Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 20:09

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Faktura dla sponsora
PostWysłany: 01 Sie 2008, 14:13 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 20 Lut 2006, 21:12
Posty: 191
Miejscowość: Mielec
Witam!
Mam dość ciekawą sytuacje. Otóż kręcimy serial i udało nam sie pozyskać sponsora który chce nam dołożyć do serialu bardzo ładna sumkę. Sęk w tym że chce fakturę....
Nie mam własnej firmy, ale poprosiłem stowarzyszenie oraz lokalna prasę(nie wiedzą co w niej napisać)
Czy wiecie do kogo można się zwrócić żeby wystawił fakturę i co można byłoby w niej napisać.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Sie 2008, 18:17 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Tytuł faktury to najmniejszy problem - na pewno coś oferujecie w zamian sponsorowi, chociażby napis w creditsach czy np. jakieś rekwizyty/szyldy w filmie. Czyli coś takiego można podpiąć pod usługę reklamową i spis "Usługi w zakresie reklamy i promocji" jako tytuł myślę, że księgowe przełkną (a jak nie będzie im pasowało, niech zaoferują inny).

Gorzej jest z samym wystawieniem. Taką fakturę może wystawić osoba prowadząca działalność(lub firma) i posiadająca w swoim zadeklarowanym zakresie działalności pozycję "usługi reklamowe" (i być może usługi/produkcje filmowe).
Pamiętajmy też, że wystawiająca fakturę osoba bądź firma będzie musiała zapłacić podatek VAT plus dochodowy od tej faktury. Za reklamę VAT jest 22% (to z resztą będzie wyszczególnione na fakturze). W przypadku kiedy wystawiający opodatkował się popularną "liniówką" - podatek dochodowy wynosi 19% kwoty netto z faktury.
Nie wiem, czy sponsor wymienił Wam kwotę brutto czy netto (w przypadku netto trzeba odliczyć tylko 19%, w przypadku brutto, oba podatki (czyli pomnożyć w przybliżeniu przez 0,67 - tyle "pi razy oko" Wam zostanie jeśli nie odpalicie tej osobie jeszcze za fatygę ;) ). Krótko mówiąc średnio się opłaca brać osobę tylko do wystawienia jednej faktury - podatki od tej kwoty praktycznie dwukrotnie odprowadzicie.

Myślę, że najlepszą opcją dla Was byłoby wciągnięcie do ekipy osoby, która prowadzi działalność filmową (najlepiej na książkę przychodów/rozchodów) i ta osoba wystawiłaby fakturę i wydawałaby te pieniądze na potrzeby filmu też przez faktury VAT (wypożyczalnia sprzętu, kasetki minidv itp. - wszystko co się w zakresie działalności mieści) - w ten sposób byście wykorzystali pełną kwotę brutto, bo zakupione na faktury rzeczy brane byłyby w koszty i odliczane od podatku.

Jest jeszcze opcja: "założyć własną działalność" - ale to chyba raczej Ci się nie uśmiecha :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 04 Sie 2008, 13:09 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 20 Lut 2006, 21:12
Posty: 191
Miejscowość: Mielec
Hej, nasza lokalna prasa wystawi fakturę, szkoda tylko że potrąci podatek. Państwo "zwinie" nam kilka stów...


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 3 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group