Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 19 Kwi 2024, 09:41

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Wizerunek osób w filmie dokumentalnym
PostWysłany: 02 Kwi 2007, 07:26 
Offline
Kamerzysta na Weselach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Mar 2007, 07:54
Posty: 34
Miejscowość: Warszawa
Jak jest z wizerunkiem osób w dokumencie? Wiem, że wykożystanie czyjegoś wzerunku wymaga zgody danej osoby, ale nie do końca wiem jaki jest zasięg tego wymogu. Czy jeżeli filmuję w planie śednim osobę kupującą na bazarze to potrzebna jest mi jej zgoda (to zanczy, czy może mi zarzucić, że bezprawnie wykożystełem jej wizerunek)?. A jeżeli w planie pełnym pokazuje pięć osób w takiej sytuacji?
Czy dajecie filmowanym osobom oświadczenie do podpisania?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Kwi 2007, 07:50 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Przeczytaj pkt 6 regulaminu.

Jeśli twarze są nierozpoznawalne to nie ma problemu, tak samo w zbiorowych ujęciach z miejsc i imprez publicznych. Dokładnie nie pamiętam od ilu osób zaczyna się "tłum" - coś koło pięciu prawdopodobnie.

Jeśli film zawiera jakieś wypowiedzi to oczywiście oświadczenie ci się przyda jeśli będziesz chciał popchnąć film dalej.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Kwi 2007, 08:10 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
Na początek może trochę teorii. "Wizerunek" należy do grupy dóbr osobistych człowieka, chronionych prawnie na podstawie art. 23 i art. 24 Kodeksu Cywilnego. Na podstawie art. 24 każdy, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. A kiedy działanie to nie jest bezprawne? Otóż wtedy, gdy posiadamy na nie zgodę uprawnionego. Co się stanie gdy takiej zgody nie ma? Pokrzywdzony może żądać usunięcia skutków tego naruszenia (wymontowania ujęć z filmu), może także żądać zadośćuczynienia pieniężnego. Także jest to sprawa dość istotna.

Podobne stanowisko znajdziemy także w Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Art. 81 ust. 1 stanowi, że rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej.

Także musisz pamiętać, że tak naprawdę potrzebujesz zarówno wyrażenia zgody przez daną osobę na wykorzystanie jej wizerunku w filmie jak i na późniejsze jego rozpowszechnianie (np. na wykorzystanie danego filmu w internecie).


Plan, w którym kręcisz daną osobę jest bez znaczenia. Co do zasady, powinieneś mieć na papierze zgodę każdej osoby, która występuje w Twoim filmie jako jednostka i która stanowi główny temat kadru (oczywiste jest, że kręcąc tłum kibiców na stadionie nie będziesz pytał każdego o zgodę, ale wtedy ważny jest właśnie ten tłum, a nie jeden konkretny Jaś Kowalski). Także o ile dana osoba (czy też mniejsza grupa osób) odgrywa istotną rolę w obrazie, a nie jest wyłącznie tłem dla akcji - jej zgoda i świadomość w czym bierze udział jest wskazana.

W tym aspekcie prawo jest bardzo płynnem bo wszystko zależy od tego z kim masz do czynienia. Jeżeli ta babcia na bazarze zobaczy Twój film, a co gorsza zobaczy w nim siebie, to albo tylko się uśmiechnie i poklepie Cię po plecach, albo pójdzie z tym do sądu. Są różni ludzie. Niektórzy nawet dla draki będą się z Tobą procesować o wykorzystanie półsekundowej migawki ich osoby, bo a nuż uda im się coś wygrać....

Jak spotkam się z moją znajomą to wezmę od niej przykładową umowę o wykorzystanie wizerunku w filmie i umieszczę ją na forum.

pzdr


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Kwi 2007, 10:56 
Offline
Kamerzysta na Weselach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Mar 2007, 07:54
Posty: 34
Miejscowość: Warszawa
LGF napisał(a):
(oczywiste jest, że kręcąc tłum kibiców na stadionie nie będziesz pytał każdego o zgodę, ale wtedy ważny jest właśnie ten tłum, a nie jeden konkretny Jaś Kowalski).

Czyli gdy pokazuje tłum kibiców, a potem robię najazd na trzech osobników wymachujących szalikami, muszę mieć ich zgodę?
LGF napisał(a):
Jak spotkam się z moją znajomą to wezmę od niej przykładową umowę o wykorzystanie wizerunku w filmie i umieszczę ją na forum.

O, to było by bardzo przydatne.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group