Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 20:20

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: FILM DOKUMENTALNY
PostWysłany: 16 Lis 2008, 21:19 
Offline
Nie wie jaka kamerę do 1500zl

Rejestracja: 15 Lis 2008, 01:08
Posty: 5
Miejscowość: Edynburg
Bardzo proszę o wszelkie rady w kwestii kręcenia filmów dokumentalnych. Mam jakieś tam pojęcie o robieniu filmów aktorskich (i skromniutkie doświadczenie), ale nigdy nie bawiłem się w dokumenty. Tymczasem ostatnio wpadł mi w ręce, wydaje mi się, bardzo ciekawy temat na taki właśnie film i bardzo potrzebuję pomocy bo nie wiem jak się za to zabrać. Tak więc jeżeli wiecie cokolwiek na temat realizacji filmów dokumentalnych to bardzo proszę o pomoc.


Z góry dzięki :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 17 Lis 2008, 01:33 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Mar 2008, 08:47
Posty: 127
Miejscowość: Limanowa / Kraków
Polecam przeczytać How To Write a Documentary Script , który jest nie tylko o scenariuszu. A dla klimatu jeszcze esej o współczesnym polskim filmie dokumentalnym :)

Na początek zbierz jak najwięcej informacji na dany temat. Potem napisz pierwszą wersję scenariusza. Jeśli sam piszesz scenariusz i kręcisz to format może nie ma dla Ciebie większego znaczenia ale wygodnie zapisywać to co się będzie działo w dwóch kolumnach :
"video" - czyli to co widz zobaczy
i "audio" - czyli to co usłyszy w momencie gdy coś zobaczy :)
(Jeśli nie wiesz o co chodzi, to zaglądnij na 51 stronę tego pdf'a How To Write a Documentary Script. Tam dodali jeszcze jedną kolumnę z narracją)

Nie spędzaj wieków nad tą pierwszą wersją. Życie mocno ją zweryfikuje :P Nie wiem jak to się robi zgodnie ze sztuką ale my w momecie gdy właśnie życie zmieniało nam nasz scenariusz to na bieżąco nanosiliśmy poprawki. Zmian było tak wiele, że powstał właściwie zupełnie nowy scenariusz ale dzięki temu wiedzieliśmy jak to później poskładać :)

Powodzenia!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 08 Gru 2008, 23:51 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Gru 2008, 23:24
Posty: 80
Miejscowość: Śląsk
Zatem w moim pierwszym poście na forum odezwę się na temat ujęć w filmie. Przegladając filmyużytkowników tego forum natrafilem na plage calkowicie bezsensownego zoom'owania. Radze filmowac kadrami statycznymi pamiętajac przy tym o linii horyzontalnej (zeby utrzymac poziom, a nie by kadr byl krzywy) W zależnosci od tego jaki klimat chcesz uzyskac w filmie zruszane kadry tez moga dac pewien efekt. Nie mowie tu odrazu o jakis nagraniach rodem z w11 gdzie kamere trzyma amator rowny poziomem aaktrow tam wystepojacych.. :mrgreen: Prowadz przemyslane kadry.Czasem warto nakrecic o godzine wiecej materialu (oczywiscie jesli to mozliwe), niz potem przy postprodukcji,klac pod nosem ze czegos brakuje lub ze mam czegos zamalo. Przy dokumetach zawsze warto zrobic troche przebitek otoczenia, postaci. Np. dloni, czy zblizenia kawalka twarzy. Dzieki temu zawsze bedziesz mogl wkleic taki kadr w miejsce gdzie bedziesz mial "dziure" W zaleznosci od miejsca w jakim bedziesz filmowal fajnie by bylo postarac sie o jakies swiatlo. Ale tutaj znowu; w miare mozliwosci. Bo jesli bedziesz krecil dokumet np. o okresie godowymi ryjowek kretonogich to nie wepchasz im do dziury halogenu 500w..;) Moze napisz co chcsze filmowac.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group