Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 29 Mar 2024, 14:34

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Sony Vegas - problem z maską
PostWysłany: 12 Wrz 2009, 17:09 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Sie 2008, 15:20
Posty: 474
Miejscowość: Poznań
Mam mały problem z maską w Sony Vegas. Otóż sytuacja wygląda tak, że nakręciłem scenkę, gdzie mikrofon stoi blisko aktora. Potem sfilmowałem to samo pomieszczenie bez mikrofonu, z kamerą w tej samej pozycji. Myślałem, że pójdzie gładko, a tu zaskoczenie. Sony Vegas daje mi cieniutką czarną krechę wokół krawędzi maski. Wyłączenie anti-aliasingu w masce nic nie daje. Bezpośrednio pod ścieżką video z klipem z maską jest klip video z pustego pomieszczenia. Sprawdziłem czy to samo dzieje się w wyrenderowanym klipie i niestety tak. Macie jakiś pomysł co z tym zrobić?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Wrz 2009, 07:38 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Maj 2007, 14:54
Posty: 171
Miejscowość: Proboszczów
Chyba wiem o co chodzi.

W opcjach maski Feather type ustaw Both
i w opcji Feather (%) daj tam kilka procent (5-10)

Mam nadzieję, że o to chodzi :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Wrz 2009, 10:17 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Sie 2008, 15:20
Posty: 474
Miejscowość: Poznań
Dziękuję za odpowiedź, naffnaff.

Niestety ustawienie pióra powoduje jedynie pogrubienie i rozmycie tej linii. Zauważyłem teraz, że problem pojawia się tylko po nałożeniu Video FX i to nie wszystkich. Chciałem podbić kontrast klipu i niestety nie mogę przez tę kreskę. Pod spodem przykładowy obrazek jak to wygląda po podbiciu kontrastu, bez pióra.

Image


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 14 Wrz 2009, 08:11 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Niestety to jest przypadłość wszystkich vegasów. Jedyne, co możesz zrobić stosując taką maskę to przerobić ją tak, aby wszystkie punkty w niej miały pozycje całkowitoliczbowe (w praktyce pozostaje tylko prostokąt).
Domyślam się, że ścieżka tła jest pod ścieżką z obmaskowanym materiałem, możesz jeszcze spróbować poniższych metod:
- zmienić tryb compositingu ścieżki nakładanej (tej nad tłem - czyli tu z kaczką) z source alpha na inny screen/overlay
- dodać ścieżkę, która będzie robiła za generator maski i w niej wycinać dokładnie takie same punkty co wcześniej (zrobisz to poprzez kopiuj/wklej punktów kluczowych). Tą ścieżkę stwórz nad tą z wyciętym ptakiem, i w niej zaaplikuj generator solid color (biały) i do tegoż białego tła dodaj wspomnianą wyżej maskę. Następnie zmień tryb compositingu z source alpha na multiply(mask) i nałóż na całą ścieżkę lekkiego blura.

Możliwe, że za jakiś czas napiszę tutoriala na ten temat ;)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 20 Wrz 2009, 09:35 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Sie 2008, 15:20
Posty: 474
Miejscowość: Poznań
Dzięki za odpowiedź. Jakoś mi się to nie widzi z tym blurem :) Czy nie prościej już porenderować sobie te wymaskowane sceny i potem zaimportować znowu i nałożyć filtry? A tak w ogóle to dlaczego Sony Vegas ma tak głupi i poważny błąd?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 20 Wrz 2009, 11:45 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
O to pytać tylko programistów Vegasa - dlaczego taki a nie inny algorytm operowania pixelami na obrzeżach maski stosują ;)


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 6 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group