Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 14 Maj 2024, 08:23

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Panasonic NV GS280 czy Sony DCR-HC96E? - amatorskie filmy
PostWysłany: 03 Mar 2007, 19:17 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Mar 2007, 17:26
Posty: 9
Miejscowość: Warszawa
Witam i bardzo przepraszam na wstępie za wtórność. Sporo ostatnio czytałam na kilku forach o kamerach cyfrowych. Jednak technika idzie do przodu, ceny też nierzadko spadają więc chciałabym uzyskać najnowsze informacje. Mam już wprawdzie wyrobione zdanie na temat kilku modeli, ale chciałabym uzyskać Wasze opinie bo podkreślam, że w tym temacie jestem z punktu praktyki zielona. Mianowicie zastanawiałam się nad robieniem filmów amatorskich, w tym też drobnych dokumentów. Dlatego zaplanowałam zakup kamery, a że zawsze przy większym (jak na moją kieszeń) zakupie radzę się kolegów na forach, to i tym razem proszę o pomoc ( niestety w sklepach Panowie są często mniej zorientowani niż ja sama :/ ). Planowałam kupić kamerę do 2000zł, ale jeśli faktycznie warto, to mogę zainwestować do 2500zł.
Co do formy użytkowania to jak mówiłam wcześniej interesuje mnie przede wszystkim kręcenie amatorskich filmów, ale też jakiś drobnych filmików, spotów, imprez rodzinnych itd. Zapewne jeśli kupię kamerę, która nada się do drobnych filmów amatorskich, to tym bardziej do powyższych sytuacji.
Wiem, że warto zainwestować w 3CCD, ale ma to też swoje minusy. Jeśli dobrze zrozumiałam to 3CCD gorzej wypada przy gorszym świetle? Wnioskują z porównań GS280 z Sony HC96.

No i właśnie tu zaczynają się schody. Będę kręcić zarówno w otwartych przestrzeniach jak i w zamkniętych.
1. Biorąc powyższe pod uwagę w jaki model warto zainwestować?

Wiem, że dodatkowo trzeba dokupić kilka gadżetów. Statyw, torbę, akumulatory, kasety kupię natychmiastowo, lampy odłożę na później i choć nie jestem jakoś do nich przekonana to pewnie ciężko będzie nagrywać wieczorem przy zwykłym oświetleniu z żarówki.
2. Jak to jest z tymi lampami, naprawdę film bez ich użycia nakręcony wieczorem przy żarówkowym świetle jest kiepskiej jakości? (pewnie mało profesjonalne pytanie ;p chodzi mi głównie o GS280 albo jakiś inny przez Was polecany do 2500zł).

3.Czy istnieje potrzeba używania jeszcze innych gadżetów tego typu tak na dobrym początku?

Przechodzę teraz do najważniejszego pytania.
Jaką aktualnie kamerę do 2500zł byście mi polecili?
Zastanawiałam się nad modelami:
Panasonic NV GS280
Panasonic NV GS250 -> ale w tym wypadku tylko używaną bo nowa kosztuje 4500zł, a podobno wiele nie różni się od GS280.
4. Jakie są pomiędzy nimi różnice?

Interesują mnie także modele:
Sony DCR-HC94E
Sony DCR-HC96E
Panasonic NV GS180
NV-GS35E i NV-GS21E - są tańsze niż GS280, ale czy warto?
Dziwne bo 21e dostał więcej punków za jakość i płynność obrazu (73) niż 280 (66) w teście w jednek z gazet, której nazwy nie przytoczę.

5. Prosiłabym jeszcze o opinię co do Sony 96E (może w odniesieniu do Panasonica 280?).
Jestem otwarta na propozycje i chętnie przyjmę do wiadomości wyższość innych modeli (do 2500zł) niż powyższe, aczkolwiek pewnie będę mieć jeszcze większy mętlik w głowie, ale co tam chce się dokonać optymalnego zakupu więc trzeba troszkę się pomęczyć ;p

Zależy mi na jakości obrazu i funkcjonalności.

Z góry THX za pomoc i sorry za obfitość tekstu.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Mar 2007, 19:38 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Jeśli idzie o jakość obrazu to HC96 ma 1 przetwornik za to duży (1/3") zaś gs280 o ile się orientuję ma 3 przetworniki ale niestety mniejsze (1/6") - większy przetwornik lepiej radzi sobie przy kiepskim świetle (większa piksele potrzebują mniej światła) natomiast 3 przetworniki dają lepsze odwzorowanie kolorów.

Generalnie jeśli chcesz robić filmy a nie tylko reportażyki z imprez domowych to polecam produkty Panasonica. Sony generalnie robi dwa rodzaje kamer: idiotenkompakten i profesjonalne. Konsumenckie modele są przeraźliwie zautomatyzowane i choć niby są tam opcje manualne to jednak dość niewygodne. Panasonic nawet w tańszych modelach rozwiązuje kwestię manualnej kontroli nieco rozsądniej i (to moja ulubiona zaleta) podaje faktyczną wartość przesłony a nie jakieś z sufitu wzięte "Jasności". Sony ma coś takiego tylko w kamerach z wyższej półki.

Brak światła powoduje pojawienie się szumów i ciemny obraz. Pojedyncza, 100W żarówka to za mało aby otrzymać obraz dobrej jakości. Za stosunkowo nieduże pieniądze możesz kupić na allegro świetlówki o mocy 280W a to już lepszy efekt niż zwykła żarówka. Do tego chiński lampion z papieru (biały) i masz swój pierwszy zestaw oświetleniowy.

Generalnie światło w filmie pełni pewne role estetyczno-dramaturgiczne i nie jest tylko po to żeby było coś widać no ale to już wyższa szkoła jazdy.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Mar 2007, 20:47 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2005, 18:35
Posty: 1464
Miejscowość: Gdańsk
Cytuj:
Jeśli dobrze zrozumiałam to 3CCD gorzej wypada przy gorszym świetle?


Wręcz przeciwnie, 3CCD wypada lepiej w gorszym świetle.

Cytuj:
2. Jak to jest z tymi lampami, naprawdę film bez ich użycia nakręcony wieczorem przy żarówkowym świetle jest kiepskiej jakości?


Jak są porządne żarówki i dużo (na przykład 4 x 100 W), to nie jest tak tragicznie. Obejrzyj większość tego co tutaj mamy na forum, mało kto używał reflektorów do zdjęć we wnętrzach. Jasne, że nie wyjdzie tak jak w profesjonalnym filmie, ale od czegoś trzeba zacząć.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Mar 2007, 23:15 
Offline
Kamerzysta na Weselach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2007, 20:37
Posty: 33
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
ja polecam ta HC96 (model nizej nie ma wejscia DV, tylko wyjscie), a kolega ja sobie kupil pare dni temu, oboje jestesmu studentami realizacji obrazu i jestesmy z niej zadowoleni jakosc seriio wysoka jak dla nas (wczesniej krecilismy na pozyczanych Canonach XL1, wiadomo nie ma co porownywac) krecimy w meiszanych wnetrznach i sprawuje sie niezle, jak sie odezwiej na pw to ci moze poszukam ci jakis linkow do skompresowanych filmikow z niej


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Mar 2007, 08:06 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Mar 2007, 17:26
Posty: 9
Miejscowość: Warszawa
Witam :)
Nie wiem jak to możliwe bo jak wpisuję w wyszukiwarkach cen gs250 to mi wyskakują ceny od 4 tys. do 6 tys., a natknęłam się w jednym sklepie stacjonarnym na ten model w cenie 2500zł i zgłupiałam. Już byłam nastawiona na gs280 i teraz znowu się zastanawiam. Poradźcie mi jeszcze czy lepiej byłoby gs280 czy może jednak gs250, skoro jest w takiej cenie? Wiem, że gs250 ma więcej wejść i wyjść, ale czy oprocz tego rozni się jeszcze czymś? Proszę o pomoc. Ktorą zatem lepiej kupić?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Mar 2007, 12:34 
Offline
Kamerzysta na Weselach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2007, 20:37
Posty: 33
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
GS250 od 4539,00,- PLN
GS280 od 2190,00,- PLN wg mojej wyszukiwarki ;)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Mar 2007, 13:01 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Sięgnijmy do źródła:
http://panasonic.pl/oferta.php?prod=2575
http://panasonic.pl/oferta.php?prod=2865

GS280 ma tylko wyjścia więc nie nagrasz z powrotem na taśmę i to chyba jedyna różnica.
Gdyby nie limit cenowy to proponowałbym raczej GS500 jeśli chcesz się zająć filmem. W obecnej sytuacji sugeruję GS250 chyba, że chcesz przechowywać wszystko na płytach, dystrybuować w necie i na DVD.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Mar 2007, 17:47 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 11 Sty 2007, 20:30
Posty: 43
Miejscowość: Gdynia
santi napisał(a):
Gdyby nie limit cenowy to proponowałbym raczej GS500 jeśli chcesz się zająć filmem.


A co ogólnie sadzicie o tej kamerze? Z twojej wypowiedzi, Santi, wnioskuje,ze jest dobra. Mam pytanie, ona nagrywa na taśmę minidv ? Tak czytam te parametry i nie jestem pewien.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Mar 2007, 18:09 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Zobaczmy co pisze producent:
Cytuj:
Kompaktowa kamera 3 CCD standardu mini DV z zapisem 16:9

Chyba szystko jasne.

Jest to następca słynnej GS400. Niestety poza matrycą 16:9 to generalnie krok wstecz w stosunku do kultowego poprzednika ale w tej klasie jest to jedna z najlepszych kamer.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Mar 2007, 19:37 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 11 Sty 2007, 20:30
Posty: 43
Miejscowość: Gdynia
Dzięki.

Takiej kamery w zasadzie szukałem. Dotychczas jedyne na jakie się napotykałem miały HDD. Jak słyszałem (czytałem) nie jest to dobre rozwiązanie kiedy chce sie robić filmy.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 14 Mar 2007, 22:26 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Mar 2007, 17:26
Posty: 9
Miejscowość: Warszawa
Jeszcze się spytam co myślicie o modelu NV-GS320? I jaka jest rożnica między zwykłym GS280 a GS280EP-S?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 23 Maj 2007, 00:59 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 02 Maj 2007, 15:52
Posty: 12
Miejscowość: Gdansk
A co sadzicie o modelu SONY PC1000E. Jest dostepny w podobnej cenie, ma 3 przetworniki CMOS i wejscie analogowe.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group