Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 18 Kwi 2024, 07:41

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: spóźnienie obrazu w dolnej części kadru
PostWysłany: 08 Gru 2009, 11:11 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 15 Lip 2007, 15:16
Posty: 8
Miejscowość: Orzesze
Witam. Ciężko jest mi opisać ten problem słowami, ale spróbuję.
Bawię się kamerą amatorsko i to mi wystarcza, denerwują mnie (tu problem z opisem) odcięcia obrazu w różnych fragmentach kadru?!
Do przykładu dam krótki filmik z moich wakacji: http://www.youtube.com/watch?v=wSaJzwmk ... re=related Dzieje się tak przy szybkich ruchach kamery, lub - co zauważyłem w innych filmach - przy szybkim przemieszczaniu się obiektów w kadrze, nawet przy ustawieniu kamery na statywie. Ciekawi mnie, że ten nieprzyjemny efekt pojawia się tylko poziomo.

Przypuszczam, że ma to związek z przeplotem, ale chciałbym się dowiedzieć coś więcej, przede wszystkim jak to usunąć. Oprogramowanie: APP CS3 i Virtualdub. Pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 08 Gru 2009, 11:22 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 30 Sie 2007, 11:22
Posty: 176
Miejscowość: Gdańsk
Kamera cyfrowa sczytuje obraz z matrycy linia po linii, obraz analogowy naświetlany jest w całości naraz. Przy szybkim ruchu każda linia będzie pochodziła tak naprawdę z innego ustawienia kamery, stąd pion przestanie być pionem. Dotyczy to też szybko poruszających się obiektów, np. śmigła silników samolotów będą powyginane w dziwne strony.
Wprawdzie na Twoim filmiku nie zauważyłem tego efektu, ale chyba właśnie to masz na myśli.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 08 Gru 2009, 11:31 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 15 Sty 2009, 11:18
Posty: 186
Miejscowość: Kraków
Tak jak Ugm napisał, problemem jest rolling shutter. Więcej poczytasz na http://en.wikipedia.org/wiki/Rolling_shutter
Z tego co wiem to nie ma innej metody na ominięcie problemu niż stronienie od szybkich ruchów lub zmiana kamery.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 08 Gru 2009, 11:43 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 15 Lip 2007, 15:16
Posty: 8
Miejscowość: Orzesze
Kurde no nie wiem. Z tego linku z wiki efekt który mnie denerwuje przypomina to co jest na 3 zdjęciu. Nie zaobserwowałem naginania się linii, tylko właśnie takie podzielenie obrazu. Na moich filmach występuje to w kilku miejscach w dolnej części obrazu (nie podaję linków, bo nie chcę się ośmieszać, ani nabijać sobie publiki), natomiast w tym teledysku: http://www.youtube.com/watch?v=iyYxaL5G ... re=related widzę to też na dole ekranu, ale tylko w jednym stałym miejscu i to nie w każdym shocie.

Mogę się mylić, ale:
- w teledysku w telewizji tego efektu nie zaobserwowałem
- chyba przy kręceniu takiego klipu nie pozwoliliby sobie na używanie jakiejś kiepskiej kamery, dlatego mi się wydaje, że problem leży gdzieś przy zgrywaniu filmu, lub kodowaniu


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 08 Gru 2009, 15:36 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 30 Sie 2007, 11:22
Posty: 176
Miejscowość: Gdańsk
Kamera może być uszkodzona, a raczej jej soft. Znajomy z EX1 miał ten problem. Przy mocno naświetlonych ujęciach, obraz dzielił się na część jasną i ciemną. Podobno była to wina softu, choć ten sam efekt z winy takiej, jak pisałem wyżej występuje, gdy np. błyska flesz w momencie sczytywania którejś linii i pół obrazu jest ciemne, pół jasne.

Tutaj np. przy Canonie 7D: Image


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group