Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 19 Kwi 2024, 23:18

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: 24 klatki na sekundę
PostWysłany: 15 Lip 2009, 11:04 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 15 Sty 2009, 11:18
Posty: 186
Miejscowość: Kraków
Witam. Czy macie jakieś doświadczenia w obniżaniu framerate swojego filmu nagranego w 25fps do 24 fps (23,967) w celu uzyskania bardziej filmowej charakterystyki ruchu? Mi się zdarzało robić to w przypadku filmów, przy których dźwięk był nieistotny (projekcje na ekran z muzyką zewnętrzną), robiłem to w virtualdub i film oczywiście wydłużał się do długości 25/24 pierwotnego wideo - różnica w obrazie była dość znaczna a efekt bardzo zadowalający. Teraz mam zmontowany projekt z dźwiękiem w Premiere pro, w 25 klatkach (HD) i pytanie - co mogę z tym zrobić, żeby obniżyć wartość do 24 klatek? Tylko eksport materiału i przeróbka w virtualdub, przy akceptacji obniżonego "pitch" dźwięku? Czy mam jakieś inne opcje w samej Premierze bez renderowania filmu? Jakoś nie mogę sobie na razie dać z tym rady. Nie rozumiem za bardzo metody eksportowania filmu przez Premiere - przy eksporcie mam możliwość zaznaczenia opcji 23,967 fps. Wyrenderowany film jednak nie zmienia długości i trudno mi stwierdzić jakąkolwiek różnicę w obrazie a mimo wszystko przy importowaniu pliku z powrotem do programu, ten wykrywa go jako nagranie w 23,967 fps. Bardzo proszę o jakieś porady i z góry za nie dziękuję.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 15 Lip 2009, 13:37 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 20 Lis 2005, 21:51
Posty: 153
Miejscowość: Kraków
Ale co tu nielogicznego, że się czas nie zmienia?
1 sek = 25 klatek
1 sek = 24 klatki

:)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 15 Lip 2009, 13:55 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 15 Sty 2009, 11:18
Posty: 186
Miejscowość: Kraków
Jeśli na sekundę wchodzą 24 klatki zamiast 25 to jedna zostaje przesunięta do następnej sekundy i w ten sposób minutowy film wydłuża się o 60 klatek, czyli te dwie sekundy z hakiem. Tak działa na przykład Virtualdub. Chyba, że Premiere robi jakieś numery z ingerencją w obraz każdej klatki i wywala jedną z każdej sekundy tak, że nie widać przeskoku (braku jednej klatki) co wydaje mi się mało prawdopodobne.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 15 Lip 2009, 14:10 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 20 Lis 2005, 21:51
Posty: 153
Miejscowość: Kraków
NIE NIKODEM ! Zamienia się ilość klatek, łopatologicznie mówiąc masz metr srajtaśmy i możesz ją podzielić na 25 kawałków lub 24 kawałki (oczywiście program konwertuje to, tak by nie było widoczne zmienienie ilości klatek "naocznie") - tak samo możesz wyeksportować plik do np. 12 klatek na sekundę.

Źle rozumuje?

EDIT: Ta jedna klatka "ginie" wśród tamtych 24...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 15 Lip 2009, 14:22 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 15 Sty 2009, 11:18
Posty: 186
Miejscowość: Kraków
Właśnie zastanawiam się jak to robi Premiere bo VirtualDub wydłuża materiał tak jak napisałem. Łączna ilość klatek się nie zmienia, zmniejsza się tylko tempo ich odtwarzania.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 15 Lip 2009, 16:37 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Być może interpoluje między klatkami, czyli każda klatka wynikowa w 24 fps jest wynikiem nałożenia dwóch klatek z 25fps z odpowiednim stosunkiem. Jeszcze jedna kwestia: czy materiał jest progresywny czy z przeplotem? Jeśli to drugie, to program jest w stanie lepiej wygładzić brak dwóch półklatek.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 16 Lip 2009, 10:21 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 15 Sty 2009, 11:18
Posty: 186
Miejscowość: Kraków
Materiał jest z przeplotem. Faktycznie chyba interpoluje. Na próbę wyeksportowałem materiał do 12 fps i film też się nie skrócił a przejścia między klatkami są dosyć płynne.

Tylko czy to jest dobra droga do uzyskania tego nie do końca płynnego ruchu jak z taśmy filmowej? Bo skoro program interpoluje i wygładza klatki tak, żeby 25 zmieściło się w 24-ech to dużej różnicy może nie być widać.

Swoją drogą, wiecie może dlaczego premiere pokazuje bez przeplotu w podglądzie materiał, który teoretycznie powinien go mieć, mimo, iż nie jest włączone progressive scan ani funkcja deinterlace? Jakiś jego wewnętrzny mechanizm albo kwestia kodeka używanego w podglądzie?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 27 Lip 2009, 11:04 
Offline
Kamerzysta na Weselach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sie 2007, 12:16
Posty: 34
Miejscowość: Tuchola
nie ma faktycznej różnicy między 24 a 25 fps. pamiętać należy, że oglądane to będzie i tak na TV 50Hz albo na komputerze np. przy 75Hz więc obraz będzie bardziej dopasowany przy 25fps niż 24.
często soft dopasowuje ilość klatek ordynarnie usuwając lub powtarzając co którąś. nie polecam bo widać skoki np. przy panoramowaniu.
inne metody wykorzystujące analizę ruchu są dosyć czasochłonne i często zawodne (komputer nie wie przecież co przerabia, ślepy jest ;)). również nie polecam do wszystkiego, bo czasem źle przeanalizowany obraz daje całkiem abstrakcyjny wynik.
tutaj jest klip przerobiony z 1080i50 do 720p60 metodą flowFPS (w AviSynthcie) z bardzo dobrym wynikiem, ale nie zawsze tak jest.

generalnie moim zdaniem najważniejsze jest poprawne usunięcie przeplotu i sposób filmowania a nie samo 24fps.

pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 20 Paź 2009, 14:58 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 Lut 2009, 16:51
Posty: 151
Miejscowość: Wrocław
W jakim programie mogę zmienić liczbę klatek z 25 na 24?


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group