Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 16 Kwi 2024, 17:28

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Problem z wygładzaniem czcionek
PostWysłany: 13 Sie 2009, 12:18 
Offline
Kamerzysta na Weselach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Gru 2006, 14:08
Posty: 30
Miejscowość: Gdańsk
Montuję właśnie powoli krótki film dokumentalny i mam pewien problem techniczny.

Materiał video jest w PAL 16:9, czyli 720x576. Przygotowałem sobie w Paint Shop Pro (odpowiednik Photoshopa) plansze tytułowe i podpisy (z antialiasem, ale bez tła), które wmontowałem w Adobe Premiere. Niestety - to, co w programie graficznym (2) wyglądało bardzo dobrze w materiale wyeksportowanym (1) jest rozciągnięte w pionie i zmasakrowane na skosach:

Image

Domyślam się, że problemem są proporcje piksela (nie widzę w PSP opcji pozwalającej na ustawienie pikseli innych niż kwadratowe) oraz kompresja.

Czy można jakoś ominąć te problemy? Może nakładać napisy bezpośrednio w AP? Tyle, że w program graficzny daje większe możliwości, a wydaje mi się, że musi istnieć jakiś sposób umieszczania plansz tego typu bez straty jakości.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Sie 2009, 15:25 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 15 Sty 2009, 11:18
Posty: 186
Miejscowość: Kraków
Nie wiem, której wersji Premiere używasz, ale kilka najnowszych wersji oferowało całkiem duże możliwości tworzenia plansz i napisów oraz ich edycji. Stąd zabawa w programach graficznych tylko, by stworzyć napisy wydaje się okrężną drogą. Spróbuj.

Tak samo jak Tobie, mnie wydaje się, że problem leży w proporcjach piksela. Jeśli nie masz możliwości ustawienia innych niż kwadratowe musiałbyś oszukać program i stworzyć napis zniekształcony odpowiednio tak, by po do dostosowaniu go do proporcji piksela w filmie, przyjął odpowiedni rozmiar (zabawa rozdzielczością klatki). Obawiam się, że nie zlikwiduje to jednak postrzępionych krawędzi. Zwłaszcza, że używasz przezroczystości w tle.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Sie 2009, 17:30 
Offline
Kamerzysta na Weselach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sie 2007, 12:16
Posty: 34
Miejscowość: Tuchola
spróbuj wymusić w advanced options->pixel aspect ratio i zakliknąć w video options->maintain aspect ratio.

pozdrawiam

[ Dodano: Czw 13 Sie, 2009 18:33 ]
PS. aha, ważny przy przezroczystościach jest też rodzaj alpha - straight, premultilied white i black... musisz użyć właściwego.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 17 Sie 2009, 18:18 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 29 Sty 2009, 22:09
Posty: 160
Miejscowość: Jastrzębie Zdrój
A w jakim formacie zapisałeś plik z Paint Shop Pro?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 18 Sie 2009, 16:14 
Offline
Kamerzysta na Weselach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Gru 2006, 14:08
Posty: 30
Miejscowość: Gdańsk
PNG z przezroczystością.

Problem nieaktualny, bo skorzystałem z podpowiedzi Nikodema i zrobiłem plansze bezpośrednio w Premiere.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group