Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 03 Maj 2024, 15:12

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Haczenie sie obrazu po przerobieniu filmu z miniDV na DVD
PostWysłany: 24 Kwi 2006, 13:31 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 20 Kwi 2006, 10:35
Posty: 6
Witam
Mam kolejny problemik. W sumie ja osobiscie nie zauwazylem tego ale mopj znajomy jak przerabiamem mu film z kasetki miniDV.
Do przerabiania uzywam Ulead 9 oraz Pinnacle 9, mam czystego windowsa xp z sp2 i nie zainstalowalem zadnego kodeka.
Jak ogladam gotowy material, czyli zrobione dvd i w momencie jak kamera szybciej przesowa sie w prawo czy tez w lewo mozna zauwazyc takie lekkie haczenie obrazu.
Zarowno dzieje sie tak jak renderuje w Ulead czy tez w Pinnaclu, dlaczego tak sie dzieje, moze trzeba dograc jakies kodeki?
Pozdrawiam
Kikas


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 25 Kwi 2006, 17:46 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Co rozumiesz przez "haczenie"?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 25 Kwi 2006, 17:59 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 13 Lut 2006, 12:28
Posty: 39
Miejscowość: Warszawa/Zamość
nie wiem czy to moze pomoc, ale ja mialem taki przypadek ze obraz odtwarzany z DVD w programie PowerDVD przycinal sie wlasnie przy ruchu, ale jak sie okazalo tylko wlasnie przy plynnych panoramach widac bylo brak plynnosci ktora tak naprawde wystepowala caly czas. Niby mam athlona 1.3 GHz (to nie torpeda ale na DVD powinno wystarczyc) a nie dawal sobie rady z DVD. Okazalo sie ze po instalacji nero wcisna mi sie do systemu nero MPEG-2 codec ktory byl hm.... kiepski. Pomoglo oczywiscie zainstalowanie dobrego codeca mpeg-2 i obraz jest juz plynny.

Nie wiem czy u Ciebie jest ten sam problem, ale najprosciej bedzie sprawdzic po wykorzystaniu procesora czy to przypadkiem komp sobie nie radzi z odtwarzaniem i dlatego sie haczy.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: Haczenie
PostWysłany: 26 Kwi 2006, 13:15 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 20 Kwi 2006, 10:35
Posty: 6
Przez "haczenie" rozumiem brak plynnosci obrazu podczas przesowania kamery w prawo badz w lewo, na nieskompresowanym DV materiale nie ma tego, natomiast po skompresowaniu wystepuje. Po przerobieniu na dvd i mowie o odtwarzaniu tego filmu juz na stacjonarnym odtwarzaczu.
POzdrawiam


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 26 Kwi 2006, 13:18 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Mar 2006, 12:22
Posty: 238
Miejscowość: Kraków
Moim zdaniem masz problem z przeplotem


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 20 Lip 2006, 04:17 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 18 Lip 2006, 22:14
Posty: 53
Miejscowość: Warszawa
prawdopodobnie tak. mi sie to akurat czesciej zdarza w druga strone - czyli gdy zaczynam montowac material, ktory ktos dostarczyl mi na DVD. to moze wynikac z roznych rzeczy - formatu obrazu na plycie, lub formatu zgrania na dysk - no w pyte tego jest.

ale rozwiazanie jest zawsze jedno, proste, pod prawym klawiszem w wiekszosci oprogramowania montazowego - Reverse field order

opcja ta moze sie znajdowac np w podgrupie Deinterlace, lub Interprete footage, lub cos podobnego.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Gru 2006, 21:10 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 28 Mar 2006, 19:51
Posty: 18
Miejscowość: Sędziszów kielecki
moze chodzi o video fields, upper lub lower , ja mam ten sam problem i mysle jak by sie tu z nim uporac a bawie sie w premiere pro 1.5


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 28 Gru 2006, 21:54 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 28 Gru 2006, 20:29
Posty: 9
Miejscowość: Konin
A moze chodzi o o klatki ??
moze nie ustawiłeś 30k/s tylok 25 ?
:)

(30)- płyny ruch :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 28 Gru 2006, 21:55 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
ra3l napisał(a):
A moze chodzi o o klatki ??
moze nie ustawiłeś 30k/s tylok 25 ?
:)

(30)- płyny ruch :)


O czym ty właściwie piszesz?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Gru 2006, 00:38 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2006, 00:49
Posty: 76
Miejscowość: Myslovitz×Silesia
ra3l napisał(a):
A moze chodzi o o klatki ??
moze nie ustawiłeś 30k/s tylok 25 ?
:)

(30)- płyny ruch :)


maaaaan to nie ma nic do rzeczy i zalezy tylko i wylacznie od standardu PAL/NTSC :>

tu masz plynnie i tu chyba ze Ci obraz w TV skacze jak ogladasz to zwracam honor :)


a co do problemu haczenia to powiedz jaki masz procesor i ile pamieci, na moim starszym kompie tnie bo procesor nie ma jakiegos wspomagania nie wiem czego zapomnialem, ale generalnie maszynka nie wyrabia z mieleniem video i audio.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Gru 2006, 00:50 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 28 Mar 2006, 19:51
Posty: 18
Miejscowość: Sędziszów kielecki
no wlasnie, tez mam problemy z tym "haczeniem" , kiedy material jest jako dv - jest doskonalej jakosci i plynny, ale kiedy skompresuje go np divx-em podczas odtwarzania traci plynnosc, zauwazam mikro skoki podczas ruchow komera zamiast plynnosci obrazu. Zauwazylem ze ma to cos wspolnego z fields (upper lub lower)-(adobe premiere) , ja ustawiam na upper. Jedynie wyrzucenie zmontowanego materialu do mpeg2 daje zadowalajacy wynik (jest plynnosc i material skompresowany)
Dodam ze w przypadku np divxa, dla testow kompresowalem z max bitrate i 2 przebiegi ale to widocznie nie w tym problem.
Moze to wina kamery :/, no ale skoro dv jest super to chyba delikatne skompresowanie nie powinno wplynac na plynnosc obrazu.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Gru 2006, 00:57 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Powinno być LOWER.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Gru 2006, 01:43 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 28 Mar 2006, 19:51
Posty: 18
Miejscowość: Sędziszów kielecki
na szybko to sprawdzilem, tzn wyrzucalem dv jako dv :) ale zmienialem na upper lower i deinterlace, wyniki sa takie ze przy upper lower czy progressive jest plynnosc (nie ma wizualnie znaczenia) ale gdy wezme deinterlace zaczyna sie haczenie. Oczywiscie chodzi o keyframe and rendering.
Gdyby kolega Santi mogl wytlumaczyc o co tak naprawde chodzi z tymi polami.
Wydaje mi sie ze problem haczenia zwiazany jest z przeplotem a konkretniej z jego usuwaniem. Co kolega o tym sadzi.
Dobrze byloby to wkoncu rozwiazac i zrobic kolejny level up ;)

ps: ciekwa masz strone, czy filmowaniem zajmujesz sie zawodowo?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Gru 2006, 01:53 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Żeby nie wyważać otwartych drzwi: http://www.efix.pl/forumefix/viewtopic.php?t=1981 - tu jest wszystko co istotne nt. przeplotu.

Trudno mi wyrokować bo nie mam zasadniczo problemów z materiałem który eksportuję do innej niż DV postaci. Może komputer nie radzi sobie z tak skompresowanym materiałem. Np za rzadko klatki kluczowe ustawiłeś albo bitrate za duży... nigdy nie byłem orłem z kompresji bo po prostu... mało kompresuję.

Zawodowo... można tak powiedzieć choć ostatnio to utrzymuję się raczej z pisania o tym (zbyt leniwy jestem na bieganie z kamerą).


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Gru 2006, 18:35 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 28 Mar 2006, 19:51
Posty: 18
Miejscowość: Sędziszów kielecki
pytanie do santiego, kiedy obrabiasz material to do jakich formatow wyrzucasz na koniec. Tzn - chodzi mi o cos takiego : kamera -> dv na hdd -> montaz -> i co dalej , mpeg? divx? dvd? , jaka jest droga materialu od zgrania do wyeksportowania , i co robisz z przeplotem?
Potrzebuje jakiegos schematu ktorego bym sie trzymal bo chyba ugrzazlem w dzungli kodekow :?
a moze zrobic: dv -> montaz -> mpeg2 -> divx :/ ?

do przerobienia dv na mpg uzywam mainconcept mpeg encoder, czy top field to to samo co upper field a bottom to lower?? , ja sadze ze tak


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Gru 2006, 18:48 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
To zależy co robię: jak robię film z przeznaczony do netu czy na CD to usuwam przeplot ale dopiero z finalnej wersji. Jak eksportuję do mpg1/2 to używam encodera z Premiere. "Poważne" prace to zawsze na taśmę z powrotem (plus kopia w DV nagrana na płyty) przeplot usuwam zależnie od charakteru filmu. Droga jest taka: przegladam materiał ze scenopisem w ręku i zaznaczam dobre ujęcie i odpowiednio je nazywam aby sortowały się chronologicznie wg scenopisu s01u2 itp. i jak zrobię listę dla całej kasety to zgrywam. Potem montuję i eksportuję wersję finalną do pliku w formacie DV - nawet jeśli robię tylko do netu docelowo i potem dopiero bawię się w kompresje, deinterlace itp.
Punktem wyjścia jest dla mnie zawsze DV. Jak już mam wersję w takiej postaci to myślę o innych formatach.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Gru 2006, 19:27 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 28 Mar 2006, 19:51
Posty: 18
Miejscowość: Sędziszów kielecki
tak, to jest poprostu rozsade. Zgadzam sie w 100%

[ Dodano: Sro Sty 03, 2007 3:04 pm ]
co do skonkretyzowania pojecia "haczenia" , znalazlem dzis cos takiego ..."Usunięcie przeplotu z materiału video sprawi, że oba pół obrazy będą pokazywać tę samą fazę ruchu czyli PEŁNĄ RAMKĘ co da w efekcie ruch lekko rwany, ostrzejszy niż w typowym zapisie video...." - napewno chodzi o ten "rwany ruch" , jest to napewno skutek usuwania przeplotu.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group