Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 19 Kwi 2024, 21:18

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Nagrywanie dialogów mikrofon estradowy
PostWysłany: 08 Gru 2008, 23:24 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Lut 2005, 12:04
Posty: 141
Miejscowość: Wrocław
Hej
Mam do dyspozycji mikrofon z kamery Sony pd-170 (2 złącza XLR), z tego co się zorientowałem to jest mikrofon kierunkowy. Chciałbym nagrać dialogi w filmie więc mam go na przedłużaczu i tyczce, czułość może nie jest powalająca ale coś tam nagrywa.
Teraz pytanie, czy może lepiej dialogi nagrywać mikrofonem estradowym (tak to się chyba nazywa) ale problem jest chyba w tym, że te mikrofony nagrywaja z małej odległości. Czy jest sens eksperymentować czy sobie raczej odpuścić ?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 09 Gru 2008, 16:26 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 30 Sie 2007, 11:22
Posty: 176
Miejscowość: Gdańsk
Eksperymentować sens jest zawsze. Estradowy mikrofon to najpewniej mikrofon dynamiczny (jeśli mówimy o wokalnym), a więc lepszy byłby kierunkowy, nawet jeśli jest z kamery (ten ze 170 nie jest taki zły). Szczególnie jeśli nie chcesz nagrywać płaskich studyjnych postsynchronów, tylko choćby w małym stopniu oddać odległość kamera-aktor i zadbać o naturalny pogłos przy nagrywaniu.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 09 Gru 2008, 18:08 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lip 2006, 20:58
Posty: 1317
A może jeszcze inaczej i wykorzystać wtedy dwa jeden do nagrania poprostu samych odgłosów otoczenia w jakich rozgrywa się sceneria bez dialogów a potem dialogi jako postsynchrony??


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Gru 2008, 13:42 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 30 Sie 2007, 11:22
Posty: 176
Miejscowość: Gdańsk
Hmm... Wykorzystanie kilku mikrofonów nigdy nie jest złym pomysłem, o ile mają te mikrofony co nagrywać. Mikrofon kierunkowy do dobrego zarejestrowania dialogów to podstawa, ale w sytuacji o której piszesz nie będą to postsynchrony a setki bardziej.

Co do drugiego mikrofonu to tak jak napisałem na początku - jeśli jest coś sensownego do nagrania, to owszem, ale jeśli miałby zebrać trochę dialogi, trochę ekipę, trochę efekty i trochę tło, to nie ma to większego sensu.
Tło i otoczenie masz na kierunkowym także, chyba że chcesz mieć to w stereo, wtedy albo jakiś M-S (kierunkowy, który gra też boki - regulacją proporcji obu sygnałów w miksie reguluje się szerokość stereo) albo stawiasz (rozsądnie!) dwa mikrofony w jakimś XY czy AB i grasz pogłosy, które potem dodajesz lekko do samych dialogów, żeby nie brzmiały sucho i żeby uzyskać efekt przestrzenny nie tylko tła, ale i rozmów. Zresztą to tylko jeden z pomysłów, nikt nie powiedział, że tak właśnie trzeba robić :) Tak to już w tej dziedzinie jest - zero przepisów, co najwyżej wskazówki ;)

Ogółem: nie ma co grać wszystkiego naraz. Jeśli chcesz mieć i tła i dialogi, najpierw nagraj dobre dialogi, a potem sam oddzielnie dograj tła. Takie tła z ciszą dookoła możesz później wykorzystać, a zagadane przez aktorów nadają się tylko do jednego dubla.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group