, ale pewnie HD niedługo zejdą z cen:)
A co do świateł, to słyszałem ze halogeny budowlane są dośc dobre - nie wiem bo sam nie korzystalem.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 25 Lip 2005, 10:06 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lip 2005, 09:35
Posty: 73
Miejscowość: Skarżysko/Kraków
Ja używam 3 halogenów 150W, takie z Praktikera do oświetlenia przy robieniu fotek w domowym atelier, trzeba lekko modyfikowac balans bieli ale tak to poza tym jest bardzo OK.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 25 Lip 2005, 11:20 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 16 Lut 2005, 20:04
Posty: 17
Miejscowość: Szczecin
a moglbys napisac o nich cos wiecej? ile kosztowały, i jak to się podłącza do prądu? Balans bieli? Tzn są za zimne czy za ciepłe? pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 25 Lip 2005, 12:18 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lip 2005, 09:35
Posty: 73
Miejscowość: Skarżysko/Kraków
Jest to zwykły halogen 150W taki jak spotykany na budowach, działkach, w garażach. Koszt wtedy to 20zł/sztuka, teraz widziałem je po 15zł...
Temperatura - ciepła.

Przykładowe fotki zrobione kiedyś tam, przypadkiem w piwnicy przy oświetleniu właśnie halogenowym z malutkim dodatkiem swiatła z małych zarówek mlecznych 40W. Brak korekcji balansu bieli, aparat ustawiony na auto!

http://img335.imageshack.us/img335/8981/halogen18es.jpg
http://img335.imageshack.us/img335/1410/halogen24ed.jpg

Nie wiem jak sobie poradzi kamera z takim oświetleniem, pewnie podobnie jak aparat.

Dodaję jeszcze to, może sie przyda:
http://artmediastudio.pl/foto/rozaniec/index.html
http://artmediastudio.pl/foto/crop1/index.html
http://artmediastudio.pl/foto/crop/index.html


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 25 Lip 2005, 14:08 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 16 Lut 2005, 20:04
Posty: 17
Miejscowość: Szczecin
wieeeelkie dzięki za te galerie, to koło na obiektyw wyglada bardzo fajnie:) A co do reflektorów budowlanych to jeszcze raz spytam bo nie napisałeś - czy je się podłacza normalnie do gniazdka 230V?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 25 Lip 2005, 14:46 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lip 2005, 09:35
Posty: 73
Miejscowość: Skarżysko/Kraków
Tak, napięcie 230zł :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 27 Lip 2005, 20:30 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 22 Lut 2005, 11:54
Posty: 6
Miejscowość: Poznań
Ja mam 4 halogeny po 500W na dwóch statywach, jeden 1000W i jest mało jak oświetlam w nocy jakiś w sumie nie wielki plan. :evil: W pomieszczeniu jest już lepiej bo wiadomo światło ma się od czego odbijać. Jeszcze kwestia umiejętności i wiedzy czego mi trochę brakuje. :oops:

taki statyw z lampami 2x 500W ok 100 zł
sama lampa 500W ok 10 zl w markecie
skrzydełka na 5 lamp ok 270 zł (o ile dobrze pamietam)
kabel 50m kosztował jakieś 60-70 zł do tego listwy i wtyczki

do tego można kupić folie (ja mam z teatru) i szkła filtrujące swatało
Z tego co wiem to można zastosować tam ściemniacze na pilota bezprzewodowego. Cena takiego cuda od 250 zł do 600zł :evil: w zależności na ile lamp i ile funkcji będzie posiadać.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 27 Lip 2005, 20:42 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 16 Lut 2005, 20:04
Posty: 17
Miejscowość: Szczecin
Razem masz 3KW, to w sumie nienajgorzej chyba. A co sądzisz o plastrach miodu na lampy, są tak przydatne jak sie o nich mowi?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 28 Lip 2005, 09:50 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 22 Lut 2005, 11:54
Posty: 6
Miejscowość: Poznań
Cytuj:
A co sądzisz o plastrach miodu na lampy


Nie wiem co to jest. Czy to służy do zmiękczania światła? Może mi to jakoś przybliżysz?

http://artmediastudio.pl/foto/rozaniec/index.html

Swoja drogą to jestem ciekaw czy taką świetlówkę można kupić w zwykłym sklepie elektrycznym? I z czego ja potem zasilać? Chyba się dziś przejdę popytać bo to może dawać całkiem przyjemny efekt.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 28 Lip 2005, 17:43 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 22 Lut 2005, 11:54
Posty: 6
Miejscowość: Poznań
Z tego co się dowiedziałem to taka ”świetlówka kołowa” kosztuje ok. 22zł. http://artmediastudio.pl/foto/rozaniec/ ... iec03.html

Do tego trzeba kupić ”statecznik” ok. 11zł. Sadze za to cos czarnego leżące obok kamery to jest właśnie statecznik http://artmediastudio.pl/foto/rozaniec/ ... iec02.html
W sklepie widziałem taki płaski na którym można by było oprzeć cala konstrukcje zamiast tej deseczki. Tylko nie wiem czy to nie będzie miało jakiegoś negatywnego wpływu na kamerę.

W sklepach maja te świetlówki lecz oryginalnych stateczników nie i nigdy nie mieli.(sprawdziłem kilka sklepów) Wiec wyżej wymieniony statecznik jest inny niż oryginalny dopasowany przez sprzedawcę ok. 44W o ile pamiętam.

Nie mogę rozgryźć do czego jest ten cincz http://artmediastudio.pl/foto/rozaniec/ ... iec08.html


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 15 Sie 2005, 22:49 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lip 2005, 09:35
Posty: 73
Miejscowość: Skarżysko/Kraków
Tech cinch to chyba jest zasilanie - z akumulatora, a ta czarna puszka (po wtyku do gniazda napięcia 3-fazowego) zawiera przetwornicę do świetlówki. Najlepiej było by zapytać autora... to bardzo miły gość i chętnie odpowiada na pytania.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Wrz 2005, 17:48 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2005, 10:07
Posty: 717
Miejscowość: Warszawa
nie zakładam nowego tematu, bo temat ten sam w sumie :)
po co są skrzydełka przy lampach?
logika1: po to żeby nie oświetlać tego czego sie nie chce
logika2: ale przecież byłoby widać granice światła
logika1: ale można dać światło od boku na jedną postać, a druga będzie w cieniu

moje logiczne myślenie wyciągnęło dobre wnioski? Jak sie nazywają takie duże okrągłe albo prostokątne płaskie arkusze czegoś, co odbija światło? Jak to zastosować (zrobić chyba można bez problemu z tektury i folii alu, prawda?)?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Wrz 2005, 18:01 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
Wlasciwie Twoja logika prowadzi Cie w dobrą stronę :) Skrzydła na reflektorze służą do regulacji kąta padania światła. Dzięki nim możesz uzyskać światło rozproszone (np. do oświetlenia całej sceny) albo światło skupione (np. do oświetlenia jakiegoś detalu). Czyli do tego, żeby oświetlać konkretnie to, co się chce.

Fast128 napisał(a):
logika2: ale przecież byłoby widać granice światła

Trzeba tak oświetlać, aby ta granica była niewidoczna na ekranie.

Te płaskie arkusze czegoś (najczęściej jest to styropian) to blendy. Służą do tego aby uzyskać łagodne, rozporoszone światło. Jak używać? Poprostu zamiast kierować strumień światła bezpośrednio na scenę, skieruj go na blendę, a ta poprzez odbicie oświetli scenę.

Używając do tego celu folii aluminiowej uzyskasz inny rodzaj blendy. Folia aluminiowa ma to do siebie, że mocno odbija światło. Przez to będzie mocniejsze i ostrzejsze.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Wrz 2005, 18:24 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2005, 10:07
Posty: 717
Miejscowość: Warszawa
Blendy są wykonane z czegoś bardzo specyficznego, czy taką amatorską blendę można zrobić samemu (kawałek czegoś i z jednej strony folia alu, a z drugiej biały brystol)?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Wrz 2005, 18:50 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
Wystarczy płyta styropianu. W sklepach budowniczych kosztuje grosze, a jest najbardziej poręczna.
Brystol też może być, ale moim zdaniem jest za mały. Tylko po co chcesz cos na to naklejac?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Wrz 2005, 18:56 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2005, 10:07
Posty: 717
Miejscowość: Warszawa
ja pisałem coś o naklejaniu?
Brystol można zwinąć, więc jest znacznie poręczniejszy :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Wrz 2005, 19:16 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
heh, przepraszam, moje przeoczenie z tym naklejaniem.

Może i jest poreczniejszy przy przenoszeniu, ale na pewno nie przy oswietlaniu. Jak dla mnie jest poprostu za maly. No ale probuj, jezeli wystarczy dla Twoich potrzeb, to bardzo dobrze.

pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 40 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 42 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group