Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 19:20

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: kwestie finansowe/wynagrodzenia
PostWysłany: 17 Maj 2008, 11:17 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 12 Mar 2007, 23:12
Posty: 138
Proszę o pomoc w podjęciu decyzji co do wysokości kwoty pieniężnej jako zapłaty za m.in sfilmowany koncert. Robię kilka rzeczy na zlecenie i nie wiem do końca jak to rozpatrywać finansowo.
Ile można zażyczyć sobie za zrealizowanie 1 minutowej reklamy - promocji restauracji, kóra ukaże się w internecie? Materiał będzie zrealizowany z kilku koncertów, które tam się odbyły. Dodam, że właściciel pokrył koszt kasetek.
I drugie pytanie: ile realnie można zażyczyć sobie za sfilmowanie godzinnego koncertu, z czołówką, napisami, zmonotwanego - czyli za wykonanie zlecenia jako zamkniętej całości?
Tutaj własciciel też pokrył koszt kasetek i następne pytanie czy wszystko nagrywane u niego na jego zlecenie należy również do niego czy dopóki nie odkupi ode mnie praw autorskich wszystko nalezy do mnie?
Dziękuję z góry za pomoc.
Dodam, że muzycy zgodzili się na obecność kamery bez żadnych zobowiązań finansowych i ewentualną emisję.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 17 Maj 2008, 12:17 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lip 2007, 12:10
Posty: 610
Miejscowość: Kielce
Wątpię by ktoś Ci napisał ile powinnaś sobie zażyczyć, bo wymagałoby to kosztorysu + spisu roboczogodzin filmowania i montowania + typu sprzętu i jego ilości + jakości materiału itd...
Kiepskim interesem jest branie "kasetek" od zleceniodawcy. Najlepiej maksymalnie polegać na swoich zasobach, bo wtedy nikt Ci nie powie "Co to za cena? Przecież dałem Ci kasetki!".
Jeśli jesteś zorientowana na wynik finansowy, to ważna jest maksymalna niezależność.

Ustalanie ceny: to robi się przed produkcją, a nie po :) przynajmniej wydaje mi się to logiczne.
Nim zaczniesz zdjęcia, zleceniodawca dostaje od Ciebie cennik, a Ty tam sobie wypisałaś (przykładowo):

1h filmowania : 100zł
1h filmowania z użyciem flycam: 300zł
montaż każdych 30 minut: 400zł
koszt dojazdu za każde 10km : 10zł
czołówka 10 sekund: 200zł
czołówka 3D 10 sekund: 600zł
przebitka 3D: 100zł
konwersja i utrwalenie na płycie DVD: 50zł

przekazanie 1 kasety miniDV
z oryginalnym materiałem: 1000zł

przekazanie praw autorskich dot.
powielania i emitowania materiału: 1000zł

wrażenia podczas oglądania filmu: bezcenne!

- podane ceny są cenami netto.

A że zleceniobiorca zwykle nie ma czasu tego wszystkiego liczyć to przybliżasz mu, że jego projekt może kosztować od np.: 3000 do 5000 zł, ale jeśli Pan chce to mieć w FullHD, to cena x 3.

I najważniejsze - jakie stawki będą w cenniku u góry, to zależy od Ciebie, Twojej samo-wyceny i tego co Ci przyjdzie zrobić. Natomiast jeśli finalnie wyszło Ci coś co przypomina typowy film "weselny" (bo żadnej Twojej pracy nie widziałem, więc nie wiem jak to wygląda), to zażyczenie sobie za dużo, nie ma sensu ;)

Teraz jesteś częściowo w kropce i pozostaje Ci się targować.

[ Dodano: Sob Maj 17, 2008 1:46 pm ]
W moim przypadku jest mocno różnie:
Czasem filmuję za przyjemną sumkę, gdzie nie wiele wykonałem pracy, spot fajnie wyszedł, klient bardzo zadowolony i nawet pies sąsiada jest szczęśliwy.
Czasem narobię się jak koń pociągowy, dodatkowo usłyszy się coś niemiłego, klip wyszedł słabo, bo klient nie chciał słuchać bo wszystko wie i umie lepiej, kasa z tego nie satysfakcjonuje, ale wyszło się bitwy z nowymi umiejętnościami i będzie się miało następnych klientów.
Gum do żucia nie sprzedajemy, aby trzymać sie sztywno ceny zakupu + marży i możemy "na czuja" typować ceny za produkcję, bo tylko my najlepiej czujemy, czy warto windować czy obniżać cenę, aby mieć następne zlecenie.

Gdy mam do czynienia z klientem pytam o:
- O czym ma być klip?
- Jak długi?
- Jak ma wyglądać (teledysk, reportaż, relacja)
- Czy mam zrobić dodatki wysokiej jakości (3D czołówki,przebitki,przejścia), czy klasyczny materiał?
- Do jakich celów będzie stosowany (zamknięta prezentacja, telebim na koncertach, płyty dvd, tv, telewizja n itd..)?
- Muzyka zostanie załatwiona przez klienta, czy mam zlecić podkład?

Po czym klient naświetla sprawę, w mojej głowie rysuje się praca do wykonania i mu z miejsca przedstawiam opcje ( bo szkoda czasu mojego i jego) że: Ta opcja, to wydatek rzędu X złotych, bo inaczej mi się nie opłaca, ale jeśli dorzuci Pan/Pani X złotych więcej, do dorzucę to i to i to i będzie to wyglądało tak i tak.

Po kilkunastu minutach, klient ma obraz finalny podzielony na opcje, a Ja mam obraz mojej pracy podzielony na opcje i klient ma wybór, albo się zgodzić i będzie się cieszyć, że wkrótce otrzyma klip, albo iść do PRO lub TV, gdzie zostanie ogolony do kości.
W tym wypadku, najważniejsze jest, aby klientowi słowami, lub przykładami pokazać obraz, który możemy wykonać, wtedy on jest pewien, "Kurcze, biorę tego filmowca, bo on widzi to, o co mi chodzi!" i klient jest Twój :)

PS - ale wesel i tak nie "kręcę" :P


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 17 Maj 2008, 14:40 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lip 2006, 20:58
Posty: 1317
Heh i faktycznie taki przybliżony cennik stosujesz?? Dość ciekawa wypowiedz na pewno sie przyda.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 17 Maj 2008, 21:04 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 12 Mar 2007, 23:12
Posty: 138
Loopack, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pomogła mi. Masz rację, teraz mogę się tylko targować, nie wszystko jednak stracone - dzisiaj odbyłam konkretną rozmowę i nie jest źle. To dla mnie pierwsze doświadczenie ze sprzedawaniem swojej pracy i wszystkie punkty o których piszesz będę miała na uwadze, ze wszystkimi się zgadzam.
Mój cennik teraz będzie jednak uboższy niż orientacyjny Twój, ale jak się rozkręcę to kto wie :wink:
Wszystko robię kamerą Sony FX1 na statywie i z dużą pasją więc zapewniam, że technicznie "weselnie" nie wyszło, (choć teraz w taki sposób chyba też kręci się wesela, więc też nie wychodzi to jak kompletna amatorka, że wszystko lata razem z kieliszkami :wink: i nic nie widać).
Wracając, to zawsze oprócz dobrej techniki całą resztą jest dobry pomysł. No ale to nic nowego :)
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 17 Maj 2008, 23:00 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lip 2007, 12:10
Posty: 610
Miejscowość: Kielce
Anna_K napisał(a):
Mój cennik teraz będzie jednak uboższy niż orientacyjny Twój, ale jak się rozkręcę to kto wie :wink:

Tanio skóry nie sprzedawaj, a co do cennika, on nie jest orientacyjny, jest wyssany z palca, ale całkiem sympatyczne numerki :wink:
Tak czy siak, zawsze dobrze jest mieć "bazę" i wg niej regulować cenę końcową.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group